artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Trasa Rowerowa z Istebnej
  fot. Wikipedia Trasa Rowerowa z Istebnej

Trasa Rowerowa z Istebnej

Jeśli podróżujecie z rowerami i macie ochotę na rajd przepiękną, górską trasą, koniecznie zajrzyjcie do miejscowości Istebna. Trasa Rowerowa z Istebnej to wspaniały szlak. Nie zawiodą Was również atrakcje zlokalizowane na tej trasie.

Istebna to jedna z miejscowości Trójwsi Beskidzkiej. Urokliwa miejscowość w woj. śląskim ściągająca wielu turystów, to również dobry teren dla rowerzystów. 

Rowerowy, zielony szlak turystyczny prowadzi okrężnie z Istebnej przez Koniaków i Jaworzynkę do Istebnej. Trasa liczy lekko ponad 30 km., a w najwyższym punkcie osiąga przewyższenie 849 m.

Trasy po górach zazwyczaj nie należą do łatwych. Ta, ułożona w formie pętli z punktem początkowym i końcowym w Istebnej, przeznaczona jest raczej dla średniozaawansowanych rowerzystów. 

Trasa biegnie w większości drogami lokalnymi przeznaczona jest zatem dla dorosłych rowerzystów.

Atrakcje na trasie

  • Okolice Trójwsi Beskidzkiej obfitują w wiele niecodziennych atrakcji, które można odwiedzić podczas wycieczki rowerowej. Przed wyruszeniem w trasę należy zapoznać się z informacjami na temat godzin otwarcia atrakcji turystycznych.
  • Najważniejsze atrakcje turystyczne na trasie w okolicy Istebnej to: Kościół pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, szczyt Złoty Groń skąd rozciągają się widoki na wszystkie strony świata. Więcej o atrakcjach m.in. Istebnej znajdziesz W krainie świerków i górali.
  • Można też wstąpić do Galeryjki Jana Żyrka i nieopodal trasy położonego Kościoła św. Józefa na Mlaskawce.
  • W Jaworzynce znajduje się Muzeum Świerka Istebniańskiego, gdzie zaprezentowanych jest wiele ciekawostek, chociażby związanych z karierą muzyczną (tak, muzyczną) tego drzewa. Karpacki Bank Genów (tzw. Wyrchczadeczka) to również niebywała atrakcja, gdzie poznać można proces zbierania nasion świerka z wyselekcjonowanych drzew, rosnących w matecznikach Beskidów Śląskiego i Żywieckiego.
  • Na trasie przejazdu w Jaworzynce przy kościele pw. Matki Bożej Frydeckiej zboczyć można na najpopularniejsze miejsce w tej okolicy, czyli trójstyk trzech granic - popularne miejsce odwiedzin turystów.
  • W okolicy Koniakowa warto udać się na dwa punkty widokowe: Koczy Zamek oraz Ochodzitą - najpopularniejsze w tej części Śląska Cieszyńskiego.
  • W bliskiej okolicy trasy znajduje się również Centrum Pasterskie czy Centrum znanej w całym świecie Koronki.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy