artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Sanktuarium na Górze św. Anny
  fot. Wikipedia Sanktuarium na Górze św. Anny

Sanktuarium na Górze św. Anny

Czas czytania 5 minut

Sanktuarium na Górze św. Anny jest jednym z najważniejszych miejsc kultu i pielgrzymek na Śląsku. Znajduje się tu bazylika z cudowną figurą św. Anny Samotrzeć z XV wieku, klasztor franciszkanów, kalwaria z 33 kaplicami, grota lurdzka i pomnik Czynu Powstańczego.

Bazylika św. Anny jest najstarszą i najważniejszą częścią sanktuarium. Została zbudowana w XV wieku na miejscu wcześniejszego kościoła pw. św. Jerzego, który spłonął w czasie wojny husyckiej. W 1655 roku do bazyliki przeniesiono z Ujazdu figurkę św. Anny Samotrzeć, która stała się głównym przedmiotem kultu i cudów. Figurka ta ma 66 cm wysokości i przedstawia św. Annę trzymającą na ramionach Maryję i Jezusa. Jest wykonana z drewna lipowego i zawiera relikwie świętej w otworze w głowie.

Bazylika była kilkakrotnie przebudowywana i rozbudowywana, ostatnio w latach 1957-1963 w stylu neobarokowym. Wewnątrz znajdują się sześć ołtarzy bocznych, organy z 26 głosami, stacje drogi krzyżowej i obrazy przedstawiające życie św. Anny i Maryi. W 1980 roku bazylika została podniesiona do godności bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II.

Obok bazyliki znajduje się klasztor franciszkanów, którzy opiekują się sanktuarium od 1655 roku. Klasztor został ufundowany przez Mikołaja Strzałę, właściciela Leśnicy i Żyrowej, który sprowadził tu zakonników z Krakowa po spaleniu ich klasztoru przez Szwedów. Klasztor składa się z trzech skrzydeł otaczających dziedziniec z fontanną i rzeźbą św. Franciszka.

ReklamaSanktuarium na Górze św. Anny 1
W klasztorze można zwiedzić muzeum, w którym zgromadzono wiele cennych eksponatów związanych z historią sanktuarium i regionu, m.in. szaty liturgiczne, naczynia sakralne, obrazy, rzeźby, dokumenty, monety i medale. Można tu również obejrzeć salę kapituły, refektarz, bibliotekę i kaplicę św. Antoniego.

Kalwaria na Górze św. Anny jest jedną z najstarszych i największych w Polsce. Została założona w 1676 roku przez ojca Innocentego Fritscha OFM jako droga krzyżowa prowadząca od bazyliki do szczytu góry. W XVIII wieku kalwaria została rozbudowana o kolejne kaplice przedstawiające sceny z życia Jezusa i Maryi.

Obecnie liczy 33 kaplice rozmieszczone na trasie około 6 km długości. Każda kaplica ma swój numer, nazwę i opis sceny biblijnej lub maryjnej, którą ilustruje. Kaplice są wykonane z kamienia lub cegły i ozdobione rzeźbami, malowidłami i napisami. Niektóre z nich są replikami znanych miejsc świętych, np. groty Betlejemskiej, Jerozolimy czy Lourdes.

Kalwaria jest miejscem licznych nabożeństw i procesji, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, Wielkanocy i Zielonych Świątek. Co roku w Wielki Piątek odbywa się tu Misterium Męki Pańskiej z udziałem tysięcy wiernych i aktorów-amatorów.

Grota Lurdzka na Górze św. Anny jest kopią groty Massabielle we francuskim Lourdes, gdzie w 1858 roku objawiła się Matka Boża Bernadetcie Soubirous. Grota została wybudowana w 1909 roku z inicjatywy ojca Bernarda Kryszkiewicza OFM i dzięki ofiarom wiernych. Znajduje się tu figura Matki Bożej Lurdzkiej i źródełko z wodą, która ma właściwości lecznicze.

ReklamaSanktuarium na Górze św. Anny 2
Grota jest miejscem modlitwy i pielgrzymek, zwłaszcza w dniach 11 lutego (rocznica pierwszego objawienia) i 15 sierpnia (uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Przy grocie znajduje się kaplica św. Bernadety, w której można zobaczyć relikwie świętej i jej portret.

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny jest hołdem dla bohaterów trzech powstań śląskich, które miały miejsce w latach 1919-1921. Pomnik został zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego i odsłonięty w 1967 roku. Składa się z trzech części: Bramy Powstańczej, Ronda Powstańców i Kopca Powstańców.

Brama Powstańcza jest monumentalnym łukiem z napisem "CZYN POWSTAŃCZY". Na jej szczycie znajduje się orzeł śląski z mieczem i tarczą. Na bocznych ścianach umieszczono tablice z nazwiskami poległych powstańców. Rondo Powstańców jest placem otoczonym przez 12 kamiennych postumentów z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z walk powstańczych. Na środku placu stoi figura Matki Bożej Królowej Śląska.

Kopiec Powstańców jest sztucznym wzgórzem usypanym z ziemi ze wszystkich miejsc bitew powstańczych. Na jego szczycie znajduje się krzyż z napisem "ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I WASZĄ". Z kopca roztacza się piękny widok na okolicę.

Sanktuarium na Górze św. Anny znajduje się w województwie opolskim, w gminie Leśnica, około 30 km od Opola i 50 km od Gliwic. Można dojechać tu samochodem, autobusem lub pociągiem.

Samochodem należy kierować się drogą krajową nr 94 lub autostradą A4 i zjechać na drogę wojewódzką nr 409 lub 408 prowadzącą do Leśnicy. Następnie należy skręcić na drogę lokalną do Góry św. Anny i podążać za znakami do sanktuarium.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News