artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
  fot. Wikipedia Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

W Trzcinicy, w miejscu, gdzie odkryto jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne, zbudowano Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, który zdążył już zaznaczyć się na turystycznej mapie naszego kraju. Rokrocznie przez grodzisko i położony u jego stóp park archeologiczny przewijają się tysiące turystów.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest w Trzcinicy, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Obok objętych ochroną reliktów starożytnych fortyfikacji i zrekonstruowanych pradziejowych budowli, mieści się nowoczesne zaplecze edukacyjne z ekspozycją muzealną, salami konferencyjnymi, a także przytulna „Salka Małego Odkrywcy”, gdzie z przeszłością spotykają się najmłodsi goście skansenu.

W pawilonie zwiedzimy wspaniale zaaranżowaną ekspozycję i obejrzymy wielokrotnie nagradzany, widowiskowy film o Karpackiej Troi. W parku archeologicznym zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię – w sumie zwiedzamy aż 18 chat.

Na terenie parku znajduje się również infrastruktura edukacyjna, plac festiwalowy oraz sektor hodowlany ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 200 m wałów obronnych, dwie bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz sześć chat. Wszystkie rekonstrukcje wykonano w oparciu o wyniki badań naukowych oraz dostępną w tym zakresie wiedzę. Zwiedzanie Skansenu zamyka wzniesiona w 2014 roku platforma widokowa.

W ofercie placówki znajdują się lekcje muzealne dotyczące archeologii Polski i Europy, z uwzględnieniem świata śródziemnomorskiego oraz liczne warsztaty edukacyjne.

Szczególnymi wydarzeniami w Karpackiej Troi są cykliczne imprezy plenerowe. Jest to przede wszystkim Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”, odbywający się pod koniec wakacji oraz m.in. cykl imprez „Od Troi po Bałtyk”.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!