artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Tatrzański Park Narodowy
  fot. wikipedia.org Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Czas czytania 4 minuty

Tatrzański Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych parków narodowych w Polsce. Znajduje się w południowej części kraju, na granicy ze Słowacją, i obejmuje najwyższe partie Tatr. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody, górskich wędrówek i aktywnego wypoczynku.

Tatrzański Park Narodowy został utworzony w 1954 roku, jako drugi park narodowy w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 211,64 km2, z czego 151,91 km2 to tereny leśne, a 59,73 km2 to tereny nieleśne. Park graniczy z Słowackim Parkiem Narodowym Tatrzańskim, tworząc razem Międzynarodową Rezerwat Biosfery Tatr. W parku znajdują się 275 km szlaków turystycznych, które prowadzą do najpiękniejszych zakątków tatrzańskiej przyrody.

Jest miejscem występowania wielu gatunków roślin i zwierząt, które są rzadkie lub zagrożone wyginięciem. Wśród nich są m.in. kozica górska, niedźwiedź brunatny, ryś euroazjatycki, wilk szary, orzeł przedni, świstak tatrzański, sasanka alpejska, skalnica tatrzańska czy kosodrzewina. Park chroni także bogactwo form skalnych i lodowcowych, takich jak doliny, kotły, jeziora, wodospady czy jaskinie.

Park to nie tylko przyroda, ale także kultura. Na terenie parku znajdują się liczne zabytki architektury drewnianej i sakralnej, a także ślady dawnego pasterstwa i górnictwa. Park jest też miejscem pielęgnowania tradycji i folkloru góralskiego, który jest częścią polskiego dziedzictwa narodowego.

Morskie Oko

Morskie Oko to największe i najgłębsze jezioro tatrzańskie, położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Tatrach, odwiedzana przez ponad milion osób rocznie. Do Morskiego Oka można dojść pieszo lub skorzystać z bryczek konnych, które kursują z Palenicy Białczańskiej. Wokół jeziora znajdują się malownicze szczyty, takie jak Rysy, Mięguszowiecki Szczyt czy Mnich. Można też podziwiać bogatą faunę i florę, w tym endemiczne gatunki roślin i zwierząt.

ReklamaTatrzański Park Narodowy 1
Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich to jedna z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, położona na wysokości około 1600-2000 m n.p.m. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się tu pięć malowniczych stawów: Wielki Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski i Czarny Staw pod Rysami. Dolina jest otoczona przez imponujące szczyty, takie jak Świnica, Kozi Wierch czy Zawratowa Turnia. Jest to doskonałe miejsce dla zaawansowanych turystów, którzy chcą podziwiać dziką i niezwykłą przyrodę Tatr.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to jeden z najbardziej znanych i łatwo dostępnych szczytów tatrzańskich, położony na wysokości 1987 m n.p.m. Można się na niego dostać pieszo lub kolejką linową z Kuźnic. Z Kasprowego Wierchu rozpościera się przepiękny widok na całe Tatry oraz okoliczne miejscowości, takie jak Zakopane czy Bukowina Tatrzańska. Na szczycie znajdują się też obserwatorium meteorologiczne i stacja narciarska, która oferuje trasy dla początkujących i zaawansowanych narciarzy.

Rysy

Rysy to najwyższy szczyt polskich Tatr i drugi najwyższy szczyt całych Tatr (po Gerlachu na Słowacji), położony na wysokości 2499 m n.p.m. Jest to wymagający cel dla turystów górskich, którzy muszą pokonać strome podejścia, trudne ścieżki i eksponowane odcinki. Jednak wysiłek jest wynagrodzony niesamowitym widokiem na Morskie Oko, Tatry Wysokie i Słowacki Raj. Rysy są też popularnym miejscem dla alpinistów i taterników, którzy mają do wyboru wiele dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Giewont

Giewont to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych szczytów tatrzańskich, położony na wysokości 1894 m n.p.m. Jego sylwetka przypomina śpiącego rycerza, a na jego szczycie znajduje się 15-metrowy krzyż, który jest symbolem polskości i wiary. Giewont jest często odwiedzany przez turystów, którzy chcą zobaczyć z bliska ten legendarny szczyt i poczuć jego magiczną atmosferę. Do Giewontu można dojść z kilku stron, np. z Doliny Strążyskiej, Doliny Małej Łąki lub Doliny Białego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News