Ustka to nie tylko wspaniałe, piaszczyste plaże oraz wody Morza Bałtyckiego. Ten nadmorski kurort oferuje wiele ciekawych zabytków i atrakcji, które warto koniecznie zobaczyć. Jeśli więc podróżujecie kamperem po polskim Wybrzeżu, koniecznie musicie zajechać również do Ustki.
Ustka to urokliwy kurort nad wodami Morza Bałtyckiego. Jednak miasto oferuje nie tylko piękne plaże i wypoczynek nad morzem. To miasto ma o wiele więcej do zaoferowania. Przede wszystkim historię, którą widać na każdym kroku w tym nadmorskim miasteczku.
Co warto zwiedzić w Ustce?
Przede wszystkim zobaczmy w Ustce Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela. Sakralny obiekt powstawał w latach 1885 – 1888. Na uwagę zasługują zwłaszcza organy - to jedno z nielicznych już dzieł, znanej w Europie manufaktury Voelknerów.
Ustka - stare miasto. Klimat starej, portowej osady znajdziemy jeszcze wśród rybackich domów w rejonie ulic Marynarki Polskiej i Kosynierów. Co ciekawe, zachował się tu układ uliczek średniowiecznej wsi, który jest objęty ochroną konserwatorską.
Skwer im. Jana Pawła, to niewielki placyk. Wokół niego przetrwało kilka starych kamienic. Na placu znajduje się koło młyńskie, pochodzące najprawdopodobniej z wiatraka, który do początków XX w. stał niedaleko promenady.
Port i molo. Te tereny zabudowywano już od połowy XIV wieku. Na szczególną uwagę zasługuje budynek z wieżyczkami, typowy dla okresu secesji (z przełomu XIX i XX w.). Budynek z czerwonej cegły, który znajduje się przy ulicy Zaruskiego jest jednym z najstarszych spichlerzy portowych.
Największą atrakcją Ustki są mola - wschodnie i zachodnie. Swój obecny kształt uzyskały na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie dość często można tu obserwować wpływanie do portu dużych jednostek wojskowych, pasażerskich. Długi ciąg spacerowy wzdłuż kanału portowego pozwala również swobodnie oglądać pokłady kutrów i jachtów morskich. Natomiast liczne w porcie tawerny i smażalnie ryb zapewniają klimat portowego miasteczka.Latarnia morska w Ustce, to budynek z czerwonej cegły, który tu powstał w 1892 roku. Znajduje się u nasady wschodniego falochronu. Obecny budynek latarni to ośmiokątna wieża o wysokości 21,5 m. Ustecka latarnia wysyła białe światło na odległość prawie 30 km. W sezonie letnim latarnię można swobodnie zwiedzać.
Bunkry w Ustce to prawdziwie, podziemne muzeum. W doskonale utrzymanych schronach zorganizowano podziemną galerię mutlimedialną. Zgromadzono tu kolekcję przedmiotów z lat 30. i 40. XX wieku. 22 pomieszczenia zajmują blisko 300 metrów kwadratowych i można tu oglądać wyposażenie wnętrz, sprzęty, mundury, przedmioty codziennego użytku.
W sezonie turystycznym działa również kuchnia polowa, gdzie można spróbować prawdziwej wojskowej grochówki lub kiełbasy z grilla.
Również aktywnie i ciekawie można spędzić czas na strzelnicy paintballowej, strzelnicy ASG, na torze łuczniczym lub skorzystać z wypożyczalni rowerów. Organizowane są również przejażdżki zabytkowymi autami po Ustce oraz wycieczki szlakiem historyczno-militarnym z przewodnikiem.
Urokliwy spacer nadmorską promenadą. Na wschód od portu rozciągają się wydmy, na których stworzono w 1875 roku piękną promenadę. Wkrótce wzdłuż traktu powstały ekskluzywne pensjonaty i restauracje. Ciekawostką jest fakt historyczny, że wielkim miłośnikiem spacerów konnych wzdłuż morza był Otto von Bismarck.Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!