artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Wieża Spadochronowa w Katowicach
  fot. Wikipedia Wieża Spadochronowa w Katowicach

Wieża Spadochronowa w Katowicach

Czas czytania 4 minuty

Kto z nas nie zna Wieży Spadochronowej w Katowicach i historii jej heroicznej obrony przez Niemcami przez grupę polskich harcerzy? Będąc w tym śląskim mieście, warto udać się do Parku im. Kościuszki, aby ten historyczny obiekt obejrzeć.

Podróżując kamperem po Śląsku, warto przyjechać do Katowic – miasta ważnego dla tego regionu Polski. Ważnego również dla wszystkich miłośników historii oraz patriotów. Mieści się tu słynna Wieża Spadochronowa – obiekt ważny dla naszej historii oraz wieża-symbol heroicznej obrony polskich ziem przez harcerzy we wrześniu 1939 r.

Wieża Spadochronowa w Katowicach

Sama Wieża Spadochronowa została wybudowana w 1937 z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. To był jedyny tego typu obiekt w Polsce, o wysokości 50 metrów. Był to obiekt wykorzystywany do ćwiczeń skoków ze spadochronem.

Wieża wznosiła się na wysokość 50 metrów i była wówczas największą wieżą spadochronową w kraju.

Według technicznych opisów projektantów, na jej szczyt prowadziły schody, wewnątrz konstrukcji znajdował się szyb windowy, w którym kursowała dwuosobowa elektryczna winda. Na szczycie obiektu umieszczono platformę, z której wykonywano skoki ze spadochronem. Wokół platformy zamontowano balustradę wykonaną z pełnej stali, w której zamontowano drzwiczki. Balustrada obracała się, tak by kierunek, w jakim oddawano skoki można było dostosowywać do kierunku wiejącego wiatru. Spadochron połączony był stalową linką z obracanym wysięgnikiem oraz przeciwwagą, która poruszała się w rurze umieszczonej w osi wieży.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Obrona Wieży Spadochronowej

Do dziś nie jest do końca pewne, jak wyglądała obrona Wieży Spadochronowej w Katowicach we wrześniu 1939 r. Powojenne źródła polskie podają, że 4 września 1939 z pomostu wieży ostrzelano wkraczających do Katowic żołnierzy Wehrmachtu. Ogień mieli prowadzić polscy harcerze, również za pomocą karabinu maszynowego. Mieli zadać Niemcom poważne starty, nawet zestrzelić samolot wroga. Obrona harcerzy miała zostać ostatecznie złamana, kiedy Niemcy podciągnęli w pobliże wieży ciężkie działko. Wszyscy młodzi obrońcy Wieży Spadochronowej mieli zostać zabici.

Jednak odkryte już po zakończeniu II wojny światowej źródła niemieckie relacjonujące zajmowanie Katowic, wspominają co prawda o wymianie ognia z obsadą Wieży Spadochronowej, jednak określono to raczej jako incydent niż zdecydowaną obronę. Harcerzy strzelających z wieży miano wziąć do niewoli.

Tak czy inaczej – bez względu na opisy historyczne, Wieża Spadochronowa w Katowicach jest symbolem walki polskich mieszkańców Śląska z niemieckimi agresorami.

Wieża została rozebrana przez Niemców w latach 40-tycy XX wieku, a następnie odbudowana w latach 50-tych.

Warto ją obejrzeć nie tylko jako symbol historyczny, ale również dlatego, że jest to jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaŚródtekstowy 2 Motor Show 01.02-02.04 Sebastian

Lokalizacja, kempingi w okolicy