artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACK sklep Black Week 23.11-01.12 Sebastian
Sejny – czar pogranicza
  fot. Wikipedia

Sejny – czar pogranicza

Czas czytania 3 minuty

Sejny to miasteczko typowego pogranicza. Znajduje się tuż przy granicy z Litwą, co nadaje mu bardzo ciekawy charakter. Dodatkowo uroku tej miejscowości dodaje Puszcza Augustowska, która praktycznie rozciąga się tuż za granicami Sejn.

Jeśli podróżujecie kamperem w tym regionie Polski, koniecznie skierujcie się do niewielkich Sejn. Znajdziecie tu niesamowity klimat pogranicznego miasteczka oraz wspaniałe zabytki do obejrzenia.

Warto również poznać historię tego miasta.

Sejny założył w 1522 r. kniaź Iwan Wiśniowiecki, hetman wojsk króla Zygmunta Starego, od którego właśnie otrzymuje tutejsze ziemie. Wiśniowiecki wzniósł tu swój dwór. W 1593 r. powstało tu miasto, które założył starosta Jerzy Grodziński. W 1602 r. Sejny zostają przekazane dominikanom z Wilna. To daje impuls do rozwoju jako ośrodka handlu, kupiectwa i oświaty.

Dominikanom Sejny zawdzięczają XVII wieczny, renesansowy kościół, gdzie znajduje się podobno cudowna figura Matki Bożej Sejneńskiej. Do tej bazyliki przylega również klasztor obronny. Mimo, że jest to obiekt sakralny, był zwany zamkiem ze względu na masywne mury zwieńczone cylindrycznymi basztami. Faktycznie, można go pomylić z twierdzą obronną. W jego bryle odnajdziemy elementy stylu renesansowego, rokokowego, klasycystycznego oraz baroku.

Świątynię można zwiedzać i mieszczą się tu: Muzeum Diecezji Sejneńskiej i Muzeum Etnograficzne.

Wnętrze mieści 11 ołtarzy pochodzących z połowy XVIII wieku z historycznymi malowidłami. Warto zwrócić również uwagę na chór z barokowymi organami oraz na piękną ambonę.

ReklamaSejny – czar pogranicza 1
Najważniejszym zabytkiem bazyliki jest kaplica, w której znajduje się rzeźba Matki Boskiej Sejneńskiej. Według wielu podań ma słynąć z wielu cudów. Rzeźba w stylu trójramiennym, tworząca przy otwarciu ołtarz.

Zabytkowe baszty mieszczące się wokół klasztoru umożliwiają wejście na ich szczyt i podziwianie rozległej panoramy miasta Sejny.

Koniecznie również zobaczcie Pałac Biskupi. To najbardziej okazały zabytkowy budynek w mieście. Jego budowę datuje się na XIX wiek. Był siedzibą biskupów diecezji augustowskiej.

Mimo, że został zrujnowany podczas działań II wojny światowej, to udało się zrekonstruować jego elegancką architekturę i bogate wnętrze. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Sejneńskiej.

Warto wiedzieć, że Sejny pod koniec XIX w. były miastem wielokulturowym. Zgodnie mieszkali tu obok siebie Polacy, Niemcy, Litwini, Rosjanie. Natomiast 75 proc. Ludności stanowili Żydzi, którzy do Sejn zostali sprowadzeni przez dominikanów dla rozwoju handlu w mieście.

Żydzi zbudowali w mieście synagogę zwaną Białą, która niestety nie przetrwała czasów II wojny światowej i rządów nazistów.

Obecnie odnowiona synagoga pełni funkcję galerii, a także domu kultury, w którym odbywają się ciekawe wydarzenia organizowane przez Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaSejny – czar pogranicza 2

Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News