Podróżując kamperem po województwie mazowieckim nie musimy kierować się tylko do Warszawy. Również w tym regionie znajdziemy wiele ciekawych, zabytkowych, klimatycznych miasteczek – pełnych niesamowitych atrakcji czekających na odkrycie przez turystów.
Podróżując kamperem po Mazowszu warto zajechać do niewielkiego miasteczka o nazwie Siedlce. Miejscowość liczy prawie 80 tysięcy mieszkańców i znajduje się we wschodniej części województwa mazowieckiego. Warto wiedzieć, że jest położone na trasie jednego z najstarszych szlaków europejskich, który biegł z Lizbony aż do Moskwy. Miasto jest urokliwie otoczone. W pobliżu miasta toczą swe wody dwie rzeki Muchawka i Helenka, które otaczają Siedlce.
Początki Siedlec sięgają roku 1448. Miasto pojawia się wówczas po raz pierwszy w dokumentach i jest opisywane jako najbardziej wysunięty na wschód gród ziemi łukowskiej.
Dynamiczny rozwój miasta nastąpił w XIX wieku. Wówczas Siedlce ważnym ośrodkiem administracyjnym kraju. Co ciekawe pod koniec XIX wieku połowa mieszkańców miasta stanowili Żydzi, którzy zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem.
Do 1807 r. miasto znajdowało się w rękach prywatnych. Natomiast w latach międzywojennych Siedlce były ważnym węzłem komunikacyjnym, administracyjnym, handlowym, rzemieślniczym, kulturalnym, oraz największym miastem na Podlasiu. Niestety działania zbrojne w okresie II wojny światowej zniszczły prawie połowę miasta.
Najciekawszym zabytkiem Siedlec jest XVIII-wieczny ratusz miejski. Został wybudowany na planie krzyża. Dawniej znajdowały się w nim głównie sklepy. Charakterystycznym wyróżnikiem jest to, że Ratusz został wyposażony w wieżę z figurą Atlasa. Co interesujące zegar ratuszowy gra poloneza Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.
Warto również obejrzeć inny ważny siedlecki zabytek czyli Pałac Ogińskich wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku. Obiekt był remontowany oraz przebudowany. Interesującym faktem jest to, że w pałac ten odwiedzali znakomici Polacy. Bywał tu również król Stanisław August Poniatowski. Z powodu przyjazdu monarchy wzniesiono kolumnę toskańską, zwieńczoną barokowym krzyżem.W obiekcie teraz mieści się rektorat Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego.
Na uwagę zasługuje też zabytkowa kamienica przy ul. Floriańskiej 5, budynek Poczty, Gimnazjum z XIX wieku, budynek Narodowego Banku Polskiego, a także przepiękny Park Aleksandria, założony w XVIII w. przez Czartoryskich jako ogród włoski.
Jednym z najważniejszych kościołów w Siedlcach jest Kościół pw. Św. Stanisława. Wzniesiony w stylu barokowo-klasycystycznym obiekt, został ufundowany przez księcia Kazimierza Czartoryskiego oraz jego małżonkę.
Młodsza, jednak równie ciekawa jest siedlecka Katedra. Powstała jako kaplica pałacowa. Tuż obok kościoła św. Stanisława obejrzymy późnobarokową plebanię z końca XVIII wieku. Przy pałacu zlokalizowano kaplicę pw. Św. Krzyża z II połowy XVIII wieku. W niej znajdziemy kryptę grobową Ogińskiej.
W Siedlcach warto również obejrzeć XIX-wieczny kościół garnizonowy p.w. Serca Jezusowego, kościół katedralny pw. NPN Marii Panny, wzniesiony w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego a także siedzibę Kurii Biskupiej.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!