artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Stare Miasto w Tarnowie
  fot. flickr.com Stare Miasto w Tarnowie

Stare Miasto w Tarnowie

Czas czytania 4 minuty

Jeżeli dotrzecie, podczas swojej wyprawy kamperem, do Tarnowa, koniecznie musicie zwiedzić tarnowskie Stare Miasto. Nie bez przesady jest zwane „perłą polskiego renesansu” ponieważ stanowi jeden z najpiękniejszych w kraju przykładów renesansowego układu architektonicznego miast.

Rynek w Tarnowie znajduje się oczywiście w centrum miasta i praktycznie od początku istnienia Tarnowa stanowił miejsce życia publicznego i handlu. Początkowo zabudowa miasta była drewniana. Zaczęło się to zmieniać od XV wieku na rzecz formy murowanej.

Niestety, pożary jakie nawiedziły to miasta, zniszczyły praktycznie całą ówczesną miejską zabudowę.

Słynny tarnowianin Jan Amor Tarnowski zdecydował o odbudowie domów przy rynku, znajdujące się wokół istniejącego już wtedy ratusza. Zabudowania od XVI wieku przekształciły się w mieszczańskie kamienice z podcieniami.

Zabudowę rynku w Tarnowie dopełniają obecnie dwupiętrowe kamienice prezentujące różne style architektury. Warto zerknąć na dwie kamienice zajmowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ciekawie prezentuje się również, powstały na początku XX wieku, pasaż ciągnący się aż do Placu Kazimierza Wielkiego.

Ratusz miejski z 1448 r. prezentuje obecnie styl renesansowy. To budynek piętrowy, murowany z cegły, z wieżą od północy i ryzalitem z klatką schodową od południa. Został zwieńczony ceglaną attyką z dwudziestoma ośmioma wgłębieniami. Zachowany, jedyny gotycki element Ratusza stanowi ostrołukowe nadproże portalu z formowanej cegły w sieni na parterze.

ReklamaStare Miasto w Tarnowie 1
Gotycka Bazylika Katedralna wybudowana została w XIV wieku. Styl neogotycki nadano jej po gruntownej renowacji i częściowej przebudowie w latach 1889-1900.

We wnętrzu świątyni obejrzymy gotycko-renesansowe nagrobki przedstawicieli rodu Tarnowskich. Warto obejrzeć także barokowe nagrobki rodu Ostrogskich. Wykonane zostały przez mistrzów: Bartłomiej Berrecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister.

Koniecznie obejrzyjcie pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej wykonany przez Bartłomieja Berrecci. Ten pomnik uważany jest za najpiękniejszą rzeźbę kobiety doby renesansu w całej Europie.

Bogate wyposażenie z gotyckimi stallami z bogato rzeźbionymi zapleckami, ołtarze, rzeźby, epitafia, obrazy, witraże powodują, że tarnowska katedra jest jedną najpiękniejszych kościołów w kraju.

Zwróćmy również uwagę na olbrzymi, piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego i jego syna Krzysztofa.

Dom Mikołajowski jest jedną z najstarszych kamieniczek w Tarnowie. Została wybudowana w 1524 r. Znajduje się tu siedziba Muzeum Diecezjalnego. W swoich zbiorach posiada wspaniały eksponat – oryginalny ołtarz pochodzący z wpisanego na listę UNESCO kościółka w Lipnicy Murowanej.

Pięknym przykładem renesansowej architektury jest Dom “Florencki” z drugiej połowy XVI wieku, z elewacją frontową podwieszoną na poziomie piętra na charakterystycznych kamiennych kroksztynach.

W Tarnowie obejrzymy również zamek, który niestety znajduje się obecnie w stanie ruiny. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1329 roku. W 1331 roku została poświęcona kaplica na zamku. W 1441 roku tarnowska twierdza została spalony przez Węgrów. Ponownie za odbudową tarnowskiego zabytku stał Jan Amor Tarnowski. Niestety w 1570 roku zamek ponownie został zniszczony. Od tego czasu przestał być wielkopańską rezydencją. Powoli opuszczany zamek popadał w ruinę. W 1939 roku ruiny książę Roman Sanguszko podarował miastu. Zaczęto prowadzić tutaj, jeszcze przed wojną, pierwsze prace archeologiczne. W latach 1963-69 z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Miasta Tarnowa, podjęto zakrojone na szeroką skalę prace nad odsłonięciem ruin i dokonano ich częściowej rekonstrukcji i zabezpieczenia.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News