artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Ustrzyki Dolne - brama Bieszczad
  fot. Wikipedia Ustrzyki Dolne - brama Bieszczad

Ustrzyki Dolne - brama Bieszczad

Czas czytania 3 minuty

Podróżujemy kamperem po Bieszczadach. Tym razem przed nami Ustrzyki Dolne. Niewielka miejscowość turystyczna nad Strwiążem, u podnóża góry Laworty położona na wysokości 770 m. Dla wielu turystów uwielbiających aktywny wypoczynek na łonie przyrody Ustrzyki Dolne to baza wypadowa w górne partie Bieszczad.

Ustrzyki Dolne są niezwykle atrakcyjnie położone. Od północy i wschodu miejscowość otaczają Góry Słonne, w których znajdują się liczne rezerwaty i pomniki przyrody. Warto wiedzieć, że w regionie Ustrzyk Dolnych mamy wprost znakomite warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Do tego są przeznaczone specjalnie oznakowane szlaki turystyczne.

Ustrzyki Dolne to wymarzone miejsce do uprawiania sportów zimowych. Odpowiednie położenie geograficzne, sprzyjający klimat z długim okresem zalegania śniegu powodują, że zjeżdżają tu chętnie narciarze z całego kraju. Na terenie Ustrzyk Dolnych funkcjonują dwie stacje narciarskie, które znajdują się na Gromadzyniu i Laworcie. Mamy tu również dobre wyciągi narciarskie na stoku Małego Króla w Ustrzykach, w Ropience i Arłamowie. Nie bez powodu Ustrzyki Dolne zwane są zimową stolicą Podkarpacia. Dodajmy, że oprócz tras zjazdowych dla narciarzy mamy do dyspozycji jeszcze trasy biegowe, które są zaliczane do najlepszych w Polsce.

Warto dodać, że dla wielu turystów uwielbiających aktywny wypoczynek na łonie przyrody Ustrzyki Dolne to baza wypadowa w górne partie Bieszczad.

ReklamaUstrzyki Dolne - brama Bieszczad 1
Jednak nie tylko sport i rekreacja na świeżym powietrzu zachęca do odwiedzin Ustrzyk Dolnych. Na turystów czeka tu również wiele zabytków.

W Ustrzykach znajduje się Bieszczadzkie Muzeum Przyrodnicze. Cyklicznie organizowane są tu imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne. Najsłynniejsze z nich to Karpacki Jarmark Turystyczny, Jarmark Folkowy „Bojkowiana”, Święto Chleba oraz Festiwal Muzyki Country i Kultur Pogranicza.

Z zabytków w Ustrzykach Dolnych, które warto obejrzeć, należy wspomnieć starą cerkiew z XIX wieku pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, a także cerkiew z 1831 roku na Strwiążku. W mieście możemy również zobaczyć XVIII-wieczne Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej oraz synagogę datowaną na 1870 rok.

W okolicy tego bieszczadzkiego miasteczka zlokalizowane są również zabytkowe obiekty Szlaku Architektury Drewnianej na Podkarpaciu. To, m.in.: dawna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Narodzenia Matki Bożej (obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Narodzenia NMP) w Krościenku, dawna greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP) w Ustjanowej Górnej oraz cerkiew greckokatolicka pw. Pokrow Bogarodzicy (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia NMP) w Równi.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News