artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Stalowa Wola – najmłodsze miasto Polski
  fot. flickr.com Stalowa Wola – najmłodsze miasto Polski

Stalowa Wola – najmłodsze miasto Polski

Czas czytania 3 minuty

Podróże kamperem po Polsce pozwalają nam dotrzeć do wielu ciekawych miejsc, w tym wspaniałych miast, które z pozoru tylko uchodzą za mało atrakcyjne turystycznie. Tak właśnie ma się rzecz ze Stalową Wolą. Na pierwszy rzut oka może się wydawać mało intersujące, a jednakże warto tu dotrzeć. Będziecie nim naprawdę oczarowani.

Stalowa Wola jest malowniczo położona nad pięknym Sanem. Miasto leży w otoczeniu lasów Puszczy Sandomierskiej. Warto wiedzieć, że jest jednym z najmłodszych miast w Polsce. Budowę  Stalowej Woli rozpoczęto dopiero w 1937 r. w ramach planu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Podobnie więc jak Gdynia, to miasto powstało w okresie międzywojennym w związku z dynamicznym czasem gospodarczego rozwoju naszego kraju przed II wojną światową.

Nie znajdziemy więc tu wielu historycznych zabytków z przeszłości, jednak miasto ma naprawdę swój specyficzny klimat.

Jedną z dzielnic miasta jest Rozwadów, dawne miasteczko założone przez Gabriela Rozwadowskiego w 1690 r. Stanowił on własność Rozwadowskich, a od początku XVIII w. Lubomirskich.

W Rozwadowie koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Regionalne, mieszczące się w dawnej rezydencji Lubomirskich wzniesionej w 1786 r., według kanonów modnego ówcześnie neoklasycyzmu. Zbiory zostały podzielone na cztery działy: archeologia, etnografia, historia i sztuka.

W muzeum funkcjonuje usytuowana na dziedzińcu „Galeria przez dotyk”, którą tworzą 24 kamienne rzeźby stworzone przez polskich i ukraińskich artystów. Jej misją jest poznanie rzeźby poprzez dotyk. Wśród rzeźb znajdują się zarówno prace realistyczne, jak i odwołujące się do wyobraźni odbiorcy.

ReklamaStalowa Wola – najmłodsze miasto Polski 1
W opisywanej już dzielnicy Rozwadów zobaczymy piękny Kościół Zwiastowania Pańskiego, będący pozostałością po zespole klasztornym ojców kapucynów. Powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Warto wiedzieć, że gmach został wybudowany w stylu baroku toskańskiego. Wkrótce po nim powstał również kościół Świętego Floriana. Ciekawostką jest fakt, że do jego budowy użyto aż trzech rodzajów drewna: modrzewia, sosny stanowskiej i sosny pospolitej. Obok kościoła zobaczymy również też XIX-wieczną dzwonnicę, wykonaną również z drewna.

Kolejnym zabytkiem w  Rozwadowie jest kościół Matki Bożej Szkaplerznej, całkiem nowy, bo pochodzący z początku ubiegłego wieku.

Jedyną świecką budowla jest tu dawny Zamek rodu Lubomirskich w Rozwadowie. Obecnie ma tu swoją siedzibę Muzeum Regionalne. W Stalowej Woli warto również zwiedzić przedwojenną synagogę oraz obelisk pamiątkowy w Charzewicach.

Miejscem stworzonym do spacerów jest park w Charzewicach, który został założony w XVIII w. Do dziś zachowało się wiele ciekawych gatunków drzew, wśród których sześć uznano za pomniki przyrody.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News