artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Ścieżka geoturystyczna Kopalnia Babina
  fot. Wikipedia Ścieżka geoturystyczna Kopalnia Babina

Ścieżka geoturystyczna Kopalnia Babina

Czas czytania 3 minuty

Jeśli interesuje Was historia górnictwa i chcecie zobaczyć niezwykłe krajobrazy poeksploatacyjne, ruszcie kamperem na ścieżkę geoturystyczną "Dawna kopalnia Babina" w Łęknicy. To pięciokilometrowa trasa, która prowadzi przez teren dawnej kopalni węgla brunatnego Babina i Przyjaźń Narodów, działających tu od 1921 do 1973 roku.

Ścieżka to szlak, który prowadzi przez teren dawnej kopalni węgla kamiennego Babina, która działała od 1908 do 1998 roku. Na trasie można zobaczyć pozostałości zabudowań górniczych, hałdy, szyby i tunele. Można też podziwiać bogactwo flory i fauny, które zasiedliły teren po zakończeniu eksploatacji.

Trasa ma około 5 km długości i jest łatwa do pokonania. Jest oznakowana tablicami informacyjnymi i edukacyjnymi, które opowiadają o historii kopalni i jej wpływie na środowisko. Ścieżka geoturystyczna Kopalnia Babina to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu i poznawanie cennego dziedzictwa przemysłowego regionu.

Możemy też tu dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii i geologii tego miejsca, dzięki tablicom informacyjnym i punktom widokowym.

Ścieżka geoturystyczna Dawna kopalnia Babina jest częścią Łuku Mużakowa, który jest Światowym Geoparkiem UNESCO i Parkiem Krajobrazowym. To obszar o wyjątkowej wartości przyrodniczej i kulturowej, gdzie można spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a także zabytki architektury i sztuki ogrodowej. Jednym z nich jest Park Mużakowski, który leży tuż obok ścieżki i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ReklamaŚcieżka geoturystyczna Kopalnia Babina 1
Trasę można przejść pieszo lub rowerem. Jest ona dobrze oznakowana i łatwa do pokonania. Można ją rozpocząć od dwóch miejsc: parkingu przy jeziorze Afryka lub parkingu przy jeziorze Jedynka. Obie opcje są atrakcyjne, ponieważ oba jeziora są bardzo malownicze i mają niezwykłe kolory: Afryka jest turkusowa, a Jedynka jest czerwona. Kolory te powstały przez rozpuszczenie się minerałów w wodzie.

Na trasie ścieżki możemy obserwować wiele śladów po dawnej kopalni, takich jak szyby wydobywcze, budynki gospodarcze, tory kolejowe czy maszyny. Można też wejść na drewnianą wieżę widokową, z której roztacza się panorama na cały obszar geoparku. Na ścieżce znajdują się też miejsca do odpoczynku i piknikowania.

Ścieżka geoturystyczna Dawna kopalnia Babina to propozycja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i chcą poznać historię i przyrodę tego niezwykłego regionu. To także okazja do podziwiania piękna krajobrazów, które są wynikiem współdziałania człowieka i natury.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News