Tarnobrzeg z reguły każdemu z nas będzie kojarzył się z …zapałkami i siarką. Tak to właśnie tu zajmowano się wydobywaniem i przetwarzaniem siarki. Obecnie jednak kopalnie są już nieczynne, a Tarnobrzeg warto odwiedzić podczas podróży kamperem po Polsce ze względu na wiele wspaniałych zabytków.
Jeśli już dotrzecie kamperem do tego miasta położonego po prawej stronie Wisły, koniecznie obejrzyjcie zamek Tarnowskich w Dzikowie, obecnie jest to dzielnica tego miasta. Na zamku mieści się Muzeum Historycznego Miasta. W jego wnętrzach możemy podziwiać obrazy z bogatej kolekcji dzikowskiej, która powstała w latach 1804–1834 z inicjatywy Jana Feliksa Tarnowskiego i jego żony Walerii.
Wokół zamku obejrzymy pozostałości fortyfikacji bastionowych z I połowy XVII wieku, park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX wieku oraz ciekawe zespoły kuchni czy ujeżdżalni koni i powozowni. Warto również zobaczyć XIX-wieczny spichlerz z cegły.
W centrum Tarnobrzegu zobaczymy wiele budynków użyteczności publicznej, które są wspaniałymi zabytkami tego miasta - budynek dawnej Rady Powiatowej, dawne Kasyno Mieszczańskie, budynek ówczesnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", secesyjny dom lekarski, budynek szpitala, gmach dworca kolejowego. Wszystkie pochodzą z pierwszych lat XX wieku.
W Tarnobrzegu natrafimy także na dobrze zachowane kamieniczki z XIX i XX wieku.
Jeżeli chodzi o zabytki sakralne miasta z pewnością wart uwagi jest zespół klasztorny Sióstr Dominikanek w Wielowsi. Budynki powstałe w XIX wieku z inicjatywy założycielki Matki Kolumby Białeckiej oraz miejscowego proboszcza. Na zapleczu kompleksu znajduje się grób założycielki klasztoru. Kościół w Wielowsi ma długą i ciekawą historię. Powstał na ruinach kilku wcześniejszych drewnianych kościołów. Obecną świątynię wzniesiono w 1884 r. Obok kościoła znajduje się dzwonnica pochodząca z końca XIX wieku.
Z kolei kościół Św. Marii Magdaleny jest najstarszą parafią w mieście. Powstał na terenie Miechocina, kiedy ten był niewielką wsią. Historia jego drewnianego poprzednika sięga aż XII wieku. Obecny, murowany obiekt pochodzi z 1484 roku, o czym świadczy napis na chrzcielnicy kościelnej.Koniecznie warto również obejrzeć klasztor oo. Dominikanów w Tarnobrzegu, który powstał w wyniku uznania za cudowny obraz, który się mieści w świątyni. W 1677 roku poświęcono wybudowany tu drewniany kościół, mający za zadanie przechowywanie obrazu oraz sprawowanie nad nim opieki. W mieście zachowała się także XIX-wieczna synagoga oraz żydowski cmentarz.
Tarnobrzeg to nie tylko urokliwe, historyczne kamieniczki oraz ciekawe zabytki. O atrakcji miasta stanowi również Jezioro Tarnobrzeskie utworzone poprzez zalanie wodą z Wisły wyrobiska górniczego. To świetne miejsce do wypoczynku. Każdy może tu pływać, żeglować oraz wypożyczyć sprzęt wodny. Przy zbiorniku znajduje się także szeroka plaża.
To miejsce znane jest z organizowanego festiwal piosenki żeglarskiej Nowy Brzeg – Nowa Fala.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!