artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Tarnów – polski biegun ciepła
  fot. flickr.com

Tarnów – polski biegun ciepła

Czas czytania 4 minuty

Czy Tarnów to polski biegun ciepła? Potwierdzają taką opinię meteorolodzy, którzy wskazują, że nawet przez 118 dni trwa w tym regionie termiczne lato. Miasto zawdzięcza swój wyjątkowy klimat położeniu na Przedgórzu Karpackim. Podróżując kamperem po tym regionie, warto do Tarnowa zajechać, nie tylko dla długiego okresu ciepła, ale przede wszystkim dla pięknych zabytków.

Dotrzeć do Tarnowa warto, ponieważ to miasto ze wszech miar niezwykłe i warte obejrzenia. Już jego historia zapowiada, że będziemy mieli do czynienia z miejscem nietuzinkowym. Miasto, podobnie jak Zamość, stanowiło własność prywatną rodu Tarnowskich. Najwybitniejszym przedstawicielem tej rodziny był Jan Amor Tarnowski – słynny polski podróżnik, który dotarł na Bliski Wschód, uczestnik wielu wojen, autor dzieł o sztuce wojskowej. Co ciekawe, posiadał w sumie 10 miast.

Przyczynił się do rozbudowy tarnowskiej Kolegiaty, przekształcając ją w Mauzoleum Rodowe Tarnowskich. Obecnie zachwyca renesansowymi nagrobkami, ze stallami i bogatą polichromią.

Obecnie jest to największy zabytek Tarnowa. Jan Amor dokonał również przebudowy Ratusza znajdującego się Rynku. Po przebudowie przypomina ten w Sandomierzu, z najstarszym w Polsce, nakręcanym zegarem na wieży. Mechanizm zegara można obejrzeć z bliska.

Tarnowską Starówkę warto obejrzeć, zwłaszcza, że tworzą ją uliczki okolone kamieniczkami w pastelowych kolorach. Stare Miasto w Tarnowie tętni kawiarnianym życiem zwłaszcza wieczorami. Jeśli zaś chcemy poczuć galicyjską atmosferę tego miasta warto odwiedzić Cafe Tramwaj. To wierna kopia czerwonego wagoniku, który kursował na początku ubiegłego stulecia.

ReklamaTarnów – polski biegun ciepła 1
Nie tylko renesansowa starówka w Tarnowie jest warta obejrzenia. Koniecznie powinniście obejrzeć zrewitalizowaną dzielnicę żydowską. Niegdyś właśnie Żydzi stanowili niemal połowę mieszkańców Tarnowa. Zerknijcie na kamienice przy ul. Wekslarskiej i Żydowskiej. Prezentują one charakterystyczną, zwartą zabudowę. Typowe są tu wąskie przesmyki pomiędzy domami, ciasne sienie oraz niewielkie podwórka.

W miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się żydowska bożnica, odbywa się obecnie wiele wydarzeń promujących kulturę żydowską.

Koniecznie zajrzyjcie również do Muzeum Etnograficznego, gdzie zobaczymy oryginalne wozy taborów cygańskich. W Tarnowie powstała w 1900 r. pierwsza na świecie ekspozycja poświęcona historii i kulturze Romów. Wystawa obrazuje 500-letnią historię bytności Cyganów na ziemiach polskich.

W Parku Strzeleckim obejrzymy natomiast grobowiec-mauzoleum tarnowianina, bohatera Polski i Węgier - generała Józefa Bema. Znajduje się na wyspie pośrodku stawu. Jego postać upamiętnia też pomnik przy ul. Wałowej, a także Brama Seklerska. Drewniana, bogato rzeźbiona z herbami Polski i Węgier przypominają przyjaźń naszych narodów.

Tarnów warto też zwiedzać po zmroku, gdzie niesamowitego klimatu nadają stylowe latarnie. Wydobywają z ciemności inne atrakcje miasta, jak leżące na Szlaku Architektury Drewnianej Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej, popularnie zwane Kościółkiem na Burku, od nazwy bruku, jaki pokrywał tu drogę w średniowieczu.

ReklamaTarnów – polski biegun ciepła 2
Obecnie znajduje się tu najpopularniejsze, tarnowskie targowisko. Nocą pięknie jaśnieje odnowiony, secesyjny Dworzec Kolejowy. Nie można nie odwiedzić Tarnowa i nie skosztować tutejszych, słynnych napojów: alkoholową Tarninówkę oraz smaczną herbatkę – obie wytwarzane jako produkt turystyczny z tarniny.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News