artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Twierdza Boyen – forteca nigdy nie zdobyta
  fot. mazury24.eu Twierdza Boyen – forteca nigdy nie zdobyta

Twierdza Boyen – forteca nigdy nie zdobyta

Czas czytania 4 minuty

Twierdza Boyen w Giżycku to jedna z największych i najlepiej zachowanych budowli obronnych w Europie. Została zbudowana w latach 1844-1856 przez Prusaków, aby chronić wschodnią granicę ich państwa przed Rosją. Ma kształt sześcioramiennej gwiazdy i zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Obecnie jest to atrakcja turystyczna, która oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, muzeum, wystawy i rekonstrukcje historyczne. Twierdza Boyen to miejsce pełne historii, tajemnic i uroku.

Twierdza Boyen to jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz pruskich w Europie. Znajduje się w Giżycku, nad jeziorem Niegocin i stanowi ciekawy cel turystyczny dla miłośników historii i architektury. Forteca otoczona jest fosą i murami o długości ponad 3 kilometrów. Wewnątrz znajdują się koszary, magazyny, arsenały, kaplica, szpital i inne obiekty wojskowe. Twierdza była używana przez różne armie w czasie I i II wojny światowej, a także w okresie powojennym.
 

Trochę historii Twierdzy Boyen

Twierdza została zbudowana w latach 1844-1856 jako część systemu obronnego Prus Wschodnich. Była to twierdza poligonalna, składająca się z sześciu bastionów, czterech lunet i dwóch bram. Twierdza zajmowała powierzchnię ponad 100 hektarów i mogła pomieścić około 3000 żołnierzy. Była wyposażona w artylerię, magazyny, koszary, szpital, kaplicę i inne obiekty wojskowe.

Pełniła swoją funkcję obronną do końca I wojny światowej, kiedy to została zdobyta przez wojska polskie. W okresie międzywojennym była siedzibą dowództwa 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Podczas II wojny światowej twierdza była wykorzystywana przez Niemców jako magazyn amunicji i miejsce internowania jeńców. Po wojnie twierdza popadła w ruinę i była niszczone przez wandali i złomiarzy.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
W latach 60-tych XX wieku rozpoczęto prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne twierdzy. Obecnie jest ona udostępniona dla zwiedzających i stanowi atrakcję turystyczną Giżycka. Można tam podziwiać zabytkowe budowle, obejrzeć wystawy historyczne i militariów, a także uczestniczyć w różnych imprezach kulturalnych i rekonstrukcjach historycznych.
 

Co warto zwiedzić w Twierdzy Boyen?

Bramy Twierdzy - to dwie monumentalne bramy, które prowadzą do wnętrza twierdzy. Bramy nazywają się Lötzen (od nazwy niemieckiej Giżycka) i Boyen (od nazwy generała pruskiego Hermana von Boyena). Bramy są ozdobione herbami Prus i inskrypcjami łacińskimi.

Bastiony Twierdzy - sześć narożnych punktów obronnych twierdzy, z których każdy ma swoją nazwę: König (Król), Kronprinz (Książę Koronny), Leopold (od nazwy księcia pruskiego), Königin (Królowa), Prinzessin (Księżniczka) i Elisabeth (od nazwy królowej pruskiej). Bastiony są połączone ze sobą kurtynami murów obronnych i fosami.

Lunety Twierdzy - cztery półbastiony, które znajdują się pośrodku kurtyn murów obronnych. Lunety służyły do osłaniania bram i bastionów przed ostrzałem artyleryjskim. Lunety nazywają się: Friedrich Wilhelm (od nazwy króla pruskiego), Blücher (od nazwy feldmarszałka pruskiego), Yorck (od nazwy generała pruskiego) i Gneisenau (od nazwy generała pruskiego).

Muzeum Twierdzy Boyen - muzeum historyczne, które mieści się w budynku dawnej komendantury twierdzy. Muzeum prezentuje historię twierdzy i regionu od czasów średniowiecza po współczesność. Można tam zobaczyć m.in. zbiory broni, mundurów, odznak, map, dokumentów, fotografii i modeli.

ReklamaTwierdza Boyen – forteca nigdy nie zdobyta 2
Skansen Fortyfikacji Twierdzy Boyen - skansen, który znajduje się na terenie bastionu König. Skansen pokazuje, jak wyglądały różne typy fortyfikacji stosowane w historii. Można tam zobaczyć m.in. palisady, wały ziemne, reduty, schrony i bunkry.

Park Kulturowy Twierdzy Boyen - znajduje się na terenie twierdzy. Park jest miejscem organizacji różnych imprez kulturalnych i rekreacyjnych, takich jak koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty, gry i zabawy. Park jest także miejscem odpoczynku i relaksu dla zwiedzających.

Twierdza Boyen to miejsce, które warto odwiedzić podczas podróży kamperem po Mazurach. Jest to nie tylko zabytek historyczny, ale także źródło wiedzy i rozrywki.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News