artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Węgierska Górka – forty wojenne
  fot. Wikipedia Węgierska Górka – forty wojenne

Węgierska Górka – forty wojenne

Czas czytania 3 minuty

Węgierska Górka to niewielka miejscowość w Beskidzie Żywieckim, znana przede wszystkim z zabytkowych fortyfikacji z okresu II wojny światowej. Jeśli podróżujecie w tym regionie kamperem, warto poznać historię i opis tych obiektów, które można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Forty wojenne w Węgierskiej Górce należą do tzw. Linii Obrony Śląska, która była częścią systemu umocnień budowanych przez Polskę w latach 30. XX wieku. Miały one za zadanie chronić granicę polsko-czechosłowacką i polsko-niemiecką przed ewentualnym atakiem ze strony III Rzeszy lub ZSRR. Linia Obrony Śląska składała się z kilku odcinków, a jeden z nich przebiegał właśnie przez Węgierską Górkę.

W miejscowości tej znajdują się cztery forty: W1, W2, W3 i W4. Każdy z nich ma swój indywidualny numer i nazwę, np. W1 „Góra”, W2 „Zameczek”, W3 „Kościół” i W4 „Cmentarz”. Forty te są typu pancernej kopuły obrotowej, czyli składają się z betonowego schronu podziemnego i stalowej wieży na powierzchni, wyposażonej w działa i karabiny maszynowe. Obiekty były obsadzone przez żołnierzy 21 Pułku Piechoty Górskiej z Żywca.

Forty wojenne w Węgierskiej Górce nie odegrały większej roli w obronie Polski we wrześniu 1939 roku, ponieważ nie doszło do bezpośredniego starcia z wojskami niemieckimi na tym odcinku. Jednak po kapitulacji Polski zostały przejęte przez Niemców, którzy wykorzystywali je jako magazyny amunicji i schroniska dla żołnierzy. Po zakończeniu wojny zaś zostały opuszczone i popadły w ruinę.

ReklamaWęgierska Górka – forty wojenne 1
W latach 90. XX wieku rozpoczęła się akcja ratowania i renowacji fortyfikacji w Węgierskiej Górce. Dzięki staraniom lokalnych entuzjastów i organizacji społecznych udało się odtworzyć część wyposażenia i uzbrojenia fortów, a także udostępnić je do zwiedzania. Obecnie można zwiedzać trzy forty: W1, W2 i W4. Fort W3 jest zamknięty ze względów bezpieczeństwa.

Zwiedzanie fortów w Węgierskiej Górce to ciekawa propozycja dla miłośników historii i militariów. Można tu podziwiać oryginalne elementy fortyfikacji, takie jak pancerne kopuły, działa, karabiny maszynowe, telefony polowe czy maski przeciwgazowe. Można też poczuć atmosferę tamtych czasów i dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu żołnierzy w forcie.

Zwiedzanie obiektów jest możliwe samodzielnie lub z przewodnikiem, który opowie o historii i tajnikach budowy i funkcjonowania fortów.

Forty wojenne w Węgierskiej Górce to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też ważny element dziedzictwa kulturowego i pamięci historycznej regionu. Są one świadectwem wysiłku i poświęcenia polskich żołnierzy, którzy budowali i bronili tych obiektów przed zagrożeniem zewnętrznym. Są one też przykładem inżynierii wojskowej i architektury obronnej z okresu międzywojennego. Warto więc odwiedzić te miejsca i poznać ich historię.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaWęgierska Górka – forty wojenne 2

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News