artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Stare Miasto w Krakowie
  fot. pixabay.com Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie

Czas czytania 4 minuty

Jeżeli musielibyście zobaczyć jedno, jedyne historyczne miasto w Polsce, z zabytkowym Starym Miastem, na pewno byłaby to starówka w Krakowie. To nasz narodowy „klejnot w koronie” i dziedzictwo wielu pokoleń Polaków.

Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na listę UNESCO w 1978 r. jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar zabytkowy znajduje się w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz i Stradom.

Krakowska Starówka to 331 zabytkowych kamienic i dwa miliony ruchomych dzieł sztuki. To przede wszystkim Wawel, przepiękny zamek na wzgórzu, dawna siedziba królów polskich. Do tego bardzo dobrze zachowane fragmenty murów miejskich z XIV w. Koniecznie trzeba zobaczyć dzielnicę żydowską, czyli krakowski Kazimierz, z przepięknymi, zabytkowymi synagogami, cmentarzem oraz dorocznym festiwalem piosenki Szalom na Szerokiej.

Na liście UNESCO znalazł się również Uniwersytet Jagielloński z 1364 r., założony przez króla Kazimierza Wielkiego. Warto odwiedzić drugą w Europie oraz najsławniejszą w Polsce katedrę gotycką, czyli kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza oraz grobami polskich władców.

Koniecznie zobaczcie także Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z najnowocześniejszym w Europie oddziałem w podziemiach rynku, Sukiennicami, Błoniem, ulicą Floriańską z domem Jana Matejki, Barbakanem i artystami. Wybierzcie się także na Planty i Kopiec Kościuszki oraz zobaczcie słynne na krakowskie kwiaciarki i posmakujcie pysznych obarzanków.

ReklamaStare Miasto w Krakowie 1
Stare Miasto to głównie centrum z Rynkiem Głównym. Drugi ważny punkt to skała nad Wisłą zwana Wzgórzem Wawelskim.

Na krakowskim Starym Rynku najważniejszymi zabytkami są: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa. Stare Miasto otacza pas zieleni zwany Plantami. Powstał w miejscu dawnej fosy.

W Krakowie na przestrzeni wieków powstało wiele budowli gotyckich. Jednakże to epoka renesansu była czasem największego rozkwitu miasta. Powstałe w tym okresie zabytki figurują na liście najcenniejszego dziedzictwa ludzkości. Wówczas dobudowana została renesansowa kaplica Zygmuntowska przy katedrze na Wawelu. Również w okresie baroku powstał szereg przepięknych budowli i dzieł sztuki, realizowanych przez architektów takich jak: Kacper Bażanka i Franciszek Placidi. Niektóre z gotyckich kościołów Krakowa zostały przebudowane w duchu baroku i ten styl często pozostał dominującym.

Po roku 1850, a właściwie po wielkim pożarze, powstawały na obrzeżach Starówki bogato zdobione teatry, galerie i gmachy reprezentacyjne. W wielu miejscach wprowadzono elementy secesyjne.

Odrębny torem toczyły się dzieje żydowskiej dzielnicy Kazimierz – dzielnicy nazwanej tak od założyciela, króla Kazimierza III Wielkiego. Od XIV wieku było to samodzielne miasto, a od czasów Jana Olbrachta (1495) do roku 1822 jego część była „oppidum iudaeorum”, dla którego król Zygmunt II August wystawił w roku 1568 przywilej „de non tolerandis christianis“.

Kazimierz to od wieków ważny ośrodek kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Działali tu rabin Mojżesz Isserles oraz Natan Spira. Pomimo niemieckiej okupacji wiele zabytków Kazimierza przetrwało II wojnę światową. Działa tu 7 synagog, a festiwale kultury i tradycji krakowskich Żydów stanowią jedno z głównych wydarzeń kulturalnych Krakowa.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Kraków miał dużo szczęście podczas ostatniej wojny światowej. Bezcenne zabytki i dzieła sztuki nie zostały zniszczone i obecnie mogą być podziwiane przez turystów z Polski i za granic.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News