artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Tatry – polskie góry niemal jak Alpy
  fot. pixabay.com Tatry – polskie góry niemal jak Alpy

Tatry – polskie góry niemal jak Alpy

Czas czytania 4 minuty

Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce i jednym z najpiękniejszych. Są częścią łańcucha Karpat i rozciągają się na długości około 57 km, z czego 21 km leży na terytorium Polski. Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2655 m n.p.m.), który znajduje się na Słowacji, a najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Rysy (2499 m n.p.m.).

Tatry są nie tylko atrakcją turystyczną, ale także skarbnicą przyrody i kultury. Na ich terenie znajduje się Tatrzański Park Narodowy, który chroni bogatą florę i faunę górską, a także zabytki architektury i sztuki ludowej. W Tatrach można podziwiać malownicze doliny, skaliste granie, krystaliczne jeziora i wodospady. Można też spotkać takie zwierzęta jak kozice, niedźwiedzie, rysie, wilki czy orły.

Tatry są doskonałym miejscem do uprawiania różnych form aktywności fizycznej. Można tu wędrować po licznych szlakach turystycznych, zarówno łatwych jak i trudnych, które prowadzą do schronisk górskich, przełęczy i szczytów. Można też jeździć na nartach, snowboardzie, rowerze górskim lub skuterze śnieżnym. Dla miłośników adrenaliny są też możliwości uprawiania wspinaczki skalnej, lodowej lub alpinistycznej.

Tatry to również miejsce bogate w historię i tradycję. W Tatrach narodziła się i rozwijała się kultura góralska, która zachowała swoją odrębność i autentyczność. Można tu zobaczyć charakterystyczne chaty z drewna, ubrania z wełny i skóry, ozdoby z koralików i srebra, a także posłuchać muzyki granej na instrumentach ludowych. Można też spróbować regionalnych potraw, takich jak oscypek, bryndza, kwaśnica czy moskole.

ReklamaTatry – polskie góry niemal jak Alpy 1
Jeśli kamperem dotarliście w polskie góry, warto zapoznać się z kilkoma propozycjami, co warto zwiedzić w Tatrach.

Morskie Oko - to największe i najgłębsze jezioro tatrzańskie, położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych punktów w Tatrach, zarówno przez turystów, jak i przez artystów. Można tu podziwiać piękne widoki na otaczające szczyty, takie jak Rysy, Mięguszowieckie Szczyty czy Mnich. Do Morskiego Oka można dojść pieszo lub skorzystać z bryczki konnej.

Dolina Kościeliska - to jedna z najdłuższych i najurokliwszych dolin tatrzańskich, rozciągająca się na długości około 9 km. Jest to idealne miejsce na spacer, rower lub narty biegowe. W dolinie znajdują się liczne jaskinie, wodospady i skały o ciekawych kształtach. Można tu także zobaczyć tradycyjne chaty góralskie i poznać kulturę Podhala.

Kasprowy Wierch - to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach, o wysokości 1987 m n.p.m. Znajduje się tu stacja meteorologiczna i obserwatorium astronomiczne, a także dwie koleje linowe - z Kuźnic i ze Słowacji. Z Kasprowego Wierchu roztacza się wspaniała panorama na całe Tatry i okoliczne miejscowości. Można tu także uprawiać narciarstwo zjazdowe na dwóch trasach.

Giewont - to charakterystyczny szczyt w Tatrach Zachodnich, o wysokości 1894 m n.p.m. Jego sylwetka przypomina śpiącego rycerza, a na jego szczycie znajduje się 15-metrowy krzyż. Giewont jest uważany za symbol polskości i miejsce kultu religijnego. Jest to także cel wielu pieszych wycieczek, choć należy pamiętać o trudnościach technicznych i pogodowych na ostatnim odcinku.

ReklamaTatry – polskie góry niemal jak Alpy 2
Zakopane - to najsłynniejsza miejscowość turystyczna w Tatrach, zwana zimową stolicą Polski. Zakopane oferuje bogatą ofertę noclegową, gastronomiczną i kulturalną. Można tu podziwiać architekturę w stylu zakopiańskim, odwiedzić muzea i galerie sztuki, a także uczestniczyć w licznych imprezach i festiwalach. Zakopane to także baza wypadowa do wielu atrakcji tatrzańskich.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News