artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Ustrzyki Dolne - brama Bieszczad
  fot. Wikipedia Ustrzyki Dolne - brama Bieszczad

Ustrzyki Dolne - brama Bieszczad

Ustrzyki Dolne to niewielka miejscowość turystyczna nad Strwiążem, u podnóża Laworty (770 m). Od północy i wschodu otacza miasto pasmo Gór Słonnych z licznymi rezerwatami i pomnikami przyrody. W tym regionie istnieją znakomite warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej z wyznakowanymi szlakami turystycznymi.

Położenie i klimat z długim okresem zalegania śniegu wpływają pozytywnie na rozwój sportów zimowych. Na terenie gminy znajdują się dwie stacje narciarskie na Gromadzyniu i Laworcie oraz wyciągi narciarskie na stoku Małego Króla w Ustrzykach, w Ropience i Arłamowie. Ustrzyki Dolne są nazywane zimową stolicą Podkarpacia. Oprócz tras zjazdowych znajdują się jeszcze trasy biegowe zaliczane do najlepszych w Polsce.

W Ustrzykach znajduje się Bieszczadzkie Muzeum Przyrodnicze. Cyklicznie organizowane są tu imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne. Do najważniejszych należą: Karpacki Jarmark Turystyczny, Jarmark Folkowy „Bojkowiana”, Święto Chleba, Festiwal Muzyki Country i Kultur Pogranicza.

Dla wielu turystów Ustrzyki Dolne to baza wypadowa w górne partie Bieszczad.

Z zabytków, które warto obejrzeć należy wymienić starą cerkiew z XIX wieku pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej oraz cerkiew z 1831 roku na Strwiążku. W Ustrzykach Dolnych znajduje się też XVIII wieczne Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej oraz Synagoga z 1870 roku.

W okolicy Ustrzyk znajdują się warte obejrzenia obiekty podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej, m.in.: dawna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Narodzenia Matki Bożej (obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Narodzenia NMP) w Krościenku, dawna greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP) w Ustjanowej Górnej i cerkiew greckokatolicka pw. Pokrow Bogarodzicy (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia NMP) w Równi.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!