artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Ustroń  - miasto uzdrowisko
  fot. Wikipedia Ustroń  - miasto uzdrowisko

Ustroń  - miasto uzdrowisko

Czas czytania 4 minuty

Ustroń - zlokalizowany w Beskidzie Śląskim, malowniczo położony w dolinie Wisły, to słynna miejscowość turystyczna, ale też uzdrowiskowa. Posiada źródła wód mineralnych i żelazistych, a także pokłady borowiny. Charakterystycznym elementem Ustronia są sanatoria i hotele w kształcie „piramidek”.

Ustroń to nie tylko znane w całej Polsce uzdrowisko. To również miasteczko pełne ciekawych zabytków oraz świetna baza wypadkowa dla wojaży po wzniesieniach Beskidu Śląskiego.

Warto przejść się po ustronieckim rynku, po bulwarze nad Wisłą czy odwiedzić niektóre domy zdrojowe, aby napić się leczniczych wód i odpocząć od zgiełku dużych, turystycznych miast.

Musimy również wiedzieć, że mamy do czynienia z miejscem o bardzo długiej i ciekawej historii.  Miejscowość została po raz pierwszy wzmiankowana w łacińskim dokumencie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna ok. 1305 roku.

Wieś znajdowała się wówczas w granicach utworzonego w 1290 r. Księstwa Cieszyńskiego, które już od 1327 r. było lennem Królestwa Czech. Natomiast od 1526 r. w wyniku objęcia czeskiej korony przez Habsburgów wraz z regionem aż do 1918 r. znalazła się w monarchii Habsburgów, czyli w Austrii.

Co warto zobaczyć w Ustroniu?

Kolej linowa – wyciąg krzesełkowy na Wielką Czantorię

Dolna stacja kolei linowej na Wielką Czantorię zlokalizowana jest przy ul. 3-Maja. Można tam dojechać kamperem. Przy wyciągu mieści się duży parking (bezpłatny w sezonie zimowym, natomiast latem płatny). Kolejką dostaniemy się na szczyt Czantorii, z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidu.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Letni tor saneczkowy na Czantorii

Latem na sankach? Tak, takie atrakcje mamy właśnie w Ustroniu, na Polanie Stokłosicy przy stoku Czantorii. Długość toru wynosi 710 m, a różnica poziomów sięga 50 m. Świetna atrakcja zwłaszcza dla dzieci.

Wyciąg krzesełkowy na Palenicę

Będąc w Ustroniu warto dotrzeć również na szczyt Palenicy. To góra mierząca 672 m n.p.m i znajduje się  w Jaszowcu, czyli jednej z dzielnic Ustronia. Dolna stacja wyciągu krzesełkowego zlokalizowana jest przy ul. Wczasowej. Dostaniecie się tam spokojnie kamperem, ponieważ przy stacji dolnej znajdują się dwa parkingi.

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego

Warto również zajrzeć do ustrońskiego muzeum, które mieści się w zabytkowym budynku dyrekcji dawnej huty „Klemens” z lat 1772 – 1897. Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Obejrzymy tam wiele zabytkowych urządzeń związanych z górnictwem.

Muzeum Regionalne Stara Zagroda

Chcecie zajrzeć do tradycyjnej, regionalnej, dawnej zagrody? Nie ma problemu. Taką znajdziecie w Ustroniu. W takiej zabytkowej góralskiej zagrodzie, pochodzącej z 1768 roku, mieści się muzeum. Możemy w środku obejrzeć wystawę etnograficzną obrazującą dawną kulturę tego regionu. Wystawiane są również rozmaite wystawy czasowe.

Ustroń to również wspaniałe miejsce dla wszystkich wielbicieli pieszych wędrówek po górskich szlakach, którzy niekoniecznie chcą się wspinać. Trasy biegną w większości drogami utwardzonymi. Większość z nich ma swój początek na rynku, przy budynku Urzędu Miasta. Jeśli chcemy dokładnie poznać ich przebieg, możemy skorzystać ze znajdującej się tu mapy z zaznaczonymi szlakami spacerowymi i turystycznymi.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Ustroń posiada także wspaniałą ofertę dla turystów zimowych – zwłaszcza zapalonych pasjonatów narciarstwa czy snowboardu. W okolicy czeka na nich kilka tras zjazdowych oraz wyciągów narciarskich. Szczególną popularnością cieszy się wśród nich oczywiście Wielka Czantoria.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy