artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Szczebrzeszyn - miasto znanego chrząszcza
  fot. wikipedia.org Szczebrzeszyn - miasto znanego chrząszcza

Szczebrzeszyn - miasto znanego chrząszcza

Jest taki wiersz, znany chyba wszystkim, a zaczyna się od wersu: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…”. Poeta Jan Brzechwa rozsławił Szczebrzeszyn na cały kraj. Czy więc warto do tego miasta zajrzeć podczas urlopowych wojaży oraz czy faktycznie możemy tam usłyszeć chrząszcze w trzcinach? Warto to sprawdzić.

Jedno jest pewne, nawet jeśli w Szczebrzeszynie nie usłyszycie brzmienia chrząszczy, to z pewnością nie ominie Was możliwość obejrzenia dużego pomnika tego owada. Ponieważ Szczebrzeszyn właśnie z chrząszcza zrobił symbol miasta.

Gdzie jednak znajduje się ten Szczebrzeszyn? Leży sobie malowniczo na przepięknym Roztoczu, niedaleko Zamościa. Tuż obok wije się wstęga rzeki Wieprz.

Nie należy też Szczebrzeszyna lekceważyć czy wiązać tylko z wierszowym owadem. To wiekowe, pełne wspaniałych zabytków miasto, które prawa miejskie uzyskało już w 1325 roku. Co więcej, miasto znajdowało się niegdyś na głównym szlaku handlowym z Kijowa do Krakowa i znad Bałtyku do Bizancjum, tzw. „Szlak Bursztynowy". Może więc powiedzieć, że było to miasto „światowe” na ówczesne czasy.

Co warto w Szczebrzeszynie zobaczyć?

Mamy tu aż dwa pomniki słynnego chrząszcza – jeden znajduje się u podnóża Góry Zamkowej. Drugi stoi na rynku Starego Miasta i jest chętnie fotografowany przez turystów.

Kościół Św. Mikołaja, Rynek, pl. Kościuszki - obecna świątynia pochodzi z początku XVII wieku, z ciekawą bramą i dzwonnicą, z elementami renesansu lubelskiego.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Synagoga, ul. Sądowa - jedna z najstarszych synagog w Polsce, obecnie Miejski Dom Kultury oraz punkt Informacji Turystycznej.

Prawosławna Cerkiew Zaśnięcia NMP, ul. Cmentarna.

Cmentarz żydowski, ul. Cmentarna - za cerkwią trzeba iść dalej by zajść na kirkut, trudno dostępny dla turystów.

Kościół Św. Katarzyny, ul. Klukowskiego - znajduje się przy szpitalu, ciekawostką jest, że jest to krzywy kościół, gdyż oś została zachwiana i prezbiterium przesunięte jest w lewo.

Grodzisko ze śladami fosy, ul. Zamkowa.

Stary Młyn, ul. Klukowskiego - dziś jest to już młyn elektryczny.

Wąwozy lessowe - otaczają Szczebrzeszy, to bardzo ciekawe miejsce na spacery, przejażdżki rowerowe, a nawet przejażdżki bryczką.

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy - malowniczy obszar położony na zachód od Szczebrzeszyna, obejmuje m.in. wąwozy lessowe.

Przez miasto przebiegają również szlaki rowerowe - ścieżka turystyczno-poznawcza Szczebrzeszyn-Kawęczynek, Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, Centralny Szlak Pieszy Roztocza.

Czy Szczebrzeszyn warto odwiedzić? Zdecydowanie tak, i to nie tylko z powodu wiersza Brzechwy i słynnego chrząszcza. Znajdziecie tu także przepiękne zabytki, ciszę, spokój, wspaniałe możliwości do uprawiania turystyki pieszej czy rowerowej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy