artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy
Wieże Kopalni Węgla Kamiennego
  fot. Wikipedia Wieże Kopalni Węgla Kamiennego

Wieże Kopalni Węgla Kamiennego

Czas czytania 5 minut

Jeśli szukacie ciekawego miejsca do zwiedzania na Górnym Śląsku, polecamy odwiedzić dawny teren Kopalni Węgla Kamiennego Polska w Świętochłowicach. Znajdziecie tam dwie zabytkowe wieże wyciągowe, które są symbolem miasta i świadectwem jego górniczej przeszłości.

Wieże są unikatowymi konstrukcjami, które zachwycają swoją architekturą i historią. Możesz je podziwiać z zewnątrz lub wejść na taras widokowy, skąd rozpościera się panorama okolicy. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kopalni i jej pracownikach, zapraszamy do zwiedzenia kompleksu kulturalno-rekreacyjnego, który powstał u podnóża wież.
 

Historia kopalni i wież

Kopalnia Węgla Kamiennego Polska powstała w 1788 roku jako Deutschlandergrube, czyli Kopalnia Niemiecka. Była to jedna z najstarszych i największych kopalń na Górnym Śląsku, która przez ponad 200 lat dostarczała węgiel do hut i elektrowni. W 1870 roku kopalnię przejął słynny przemysłowiec Guido Henckel von Donnersmarck, który rozbudował ją i zmodernizował. Wtedy też zmieniono jej nazwę na Deutschland, czyli Niemcy. W 1937 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kopalnia otrzymała nazwę Polska.

W latach 1884-1887 wybudowano dwie wieże wyciągowe nad szybami głównymi kopalni. Wieże były wyposażone w nowoczesne maszyny wyciągowe, które umożliwiały transport ludzi i materiałów na głębokość ponad 200 metrów. Wieże różniły się od siebie konstrukcją i wyglądem. Jedna była tzw. wieżą basztową, czyli zamkniętą budowlą z maszyną wyciągową na ostatnim piętrze. Druga była tzw. wieżą kozłową, czyli otwartą konstrukcją wspieraną przez cztery skośne podpory. Maszyna wyciągowa znajdowała się poza wieżą, w osobnym budynku.

ReklamaWieże Kopalni Węgla Kamiennego 1
W 1995 roku kopalnia została zamknięta z powodu nieopłacalności i problemów ekologicznych. Wieże zostały opuszczone i niszczały przez lata. Zostały też częściowo okradzione ze swojego metalowego wyposażenia. Dopiero w 2016 roku miasto Świętochłowice podjęło się rewitalizacji terenu kopalni i odrestaurowania wież. Dzięki unijnemu dofinansowaniu udało się uratować te zabytkowe obiekty i nadać im nowe funkcje.

Atrakcje dla zwiedzających

Dwie wieże wyciągowe dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Polska są obecnie dostępne dla zwiedzających. Możesz je oglądać z zewnątrz lub wejść na taras widokowy znajdujący się na wieży basztowej. Aby tam się dostać, musisz pokonać 120 schodów lub skorzystać z windy. Z góry możesz podziwiać panoramę Świętochłowic i okolicznych miast. Możesz też zobaczyć wystawę poświęconą historii kopalni i jej pracownikom.

U podnóża wież znajduje się kompleks kulturalno-rekreacyjny, który oferuje różne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Jest tu m.in. labirynt łączący pięć stref tematycznych: górniczą, hutniczą, energetyczną, ekologiczną i artystyczną. W każdej z nich możesz się dowiedzieć ciekawych faktów, zobaczyć eksponaty i wziąć udział w zabawach i eksperymentach. Jest tu też plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, siłownia plenerowa i scena na imprezy kulturalne. Wokół wież znajduje się też ścieżka dydaktyczna, która opowiada o historii i przyrodzie tego miejsca.

Jak dojechać i ile zapłacić?

ReklamaWieże Kopalni Węgla Kamiennego 2
Dwie wieże wyciągowe dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Polska znajdują się przy ul. Wolności 40 w Świętochłowicach. Możesz dojechać tam samochodem lub komunikacją miejską. Najbliższy przystanek autobusowy to Świętochłowice Centrum, a najbliższa stacja kolejowa to Świętochłowice Rynek. Na miejscu jest parking dla samochodów i rowerów.

Zwiedzanie wież i kompleksu kulturalno-rekreacyjnego jest płatne. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 3 zł. Dzieci do lat 3 mają wstęp bezpłatny. Bilet obejmuje wejście na taras widokowy, labirynt i wystawę. Możesz też skorzystać z przewodnika lub audioprzewodnika za dodatkową opłatą. Zwiedzanie jest możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Dwie wieże wyciągowe dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Polska to nie tylko zabytki techniki, ale też symbole miasta i regionu. Są świadkami bogatej i burzliwej historii Świętochłowic i Górnego Śląska, która była związana z wydobyciem i przetwórstwem węgla. Są też przykładami udanej rewitalizacji poprzemysłowego terenu, który został przekształcony w atrakcyjną przestrzeń kulturalną i rekreacyjną. Odwiedzając to miejsce, możesz nie tylko podziwiać architekturę i widoki, ale też poszerzyć swoją wiedzę i bawić się aktywnie. To idealne miejsce dla całej rodziny i dla wszystkich, którzy interesują się historią i kulturą Śląska.
 

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News