artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Sejny – czar pogranicza
  fot. Wikipedia

Sejny – czar pogranicza

Sejny to miasteczko typowego pogranicza. Leżą tuż przy granicy z Litwą. Dodatkowo uroku tej miejscowości dodaje Puszcza Augustowska, która praktycznie rozciąga się tuż za rogatkami miasta.

Sejny zakłada w 1522 r. kniaź Iwan Wiśniowiecki, hetman wojsk króla Zygmunta Starego, od którego właśnie otrzymuje tutejsze ziemie i wznosi dwór. W 1593 r. starosta Jerzy Grodziński kupuje dwór i zakłada miasto, które później przybiera nazwę Sejny. W 1602 r. Grodziński przekazuje Sejny wileńskim dominikanom, dzięki którym miasto rozwija się jako ośrodek handlu, kupiectwa i oświaty.

Dominikanie wznoszą w Sejnach w XVII w. renesansowy kościół z cudowną figurą Matki Bożej Sejneńskiej. Od zachodu do bazyliki przylega klasztor obronny, który - dzięki masywnym murom, zwieńczonym w narożnikach cylindrycznymi basztami, przypomina zamek.

Świątynia jest współcześnie największą atrakcją turystyczną Sejn (udostępniony do zwiedzania; mieszczą się w nim Muzeum Diecezji Sejneńskiej i Muzeum Etnograficzne oraz wystawy pamiątek).

Znaleźć tu można elementy stylu renesansowego, rokokowego, klasycystycznego, a najwięcej baroku. Obecnie Kościół podniesiony jest do rangi bazyliki pod wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Obiekt budowany był przez dominikanów w latach 1610 – 1619. W późniejszym czasie dodatkowo wzniesiona została fasada przednia z dwoma wieżami o wysokości 47m. Mieszczą się tam dwie kaplice: Serca Jezusowego i Matki Bożej. Wewnątrz mieści się aż 11 ołtarzy z połowy osiemnastego wieku, przyozdobionych cennymi malowidłami. Ponadto, pięknie prezentuje się chór z barokowymi organami oraz ambona.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Jedną z najważniejszych części bazyliki jest kaplica z umieszczoną tam rzeźbą Matki Boskiej Sejneńskiej, która słynie łaskami. Jest to przepiękna rzeźba trójramienna, tworząca przy otwarciu ołtarzyk z Bogiem Ojcem i Chrystusem na krzyżu, gdy zamknięta – przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Warto również obejrzeć zabytkowe baszty mieszczące się wokół klasztoru oraz podziwiać z tego punktu rozległy widok na Sejny.

Pałac Biskupi to jeden z najbardziej okazałych budynków w Sejnach. Powstał w XIX wieku i był siedzibą biskupów diecezji augustowskiej. Został bardzo zniszczony podczas II wojny światowej, jednak udało się odtworzyć elegancką architekturę i bogate wnętrze. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Ziemi Sejneńskiej.

Pod koniec XIX w. Sejny były miastem wielokulturowym - mieszkali tu Polacy, Niemcy, Litwini, Rosjanie, a 75 proc. stanowili Żydzi sprowadzeni przez dominikanów dla ożywienia handlu.

Zbudowali tu synagogę zwaną Białą, która służyła kilkadziesiąt lat do wojennych pogromów. Współcześnie odnowiona bożnica pełni funkcję galerii i domu kultury, w którym odbywają się liczne wydarzenia organizowane przez Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!