artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Tajemnicze Góry Sowie
  fot. Wikipedia Tajemnicze Góry Sowie

Tajemnicze Góry Sowie - odkryj ich sekrety

Góry Sowie - owiane tajemnicą, pełne zagadek z całkiem nieodległej historii. Pełne tajemniczych budowli, korytarzy i sztolni „Projektu Riese” z czasów ostatniej wojny światowej. Nawet dziś nie do końca znamy ich przeznaczenie. To idealne miejsce na cel podróży dla wszystkich amatorów tajemnic.

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). To doskonały punkt widokowy, dodatkowo na szczycie zwiedzić można żelbetową wieżę widokową z początku XX wieku. Inne punkty widokowe to np. Mała Sowa (drugi szczyt Gór Sowich pod względem wysokości), Kalenica (trzeci szczyt z wieżą widokową) oraz Polana Jugowska.

Jednak to, co najczęściej ściąga turystów do Gór Sowich, to projekt Riese. To był największy projekt budowlano-górniczym Niemiec w latach 1943-45. Planowano zbudować tu kwaterę dla Hitlera. Miała mieścić się na zamku Książ i w głębokich bunkrach Gór Sowich. 

Jedną ze sztolni udostępnioną turystom jest Muzeum Sztolni Walimskich - Kompleks Rzeczka.

Góry Sowie skrywają także inne zabudowania projektu Riese: Kompleks Osówka w gminie Głuszyce i - największy - Włodarz. Są one otwarte dla turystów. Sztolnie Osówka nazywane są nawet „podziemnym miastem”. Posiadają, oprócz podziemnych budowli, także rozbudowaną część naziemną. Obecnie do zwiedzania udostępnionych jest tam 1500 m wyrobisk i chodników. 

Szlaki piesze Gór Sowich przechodzą przez najważniejsze atrakcje regionu: część Głównego Szlaku Sudeckiego im. M. Orłowicza, która prowadzi z Jedliny-Zdroju, przez Rzeczkę, Wielką Sowę, Bukową Kalenicę do Srebrnej Góry; szlak żółty z Walimia na Wielką Sowę; szlak martyrologii (upamiętniający więźniów filii obozu Gross-Rosen, na całej trasie mijamy ślady ich niewolniczej pracy przy projekcie Riese) z Jugowic, przez Walim, kompleks Osówka i Kolce do Głuszycy Górnej.

Atrakcje Gór Sowich - trasy rowerowe: żółty szlak rowerowy nazywany Szlakiem Podziemi Gór Sowich - pętla z Głuszycy i z powrotem, wzdłuż torów kolejki wąskotorowej, przez Soboń, Osówkę (15 km); niebieski szlak rowerowy - z Nowej Rudy i z powrotem, przez Przygórze, Przełęcz Woliborską, Przełęcz pod Gołębią, fort Donjon, wzdłuż trasy kolejki Sowiogórskiej, Wolibórz i Przygórze.

Schroniska na szlakach to Zygmuntówka (740 m n.p.m., umiejscowione na stoku góry Rymarz), Sowa (na wysokości 900 m n.p.m., między WIelką Sową a Przełęczą Sokolą), Bacówka i Orzeł (na wysokości 844 m n.p.m., między Przełęczą Sokolą a Wielką Sową).

Góry Sowie. Co jeszcze warto zobaczyć?

Sztolnie w Górach Sowich to nie tylko tajemniczy niemiecki projekt. Do zwiedzania udostępnione są też m.in. podziemia kopalni. Kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie obecnie funkcjonuje jako muzeum.

Malownicze są także wiadukty - w Nowej Rudzie, Zdrojowisku, pod Ostrorogiem.

Na uwagę zasługują również historyczne twierdze - zamek Grodno na górze Choina, zamek w Nowej Rudzie i zamek lub strażnica na Zamkowej Górze (na niższym z dwóch wierzchołków). Z tym pierwszym też wiążą się tajemnice i legendy. W Pieszycach z kolei znajduje się renesansowo-barokowy zamek nazywany „Wersalem Śląska”.

Niedaleko Srebrnej Góry znajduje się XVIII-wieczna Twierdza Srebrnogórska składająca się z aż z sześciu fortów.

Góry Sowie - miejscowości turystyczne i ciekawe miejsca:

  • Nowa Ruda (sporo zabytków: kościołów, domów, pałaców, a także zamek i Muzeum Górnictwa),
  • Zdrojowisko (część wsi Jugów) znane z naturalnych źródeł wód leczniczych do kąpieli i picia,
  • Pieszyce (średniowieczny zamek, zespół pałacowo-parkowy, mury obronne z XVII w.),
  • Walim (kościoły, kaplice, ruiny zakładów włókienniczych).

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy