artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
  fot. Wikipedia Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

Czas czytania 3 minuty

Jeśli jesteście miłośnikami historii, archeologii i podróżujecie kamperem po Polsce, koniecznie powinniście obrać kierunek na miejscowość Trzcinica niedaleko Jasła. Tam czeka na Was miejsce niezwykłe – pradawna osada zwana „Karpacką Troją”.

Właśnie w niewielkiej Trzcinicy odkryto jedną z najstarszych i najpotężniejszych osad obronnych w Polsce. Wiadomo, że jej początek sięga aż epoki brązu. W tym miejscu znajduje się również olbrzymie, unikatowe wczesnośredniowieczne grodzisko. Nie może więc dziwić, że zbudowano tu Skansen Archeologiczny o wymownej nazwie „Karpacka Troja”. Miejsce to jest niezwykle ważne na turystycznej mapie naszego kraju. O tym świadczy fakt, że co roku przez starożytny gród oraz zlokalizowany obok park archeologiczny przewijają się tysiące turystów.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest w Trzcinicy, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Obok objętych ochroną reliktów starożytnych fortyfikacji i zrekonstruowanych pradziejowych budowli, mieści się nowoczesne zaplecze edukacyjne z ekspozycją muzealną, salami konferencyjnymi, a także przytulna „Salka Małego Odkrywcy”, gdzie z przeszłością spotykają się najmłodsi goście skansenu.

Obejrzymy tu świetnie przygotowaną ekspozycję oraz zobaczymy wielokrotnie nagradzany, widowiskowy film o Karpackiej Troi. W parku archeologicznym zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię – w sumie zwiedzamy aż 18 chat.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Na terenie parku znajduje się również zaplecze edukacyjne, festiwalowy plac, a także teren hodowlany ze zwierzętami ras hodowanymi na tym obszarze przed wiekami.

Grodzisko to również zrekonstruowane ponad 200 metrów wałów obronnych, dwie bramy prowadzące do grodu, które pochodzą z epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza oraz sześć chat mieszkalnych. Wszystkie rekonstrukcje wykonano w oparciu o wyniki badań naukowych oraz dostępną w tym zakresie wiedzę. Zwiedzanie Skansenu zamyka wzniesiona w 2014 roku platforma widokowa.

W ofercie placówki znajdują się lekcje muzealne dotyczące archeologii Polski i Europy, z uwzględnieniem świata śródziemnomorskiego oraz liczne warsztaty edukacyjne.

Szczególnymi wydarzeniami w Karpackiej Troi są cykliczne imprezy plenerowe. Jest to przede wszystkim Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”, odbywający się pod koniec wakacji oraz m.in. cykl imprez „Od Troi po Bałtyk”.

Jeżeli więc uwielbiacie podążać po Polsce szlakiem zabytków niezwykłych, powinniście koniecznie pojechać również do Trzcinicy – z pewnością będziecie oczarowani tym miejscem.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News