artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Warmia jest pełna atrakcji turystycznych.
  fot. pixabay.com Warmia jest pełna atrakcji turystycznych.

Warmia - spotkanie z zabytkami i naturą

Czas czytania 4 minuty

Warmia to kraina historyczna położona w północno-wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Stanowi część dawnych Prus i oddziela Powiśle od Mazur.

Nazwa Warmii pochodzi prawdopodobnie od plemienia Warmów, którzy zamieszkiwali te tereny przed podbojem krzyżackim. Warmia była przez wieki autonomicznym państwem kościelnym, rządzonym przez biskupów warmińskich. W XV wieku przyłączyła się do Korony Królestwa Polskiego, a w 1772 roku została włączona do Prus. Po II wojnie światowej Warmia wróciła do Polski.

Warmia jest regionem o niezwykłym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym. Znajdują się tu liczne zabytki architektury gotyckiej i barokowej, takie jak bazylika fromborska, zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie, kościół św. Jakuba w Olsztynie, zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim czy katedra św. Piotra i Pawła w Reszlu. Wiele z tych budowli jest związanych z postacią Mikołaja Kopernika, najwybitniejszego mieszkańca Warmii, który tu pracował i dokonał swoich odkryć astronomicznych.

To także kraina pięknych krajobrazów, pełnych wzgórz, lasów i jezior. Na terenie Warmii znajduje się ponad 200 jezior, z których największe to Jezioro Narie, Jezioro Łańskie i Jezioro Długie. Nad jeziorami można uprawiać sporty wodne, wędkować lub odpoczywać na plażach. Region oferuje również wiele szlaków pieszych, rowerowych i konnych, które prowadzą przez malownicze wsie, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody.

Warmia to region o bogatej tradycji i kulturze ludowej. Zachowały się gwary polskie i niemieckie, charakterystyczny strój ludowy oraz pieśni i tańce regionalne. Można tu również skosztować lokalnych specjałów kuchni warmińskiej, takich jak kluski z makiem, pierogi z jagodami lub mięsem, żurek warmiński czy szarlotka z serem.

ReklamaWarmia - spotkanie z zabytkami i naturą 1
Co warto na Warmii zwiedzić?

Zacznijmy od stolicy Warmii, czyli Olsztyna. To miasto o bogatej historii i kulturze, gdzie znajdziemy wiele atrakcji. Nie można pominąć gotyckiego zamku, w którym mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. Możemy podziwiać jego pomnik, zegar słoneczny i wystawę poświęconą jego życiu i dokonaniom. Warto też zwiedzić katedrę św. Jakuba, ratusz, starówkę i park nad jeziorem Długim.

Kolejnym punktem naszej wycieczki może być Frombork, nazywany Perłą Warmii. To tu znajduje się słynna bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła, w której spoczywają szczątki Mikołaja Kopernika. Możemy też zwiedzić Muzeum Mikołaja Kopernika, planetarium, obserwatorium astronomiczne i wieżę widokową.

Jeśli lubimy przyrodę i aktywny wypoczynek, to polecam odwiedzić Rezerwat Pokrzywno. To obszar o wyjątkowej wartości przyrodniczej i krajobrazowej, gdzie możemy podziwiać jeziora, lasy, łąki i torfowiska. Możemy też zobaczyć unikalne gatunki roślin i zwierząt, takie jak żurawie, bociany czarne czy bobry. Rezerwat oferuje wiele szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych.

Warto zatrzymać się w Lidzbarku Warmińskim, gdzie znajdziemy kolejny zabytkowy zamek. To tu rezydowali biskupi warmińscy przez ponad 500 lat. Zamek zachował swój średniowieczny charakter i urok. Możemy podziwiać jego architekturę, wnętrza i kolekcję dzieł sztuki. W pobliżu zamku znajduje się też park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jak widać, Warmia to region pełen uroku i historii, który ma wiele do zaoferowania turystom. Mam nadzieję, że ten wpis zachęcił Was do odwiedzenia tego pięknego zakątka Polski.
 

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News