artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI przedsprzedaż 2025
Skansen w Olsztynku
  fot. Wikipedia Skansen w Olsztynku

Skansen w Olsztynku

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Warmii i Mazurach po prostu nie sposób tu nie zajrzeć. Zwłaszcza jeśli jesteście miłośnikami historii i dobrze czujecie się we wszelkiego rodzaju zamkach, osadach, skansenach czy muzeach. Przedstawiamy wyjątkowy skansen budownictwa ludowego w Olsztynku.

Warto wiedzieć, że placówka w Olsztynku jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Ze znanych źródeł wiadomo, że skansen powstał tu już w 1909 r., czyli za czasów Prus Wschodnich. Wtedy właśnie władze Królewca podjęły decyzję o stworzeniu niezwykłego muzeum, które będzie się znajdowało na wolnym powietrzu. Początkowo jednak ten skansen miał inną lokalizację, znajdował się przy ogrodzie zoologicznym w Królewcu (obecnie Kaliningrad).

Wkrótce jednak skansen przeniesiono właśnie do Olsztynka, gdzie miał prezentować, poza budownictwem ludowym, również pracę archeologiczną na tym terenie. W trakcie powstawania skansenu opierano się na kopiach budynkach i w niewielkim stopniu na oryginalnych zabudowaniach. Od 1910 roku powstały tu 24 obiekty architektury mieszkalnej oraz dwa archeologiczne - grodzisko z Prakwic i kurhan z grobem skrzynkowym z Sambii. Wśród zabytków budownictwa ludowego połowę stanowiła zabudowa z Małej Litwy, bardzo skromnie reprezentowane były Mazury.

Po ostatniej wojnie światowej skansen w Olsztynku pozostawał bez stałej opieki. Wówczas eksponaty uległy rozproszeniu, a te które pozostały były uszkodzone. Na szczęście już pod koniec lat 40-tych XX wieku rozpoczęto prace zabezpieczające i remontowo-konserwatorskie. Przeprowadzone zostały na zlecenie i pod merytorycznym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie

ReklamaSkansen w Olsztynku 1
1 stycznia 1969 roku placówka znów zaczęła funkcjonować pod nazwą Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zespół obiektów budownictwa ludowego wzrósł niemal dwukrotnie.

W 1985 roku włączono do olsztynieckiej placówki dwa obiekty: tzw. „Dom Mrongowiusza" oraz Salon Wystawowy w odbudowanym na cele muzealne dawnym kościele ewangelickim. W „Domu Mrongowiusza" znajdują się dwie niewielkie, stale ekspozycje poświęcone K. C. Mrongowiuszowi i jeńcom wojennym Stalagu I B Hohenstein. W Salonie Wystawowym organizowane są ekspozycje czasowe o bardzo zróżnicowanej problematyce, zarówno regionalnej, ogólnopolskiej jak i dotyczącej kultur pozaeuropejskich.

Będąc w skansenie w Olsztynku koniecznie obejrzyjcie: drewniany kościół z niezależną dzwonnica, która wzorowana była na istniejącym do dziś kościele we wsi Mańki, zagrody z chałupami, budynkami gospodarczymi czy stodołami, domy podcieniowe, cztery wiatraki, budynek szkoły wiejskiej z XIX wieku, warsztat szewski, młyn wodny, malowane meble ludowe pochodzące z Warmii, Powiśla i Mazur, oryginalny wóz cygański z początku XX wieku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News