Stare Miasto w Toruniu to jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miejsc w Polsce. Jest to najstarsza część Zespołu Staromiejskiego, który w 1997 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stare Miasto zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny, z regularnym podziałem na kwartały i bloki zabudowy, z monumentalnymi kościołami gotyckimi, okazałym ratuszem, ceglanymi spichrzami, basztami i bramami. To tutaj urodził się Mikołaj Kopernik, jeden z największych astronomów i myślicieli w historii.
Stare Miasto powstało w XIII wieku, kiedy to zakon krzyżacki przeniósł tu pierwszą lokację miasta z obecnego Starego Torunia. Miasto leżało na skrzyżowaniu szlaków handlowych między zachodem a wschodem Europy i szybko się rozwijało, stając się ważnym ośrodkiem hanzeatyckim. W 1264 roku po północno-wschodniej stronie Starego Miasta i zamku krzyżackiego założono Nowe Miasto, które w 1454 roku połączyło się ze Starym Miastem. W tym samym roku mieszczanie toruńscy zbuntowali się przeciwko zakonowi krzyżackiemu, rozpoczynając wojnę trzynastoletnią. W wyniku II pokoju toruńskiego w 1466 roku Toruń wraz z Prusami Królewskimi został przyłączony do Korony Polskiej i uzyskał szeroką autonomię.
Spacerując po toruńskiej Starówce można podziwiać liczne zabytki, które świadczą o bogatej historii i kulturze tego miejsca. Na centralnym placu znajduje się gotycki ratusz staromiejski z XIV wieku, który jest siedzibą Muzeum Okręgowego. W ratuszu można zobaczyć m.in. salę wielką, salę sądową, salę rady miejskiej, kaplicę oraz wieżę zegarową. Na rynku stoi także pomnik Mikołaja Kopernika oraz fontanna z rzeźbą Flisaka.
Wokół rynku rozmieszczone są cztery kościoły: kościół Najświętszej Marii Panny (dawny franciszkański), kościół Ducha Świętego (dawny jezuicki), kościół św. Jakuba (dawny dominikański) i kościół św. św. Janów (dawny farny). Wszystkie są budowlami gotyckimi z cennymi elementami wyposażenia wnętrz, takimi jak ołtarze, organy, epitafia czy polichromie. W kościele św. św. Janów znajduje się grób Mikołaja Kopernika oraz tablica upamiętniająca jego urodziny.Na Starym Mieście warto również zwiedzić Dom Kopernika przy ulicy Kopernika 15/17, gdzie według tradycji urodził się słynny astronom. Obecnie jest to muzeum poświęcone jego życiu i dokonaniom naukowym. W pobliżu znajduje się Planetarium im. Mikołaja Kopernika, gdzie można obejrzeć pokazy astronomiczne na kopule nieba.
Inne atrakcje tej zabytkowej dzielnicy Toruniu to m.in.: Muzeum Piernika przy ulicy Strumykowej 4, gdzie można poznać historię i recepturę toruńskiego specjału; Muzeum Toruńskiego Piwa przy ulicy Żeglarskiej 7/9, gdzie można zapoznać się z tradycją piwowarską miasta i spróbować lokalnych trunków; Muzeum Etnograficzne przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 19, gdzie można zobaczyć wystawy dotyczące kultury ludowej regionu; Muzeum Diecezjalne przy ulicy Łazienna 1, gdzie można podziwiać zbiory sztuki sakralnej; Muzeum Sztuki Współczesnej przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 13, gdzie można oglądać dzieła polskich i zagranicznych artystów.
Stare Miasto w Toruniu to miejsce niezwykłe, które zachwyca swoim klimatem i urokiem. To tutaj bije serce miasta, które jest dumne ze swojej historii i tradycji. To tutaj można poczuć ducha Mikołaja Kopernika, który odkrył prawdę o ruchu Ziemi i planet. Warto przyjechać i spędzić kilka dni, aby odkryć wszystkie jego sekrety i skarby.
Wybrane zabytki na terenie Starego Miasta:
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!