artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACK sklep Black Week 23.11-01.12 Sebastian
Sieradzki Park Etnograficzny
  fot. Wikipedia Sieradzki Park Etnograficzny

Sieradzki Park Etnograficzny

Czas czytania 3 minuty

Są takie miejsce w Polsce, gdzie możemy naprawdę przenieść się w czasie, niczym za sprawą fantastycznego „wehikułu” z książki H. G. Wellsa. Takie miejsce znajduje się w Sieradzu – to park etnograficzny. Podróżując w tym regionie kraju koniecznie tam zajedźcie.

Sieradz to niewielkie miasteczko położone na zachód od Łodzi, na trasie do Wrocławia.

Park Etnograficzny znajduje się przy ul. Grodzkiej 1, pomiędzy Żegliną a Zalewem Paradzianka w Sieradzu, nieopodal “Wzgórza Zamkowego”. Pomysł na stworzenie takiego miejsca pojawił się w latach 60-tych XX wieku z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Muzeum - Zofii Neymanowej.

Pierwszym obiektem, jaki zrekonstruowano na terenie Parku był Dom Tkacza pochodzący ze Zgierza. Wkrótce na terenie parku etnograficznego pojawiła się  zrekonstruowana zagroda Szczepana Muchy, dawnego rzeźbiarza ze wsi Szale. Zagroda pochodząca z przełomu lat 50 – 60-tych XX wieku znalazła swe miejsce w parku, ze względu na wspaniałe walory artystyczne. Możemy wejść do wnętrza tego domu oraz pracowni - znajduje się tam bogata kolekcja prac artysty z lat 1972-83.

Na uwagę zasługuje zagroda z przełomu XIX i XX wieku, zrekonstruowana na bazie obiektów pochodzących z różnych miejscowości, z zachowaniem układu typowego dla wsi sieradzkiej. W jej skład wchodzą: chałupa szerokofrontowa z Sieradza – Męki z drugiej połowy XIX wieku, stodoła z Rudy pochodząca z początku XX wieku, budynek inwentarsko – gospodarczy (obórka z wozownią) pochodzący ze wsi Wiertelaki gm. Brąszewice z przełomu XIX i XX wieku oraz sołek drewniany – “kumora” z około 1810 r. pochodzący z Brąszewic Zabrodzia.

ReklamaSieradzki Park Etnograficzny 1
Równie ciekawym elementem architektonicznym, który znajdziemy na terenie Sieradzkiego Parku Etnograficznego jest wiata ekspozycyjna. W niej prezentowane są narzędzia rolnicze.

Na terenie skansenu warto również zwiedzić chałupę tkacza ze Zgierza, która pochodzi z lat 20-tych XIX wieku oraz dom rzeźbiarza ludowego Szczepana Muchy ze wsi Szale.

Koniecznie wejdźcie również do zagrody typu otwartego, która była charakterystyczna dla ziemi sieradzkiej. Obejście wraz z płotem i podwórzem, na które składają się - chałupa z Męki z drugiej połowy XIX wieku, obórka z wozownią z Wiertelaków z przełomu XIX i XX wieku, stodoła z Rudy koło Sieradza z początku XX wieku, spichlerz (komora) z Brąszewic-Zabrodzia z około 1810 r. Ciekawa jest także rekonstrukcja pieca chlebowego z Kopyści pod Łaskiem z 1955 roku oraz wiata z maszynami i urządzeniami wiejskimi – znajdziemy tam młocarnie, wialnie, przetaki i podobne urządzenia.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News