Podróżując kamperem po Śląsku z pewnością natkniecie się na to miasteczko – Tychy. Fanom piłki nożnej może kojarzyć się ze znanym zespołem polskiej ligi piłkarskiej lub marki piwa. Jednak czy jest tu co zwiedzić? Czy warto Tychy obejrzeć? Zdecydowanie tak i postaramy się Was o tym przekonać.
Z pozoru może się wydawać, że śląskie Tychy nie mają turystom zbyt wiele do zaproponowania. Jednak to błędna opinia. Znajdziemy tu sporo ciekawych atrakcji. Nie tylko związanych z górnictwem i kopalniami.
Mamy bowiem do czynienia nie tylko z bardzo wiekowym miastem, ale również z miejscem, które było zasiedlane przez ludzi od tysiącleci.
Najstarsze znane ślady osadnictwa ludzi na terenie obecnego miasta datuje się już na starszą epokę kamienia. Aby to sobie jeszcze bardziej wyobrazić, warto wiedzieć, że na ziemiach polskich jest to okres od ok. 310 000 do 40 000 lat temu.
Wiadomo też, że Tychy były miejskim ośrodkiem już we wczesnym średniowieczu. Pierwsze informacje o grodzie miejskim pochodzą z 1467 r. Znajdziemy je w tzw. "protokolarzu miasta Pszczyna", w którym zapisywano między innymi informację o wydatkach pszczyńskiej rady miejskiej.
Te dawne pozostałości historii miasta, choć już w niewielkiej ilości, odnajdziemy jeszcze na terenie Tychów. Warto obejrzeć Kościół Św. Marii Magdaleny. Na jego miejscu w 1480 roku wybudowano drewnianą świątynię. Obecny kościół został wybudowany pod koniec XVIII wieku.
Miasto posiada również ciekawe atrakcje dla miłośników piwa. Można tu zwiedzić i dokładnie obejrzeć Browar w Tychach - Tyskie Browarium, a także Tyskie Muzeum Piwowarstwa. W Muzeum praktycznie "na żywo" obejrzymy, jak przygotowuje się tutejszy „złocisty trunek. Można też rozkoszować się jego smakiem w pubie zlokalizowanym przy browarze.
Dodajmy jeszcze, że Tyskie Browarium znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i stanowi jedną z czterech Gwiazd Techniki tej turystycznej trasy.W Tychach warto również obejrzeć stary rynek na tyskiej starówce. Zameczek Myśliwski w Promnicach, który położony jest nad Jeziorem Paprocańskim. Znajduje się niedaleko od Tychów, wśród lasów. zagubił się malowniczy pałac myśliwski.
Jezioro Paprocany to sztuczny zbiornik rekreacyjno-retencyjny w południowo-zachodniej części Tychów, ulubione miejsce aktywnego wypoczynku miejscowej i okolicznej ludności. Park Linowy nad Jeziorem Paprocańskim.
Warto również zajrzeć do Muzeum Miejskiego w Tychach, w którym poznamy interesującą historię miasta, etnologię i sztukę.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!