Węgorzewo na Mazurach będzie z pewnością idealnym miejscem dla wszystkich turystów, którzy wprost uwielbiają aktywny wypoczynek na łonie przyrody. Jednakże nie będą zawiedzeni także Ci, którzy podczas urlopu lubią zwiedzać ciekawe miejsca. Jeśli więc podróżujecie kamperem po Mazurach, koniecznie zajedźcie do Węgorzewa.
Węgorzewo prawie dotyka granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Jesteśmy więc w północnych Mazurach, a miasto jest pięknie położone nad rzeką Węgorapą i przy olbrzymim akwenie Mamry. To powoduje, że Węgorzewo jest wymarzonym miejscem dla miłośników turystyki wodnej, pieszej, rowerowej oraz nieskażonej przyrody.
Bardzo dobrze będą się tu bawić wszyscy Ci, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek, sporty wodne, rowerowe, piesze wędrówki malowniczymi szlakami wśród łąk i lasów oraz wędkarstwo. Żeglarzy z pewnością nie zawiodą wspaniałe Mamry, a kajakarzy rzeki Sapina i Węgorapa.
Jeżeli jednak potrzebujecie więcej adrenaliny, możecie skorzystać z rejsów motorówkami, jazdą po wodzie na bananach, zjazdów na linach, wspinaczek, nurkowania, paintballa, przejażdżki konne czy rajdy samochodami terenowymi.
Natomiast wzdłuż Kanału Węgorzewskiego, który ciągnie się przez 920 m, znajduje się, otoczona zielenią ścieżka pieszo-rowerowa. Ta stanowi część trasy rowerowej Pętla Węgorzewska, ulubionego miejsce rowerzystów rolkarzy, spacerowiczów.
W Węgorzewie jest też co zwiedzać i oglądać. Mamy tu wiele ciekawych zabytków.
Warto zwiedzać późnogotycki kościół Św. Piotra i Pawła, zamek krzyżacki z XIV wieku (można go obejrzeć tylko z zewnątrz). Warto obejrzenia jest XVI-wieczny pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym niedaleko Węgorzewa, a także najstarszy w okolicy, XV-wieczny gotycki kościół we wsi Węgielsztyn, zbudowany z kamienia polnego. W środku zachowały się elementy wystroju z XVII i XVIII wieku.Powinniście również zajrzeć do Muzeum Kultury Ludowej oraz do Muzeum Tradycji Kolejowej. Ciekawe eksponaty posiada również skansen ludowy nad rzeką Węgorapą. Miłośnicy militariów i historii powinni obejrzeć bunkry z czasów drugiej wojny światowej w pobliskich Mamerkach.
Natomiast na Wzgórzach Myśliwych pod Węgorzewem znajdujemy cmentarz z okresu I wojny światowej. Pochowano na nim 344 żołnierzy niemieckich oraz 234 żołnierzy rosyjskich.
Na wzgórzu Konopki mamy również cmentarz żołnierzy radzieckich, na którym pochowano 318 żołnierzy poległych w styczniu i lutym 1945 roku
Warto również obejrzeć kościół z lat 1605–1611. Ciekawym obiektem jest zamek krzyżacki, przebudowany w pierwszej połowie XVIII wieku w stylu barokowym. Po zniszczeniach w okresie II wojny światowej odbudowany w latach 80-tych XX wieku.
Będąc w Węgorzewie powinniście także zobaczyć ratusz z XIX wieku, obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy, kamieniczki z XIX wieku przy ul. Zamkowej, Teatralnej, Pionierów, Placu Wolności, cerkiew prawosławna z początku XX wieku, budynek dworca kolejowego z XIX wieku, kościół bizantyjsko-ukraiński wzniesiony w roku 1933.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!