artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Stalowa Wola – najmłodsze miasto Polski
  fot. flickr.com Stalowa Wola – najmłodsze miasto Polski

Stalowa Wola – najmłodsze miasto Polski

Stalowa Wola jest malowniczo zlokalizowana nad Sanem, w otoczeniu lasów Puszczy Sandomierskiej. Jest jednym z najmłodszych miast w Polsce – jej budowę rozpoczęto w 1937 r. w ramach planu Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Jedną z dzielnic miasta jest Rozwadów, dawne miasteczko założone przez Gabriela Rozwadowskiego w 1690 r. Stanowił on własność Rozwadowskich, a od początku XVIII w. Lubomirskich.

W Rozwadowie warto zwiedzić Muzeum Regionalne, mieszczące się w dawnej rezydencji Lubomirskich wzniesionej w 1786 r. według kanonów modnego ówcześnie neoklasycyzmu. Zbiory zostały podzielone na cztery działy: archeologia, etnografia, historia i sztuka.

W muzeum funkcjonuje usytuowana na dziedzińcu „Galeria przez dotyk”, którą tworzą 24 kamienne rzeźby stworzone przez polskich i ukraińskich artystów. Jej misją jest poznanie rzeźby poprzez dotyk. Wśród rzeźb znajdują się zarówno prace realistyczne, jak i odwołujące się do wyobraźni odbiorcy.

W dzielnicy Rozwadów znajduje się Kościół Zwiastowania Pańskiego, będący pozostałością po zespole klasztornym ojców kapucynów, a wybudowany w II połowie XVIII wieku. Obiekt został wzniesiony w stylu baroku toskańskiego. Kilkadziesiąt lat później powstał Kościół Świętego Floriana, do budowy którego użyto trzech rodzajów drewna: modrzewia, sosny stanowskiej i sosny pospolitej. Obok kościoła znajduje się też XIX-wieczna drewniana dzwonnica.

Również w Rozwadowie znajduje się Kościół Matki Bożej Szkaplerznej pochodzący z początku ubiegłego wieku. Jedyną nie sakralną budowla jest dawny Zamek Lubomirskich w Rozwadowie, w którym dziś ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne. Inne ciekawe miejsca w Stalowej Woli to przedwojenna synagoga i obelisk pamiątkowy w Charzewicach.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Miejscem stworzonym do spacerów jest park w Charzewicach, który został założony w XVIII w. Do dziś zachowało się wiele ciekawych gatunków drzew, wśród których sześć uznano za pomniki przyrody.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!