artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wolin
  fot. wikipedia.org Wolin

Wolin - miasto na wyspie

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Polsce, miłośnicy historii koniecznie powinni wbić sobie w nawigację tą nazwę – Wolin, jedyna wyspa naszego kraju posiada bardzo unikatowy w skali całego kraju zabytek. Tu mieście się historyczna osada, kontynuująca tradycje dawnych Słowian i Wikingów.

Wolin to niewielkie miasto położone na jedynej wyspie w Polsce. Jednocześnie mieści się tu jedyne w naszym kraju centrum kultury Słowian i Wikingów.

Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego Wolin tak często omijany jest przez turystów, a to duży błąd. Jest tam co oglądać i gdzie wypocząć.

Miasto Wolin to miejscowość o długiej historii. Prawa miejskie uzyskał w 1278 r. Warto tu zajrzeć chociażby ze względu na historyczną osadę – Centrum Słowian i Wikingów.

Jest to miejsce, w którym każdy odwiedzający, przeniesie się do świata wikingów. Tutaj zlokalizowanych jest kilkanaście obiektów, które są replikami wczesnowiecznego Wolina. To miejsce polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Warto również odwiedzić Wolin w czasie trwania festiwalu dawnych kultur i tradycji.

Funkcjonujące tu muzeum regionalne, to idealne miejsce na poszerzenie swojej wiedzy na temat wyspy Wolin. W budynku znajduje się kilka dużych pomieszczeń, w których zobaczymy wystawy prezentujące dzieje i kulturę materialną Wolina. Możemy tu poznać najstarsze ślady pobytu człowieka w tym miejscu.

Wzgórze Wisielców to z kolei rezerwat archeologiczny, który powstał w miejscu wykonywanych w dawnych czasach egzekucji na przestępcach. Wzgórze jest jedną z najstarszych nekropolii na wyspie.

ReklamaWolin - miasto na wyspie 1
Warto również obejrzeć wiatrak holenderski - to jedna z bardziej znanych atrakcji Wolina. Wiatrak pochodzi z 1850 roku, natomiast w 2001 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie jest to młyn przemysłowy.

Kamień runiczny Haralda Sinozębnego to głaz nazwany na cześć króla Haralda Sinozębego, który miał podobno panować nad Wolinem. Został jednak pokonany przez swojego syna i miał zakończyć swój żywot w 987 roku, właśnie w tym miejscu.

W Wolinie warto także obejrzeć gotycką Kolegiatę Św. Mikołaja z XV wieku, ratusz w Wolinie w stylu neogotyckim, pochodzący z lat 1880-81, powstał w miejscu zamku książęcego.

Możemy tu również zobaczyć fragmenty dawnych murów miejskich z XIV-XV wieku.

Wolin – wyspa, którą władają dawni Wikingowie i Słowianie. Z pewnością będzie wspaniałą atrakcją i miejscem wypoczynku dla całej rodziny podczas kamperowych wyjazdów po Polsce.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News