Stobrawski Park Krajobrazowy jest najmłodszym parkiem krajobrazowym w województwie opolskim, utworzonym w 1999 roku. Zajmuje ponad 52 tysiące hektarów i obejmuje tereny 12 gmin. Jest to miejsce o wyjątkowej wartości przyrodniczej i kulturowej, które oferuje wiele atrakcji dla turystów i miłośników natury.
Park charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem krajobrazu. Na jego terenie można znaleźć lasy, łąki, pola, torfowiska, jeziora i rzeki. Wśród roślinności dominują sosny, dęby, brzozy i buki. Park jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt, w tym rzadkich i chronionych. Można tu spotkać m.in. bobra europejskiego, wydrę, żurawia, bociana czarnego, orła bielika i wiele innych.
Miejsce to oferuje także wiele atrakcji dla turystów i miłośników przyrody. Na jego terenie znajdują się liczne szlaki piesze, rowerowe i konne. Można tu podziwiać zabytki architektury i historii, takie jak pałace, kościoły, zamki i cmentarze. Park organizuje również różne imprezy kulturalne i edukacyjne, np. warsztaty, wystawy, koncerty i festiwale.
Jedną z największych atrakcji parku są wydmy, które powstały kilkanaście tysięcy lat temu, po ustąpieniu lodowca. Najwyższe z nich, sięgające nawet 30 metrów, znajdują się w okolicach Kosowców. Spacerując po lesie, można odnieść wrażenie, że jest się nad morzem. Wydmy porastają głównie sosny, ale można tu także spotkać rzadkie gatunki roślin, takie jak rosiczka okrągłolistna czy kruszczyk siny.
Innym ciekawym miejscem jest Studzionka, czyli kapliczka ze źródłem o rzekomych właściwościach leczniczych. Według legendy, w XVIII wieku miejscowy chłop Szymon Soppa, który cierpiał na przewlekłą chorobę, napił się z niej i wyzdrowiał. Podobnie miało się stać z nadleśniczym, który odzyskał wzrok dzięki kuracji wodą ze Studzionki. Do dziś ludzie przyjeżdżają tu po zdrowie i błogosławieństwo.Park w Pokoju to kolejna perła Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To zabytkowy ogród założony w XVIII wieku przez księcia Carla Christiana Erdmanna von Wurtemberga. Park zachwyca pięknymi alejami, stawami, mostkami i rzeźbami. Można tu podziwiać ponad 300 gatunków drzew i krzewów, a także zwiedzić pałac i kościół.
Dla miłośników botaniki polecamy Ogród Botaniczny w Zagwiździu, gdzie można zobaczyć ponad 1000 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i kontynentów. Ogród ma charakter edukacyjny i naukowy, a także pełni rolę ochronną dla wielu zagrożonych gatunków.
W Zagwiździu warto też odwiedzić dawną Hutę Żelaza, która była jednym z największych zakładów metalurgicznych na Śląsku. Huta powstała w XVIII wieku i działała do 1928 roku. Obecnie można zwiedzić jej ruiny i pozostałości po piecach hutniczych.
Na koniec proponujemy wycieczkę do Zamku Bożejowa, który jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych zamków na Opolszczyźnie. Zamek został wybudowany w XIII wieku przez księcia Henryka Brodatego i był siedzibą rycerskiego rodu von Rechenberg. Zamek otacza fosą i murem obronnym z basztami. Wewnątrz można podziwiać gotycką kaplicę i renesansowe malowidła.
Stobrawski Park Krajobrazowy to miejsce pełne uroku i magii. Zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego zakątka Polski i odkrywania jego bogactwa i piękna.Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!