Zabory znajdujące się w południowej części Kaszub to właściwie odrębna kraina, nazywana już od czasów książęcych jako "terra Zaborensis". W czasach krzyżackich mówiono o tym terenie "land Sabor".
Położony w samym sercu Kaszub Zaborski Park Krajobrazowy to park krajobrazowy, który oferuje wyjątkowe połączenie naturalnego piękna i różnorodności biologicznej. Założony w 1990 roku i pierwotnie nazwany Chojnickim Parkiem Krajobrazowym, został później przemianowany, aby odzwierciedlić lokalne dziedzictwo kaszubskie. Zajmujący powierzchnię 340,26 km² park jest rajem dla miłośników przyrody i ostoją różnorodnej flory i fauny.
Teren parku jest w przeważającej części zalesiony, a znaczną część krajobrazu stanowią lasy sosnowe. Jednak bardziej żyzne gleby morenowe wspierają wzrost naturalnych lasów liściastych, znanych jako grąd, które szczycą się bogatym podszytem. Ta różnorodna roślinność stanowi siedlisko dla wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym kilku gatunków reliktowych, które przetrwały od ostatniego zlodowacenia, takich jak turzyca strunowa, bażyna czarna i jodła północna.
Zbiorniki wodne są charakterystyczną cechą Zaborskiego Parku Krajobrazowego, z około 50 jeziorami w jego granicach. Wśród nich wyróżnia się Jezioro Charzykowskie, jedno z największych i najgłębszych, należące do powszechnej w tym regionie kategorii jezior wstęgowych. W parku znajdują się również oligotroficzne jeziora lobeliowe, znane z krystalicznie czystej wody i ubogich w składniki odżywcze warunków, a także małe jeziora dystroficzne bogate w substancje humusowe.
Przez park przepływa rzeka Brda, często nazywana królową Borów Tucholskich, której towarzyszą mniejsze rzeki, takie jak Zbrzyca, Kulawa i Kłonecznica. Te cieki wodne, z wysokimi zalesionymi brzegami, dodają malowniczości parkowi i zapewniają możliwości uprawiania kajakarstwa i innych sportów wodnych.Jeśli chodzi o ochronę przyrody, Zaborski Park Krajobrazowy jest domem dla kilku rezerwatów przyrody, takich jak rezerwat Dolina Kulawy, który prezentuje historię geologiczną regionu, oraz jezioro Nawionek, jezioro typu lobeliowego z fascynującą roślinnością. Zaangażowanie parku w ochronę tych naturalnych skarbów jest widoczne w jego włączeniu do Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie od 2010 roku.
Dla odwiedzających park oferuje szereg atrakcji, od wędrówek pieszych i rowerowych po dobrze oznakowanych szlakach po programy edukacyjne w parkowych ośrodkach edukacji ekologicznej. Zarząd parku aktywnie promuje zrównoważoną turystykę, zapewniając zachowanie naturalnego piękna tego obszaru dla przyszłych pokoleń.
Zaborski Park Krajobrazowy jest nie tylko świadectwem zaangażowania Polski w ochronę środowiska, ale także przypomnieniem nieodłącznej wartości naszego naturalnego świata. Zaprasza nas do ponownego połączenia się z naturą, docenienia jej cudów i wzięcia udziału w jej ochronie.
Obszar parku jest udostępniany turystycznie. W tym celu wyznaczono i oznakowano szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. Stanowią one najbardziej atrakcyjne krajobrazowo, przyrodniczo i turystycznie trasy.
Sieć szlaków tworzą: 8 szlaków pieszych, 9 szlaków rowerowych (w tym 5 w ramach Kaszubskiej Marszruty) oraz 3 szlaki kajakowe. Wytyczono również kilka ścieżek edukacyjnych oraz ścieżkę kulturową "Leśno Kamienne Kręgi".Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!