artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Tarnobrzeg – miasto siarki
  fot. Wikipedia Tarnobrzeg – miasto siarki

Tarnobrzeg – miasto siarki

Tarnobrzeg leży na prawym brzegu Wisły. W przeszłości miasto kojarzone było głównie z wydobywaniem i przetwarzaniem siarki. Jednak kopalnie zostały w końcu zamknięte. W tym przepięknym mieście jest wiele miejsc wartych zwiedzenia.

Wybierając się do Tarnobrzegu koniecznie trzeba zobaczyć zamek Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega). Obecnie mieści się tu Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Można tam obejrzeć obrazy z bogatej kolekcji dzikowskiej, która powstała w latach 1804–1834 z inicjatywy Jana Feliksa Tarnowskiego i jego żony Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej.

W otoczeniu zamku znajdują się relikty fortyfikacji bastionowych z I połowy XVII wieku, park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX wieku, a także zespoły kuchni oraz ujeżdżalni koni i powozowni. Innym świeckim zabytkiem jest XIX-wieczny spichlerz z cegły.

W centrum miasta znajdują się też budynki użyteczności publicznej, posiadające wartość historyczną, do których można zaliczyć budynek dawnej Rady Powiatowej, dawne Kasyno Mieszczańskie, budynek dawnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", secesyjny dom lekarski, budynek szpitala, budynek dworca kolejowego – wszystkie z pierwszych lat XX wieku.

W Tarnobrzegu jest też trochę dobrze zachowanych kamieniczek z XIX i XX wieku.

Listę zabytków sakralnych rozpoczyna zespół klasztorny Sióstr Dominikanek w Wielowsi. Kompleks budynków powstał w XIX wieku z inicjatywy założycielki Matki Kolumby Białeckiej oraz miejscowego proboszcza. Na zapleczu kompleksu znajduje się grób Matki Kolumby. Kościół parafialny p. w. św. Gertrudy i Michała Archanioła w Wielowsi jest świątynia o długiej historii, powstała na ruinach kilku wcześniejszych drewnianych kościołów przy klasztorze Polskich Sióstr Dominikanek Czynnych. Obecny kościół zbudowano w 1884 r. Obok kościoła dzwonnica z końca XIX wieku.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kościół Świętej Marii Magdaleny jest najstarszą parafią w mieście, a powstał jeszcze na terenie Miechocina, kiedy ten był niewielką wsią. Historia jego drewnianego poprzednika sięga aż XII wieku. Dzisiejsza murowana świątynia pochodzi prawdopodobnie z 1484 roku, o czym może świadczyć napis na chrzcielnicy kościelnej.

Boczna kaplica przy kościele i piętnastometrowa wieża powstały dopiero po pierwszej wojnie światowej. Z kolei Klasztor oo. Dominikanów w Tarnobrzegu był wynikiem uznania za cudowny dzikowskiego obrazu. W 1677 roku poświęcono wybudowany tu drewniany kościół, mający za zadanie przechowywanie obrazu oraz sprawowanie nad nim opieki. Trzy lata później, po pożarze wybudowano obecny, murowany. W Tarnobrzegu zachowała się także XIX-wieczna synagoga oraz żydowski cmentarz.

W Tarnobrzegu dużą atrakcję stanowi Jezioro Tarnobrzeskie utworzone poprzez zalanie wodą z Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 560 ha i głębokości do 110 m, powstałego po odkrywkowej kopalni siarki. To doskonałe miejsce do wypoczynku. Można popływać, pożeglować, wypożyczyć sprzęt wodny. Przy zalewie jest 100-metrowej szerokości plaża. Odbywa się tu festiwal piosenki żeglarskiej Nowy Brzeg – Nowa Fala.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!