artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Skansen Kurpiowski
  fot. wikipedia.org Skansen Kurpiowski

Skansen Kurpiowski

Czas czytania 4 minuty

Kurpie – przepiękny i bogaty w tradycje region Polski. Kulturę kurpiowską możemy, niemal w pigułce, obejrzeć w skansenie znajdującym się w Nowogrodzie.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie to wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających w czasie do tradycyjnej wsi kurpiowskiej. Ten etnograficzny park na wolnym powietrzu prezentuje bogatą kulturę i dziedzictwo regionu Kurpie, jednego z najbardziej charakterystycznych i zachowanych w Polsce. Skansen obejmuje autentyczne drewniane chaty, kościoły i inne budynki gospodarcze, które zostały przeniesione z różnych części regionu Kurpie i starannie odrestaurowane.

Odwiedzając Skansen Kurpiowski, można zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne Kurpiów, ich zwyczaje, rzemiosło oraz sztukę. Jest to również miejsce, gdzie odbywają się liczne warsztaty, pokazy i festiwale kulturalne, dzięki czemu odwiedzający mogą nie tylko oglądać, ale i uczestniczyć w tradycyjnych zajęciach. Skansen jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także ważnym ośrodkiem badań nad kulturą ludową i jej ochroną.

W Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie można zwiedzić wiele interesujących obiektów, które oddają ducha i kulturę regionu Kurpiowskiego. Odwiedzający mogą podziwiać tradycyjne kurpiowskie chaty z bogato zdobionymi wnętrzami, które prezentują codzienne życie i rzemiosło dawnych mieszkańców tej ziemi. W skansenie znajdują się również warsztaty rzemieślnicze, gdzie można obserwować prace garncarzy, kowali czy tkaczy, a także wziąć udział w warsztatach i nauczyć się podstawowych technik rzemieślniczych.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Wizyta w Skansenie to niezwykła podróż w czasie, która pozwala zrozumieć i doświadczyć kultury oraz tradycji regionu kurpiowskiego. Obiekt położony w malowniczym zakątku nad rzeką Narwią, oferuje bogatą kolekcję autentycznych budynków i chat z XIX i XX wieku, które zostały przeniesione tutaj z różnych części Kurpiowszczyzny.

Zwiedzający mogą podziwiać tradycyjne kurpiowskie chałupy pokryte strzechą, drewniane kościoły, wiatraki oraz inne budowle gospodarcze, które razem tworzą unikatowy obraz życia naszych przodków. W skansenie znajduje się również izba pamięci poświęcona pisarzowi Władysławowi Syrokomli, który urodził się w tej okolicy.

To także miejsce, gdzie odbywają się liczne warsztaty i pokazy rzemiosła ludowego. Goście mogą nauczyć się plecenia koszy z wikliny, haftowania kurpiowskich wzorów czy wyrobu tradycyjnych zabawek drewnianych. To doskonała okazja, aby zanurzyć się w kulturę Kurpiów i przenieść się w czasie do epoki, kiedy życie toczyło się w rytmie natury i pracy rąk ludzkich.

Skansen Kurpiowski to także miejsce, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne, takie jak festiwale folklorystyczne czy koncerty muzyki ludowej, które pozwalają jeszcze głębiej zanurzyć się w kulturę kurpiowską. Dla miłośników przyrody przygotowano ścieżki dydaktyczne prowadzące przez malownicze tereny skansenu, pełne typowej dla regionu flory i fauny.

Odwiedzając Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, można nie tylko poznać historię i kulturę Kurpiów, ale również aktywnie spędzić czas na łonie natury, czerpiąc z bogactwa tradycji tego wyjątkowego miejsca.

ReklamaSkansen Kurpiowski 2
Wizyta w tym miejscu to niezapomniana lekcja historii i kultury, która pozwala docenić unikalność i piękno kurpiowskiego dziedzictwa.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News