artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 04.01-31.03 Sebastian
Sanktuarium na Górze św. Anny
  fot. Wikipedia Sanktuarium na Górze św. Anny

Sanktuarium na Górze św. Anny

Góra św. Anny to bardzo popularne miejsce wśród pielgrzymów z kraju i nie tylko. Znajduje się tu niezwykle piękne sanktuarium ku czci św. Anny Samotrzeciej, której relikwie znajdują się w świątyni.

Wieś położona jest w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Leśnica, na Górnym Śląsku. 

Początki obiektu sakralnego sięgają początków XV wieku, zaś samego klasztoru - XVI wieku. Pierwsze wzmianki o sanktuarium również pochodzą z XVI wieku. Według legend kościół ten podarował proboszczowi z Leśnicy - Mikołaj Strzała. Budowę obecnej świątyni zaś rozpoczął w 1485 roku Krzysztof Strzała.

Kolejny okres funkcjonowania sanktuarium ma ścisły związek z rodem Gaschinów. W okresie potopu szwedzkiego osiedlili się tu franciszkanie, którzy przybyli z Krakowa i Lwowa. W tym miejscu wybudowali początkowo drewniany klasztor, który z czasem przekształcono w klasztor murowany. Po tym czasie rola sanktuarium wzrosła na znaczeniu. Zaczęli tu przybywać pielgrzymi z różnych stron.

Warto wspomnieć o ważnym wydarzeniu, związanym z sanktuarium, które miało miejsce w 1983 roku. Albowiem w tym czasie świątynię odwiedził papież Jan Paweł II, podczas swej pielgrzymki do Polski. To wydarzenie przyciągnęło liczne miliony pielgrzymów.

Zastanawiający jest fakt skąd wziął się kult figury św. Anny. Z pewnością jest młodsza niż samo sanktuarium, gdyż pochodzi z połowy XV stulecia. Ma bez wątpienia ogromną wartość historyczną i należy do najstarszych rzeźb drewnianych na Śląsku.

Msze święte i nabożeństwa:

- Niedziele i święta - 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.30 (w j.niem.), 17.00

14.00 - nabożeństwo

- Dni powszednie - 7.00, 18.00 i 11.00 dla pielgrzymów (od 1 maja do 30 października); w soboty o godz. 18:00 (Msza św. niedzielna).

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW