artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Stary Rynek w Gliwicach
  fot. Wikipedia Stary Rynek w Gliwicach

Stary Rynek w Gliwicach

Czas czytania 3 minuty

Gliwice - jedno z najstarszych śląskich miast, gdzie układ miasta w centrum zachował jeszcze kształt z czasów średniowiecza. Gliwice kuszą turystów swoimi zabytkami i specyficznym klimatem.

Jeżeli podróżujecie kamperem po Polsce i uwielbiacie zwiedzać niewielkie, klimatyczne, a jednocześnie pełne zabytków historyczne miasta, to warto abyście zainteresowali się właśnie Gliwicami na Śląsku.

To stare, śląskie miasto. Powstało, jak to często już bywało w historii miast, przy rzece – a konkretnie przy przeprawie przez Kłodnicę. Tędy właśnie, wieki temu, przechodził ważny szlak handlowy z ówczesnej stolicy Polski – Krakowa do prężnego, miejskiego ośrodka – czyli do Wrocławia. Nowo powstałym miastem rządzili śląscy Piastowie.

Trochę historii tego miasta. Gliwice powstały na prawie niemieckim w XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o tym mieście datowana jest na rok 1276. Miasto znajdowało się pod panowaniem księstwa opolskiego. Od 1289 r. książęta władający miastem byli lennikami królów czeskich. Cesarz Karol IV Luksemburski włączył w 1348 Gliwice, wraz z całą resztą Śląska, do Królestwa Czech. Warto też podkreślić, że w latach 1337–1342 i 1465–1482 Gliwice funkcjonowały również jako księstwo samodzielne.

Co istotne dla turystów i miłośników historii, gliwicka Starówka zachowała niezmienny układ urbanistyczny od czasów średniowiecza. Kiedy więc staniemy na Starym Mieście, z dużym prawdopodobieństwem możemy się poczuć jak ówcześni, dawni mieszkańcy tego śląskiego grodu.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Punktem centralnym Gliwic jest rynek o kształcę kwadratu. Jak to bywa ze średniowiecznymi miastami, na środku rynku wznosi się historyczny ratusz staromiejski. Murowany, reprezentacyjny budynek pochodzi z XV wieku. Jednak obiekt przechodził gruntowne modernizacja w XVIII i XIX wieku.

Na południowo-wschodniej ścianie ratusza zwróćmy szczególną uwagę na barokową figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z XVIII wieku. Autorem rzeźby jest Jan Melchior Oesterreich.

Rynek gliwickiego Starego Miasta jest otoczony zabudową historycznych kamienic z charakterystycznymi podcieniami. Na rynku, w jego zachodniej części znajdziemy piękną fontannę Neptuna pochodzącą z 1794 roku.

Co charakterystyczne dla średniowiecznego układu Starówki, z każdego rogu rynku wychodzą po dwie ulice, które krzyżują się pod kątem prostym. W ten sposób miasto ma niejako kształt szachownicy.

Istotną rolę w historii miasta pełniły bramy: Biała, czyli Bytomska oraz Czarna, czyli Raciborska. Fragmenty Czarnej znajdziemy na placu Rzeźniczym.

Będąc w Gliwicach koniecznie też obejrzyjcie kościół Wszystkich Świętych, stojący na północny zachód od rynku. Gotycka wyraźnie wznosi się nad całym Starym Miastem.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy