artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze
  fot. Wikipedia Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze

Czas czytania 3 minuty

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze to najważniejsze dla polskich katolików miejsce czci i wiary. To tu ma znajdować się cudowny obraz Marii z Dzieciątkiem, który miał ochronić broniący się klasztor przed atakami Szwedów podczas Potopu. Obecnie to sanktuarium jest głównym celem pielgrzymek wiernych.

Co powoduje, że co roku setki tysięcy wiernych obrządku rzymskokatolickiego pielgrzymują do Jasnej Góry w Częstochowie?

W zespole klasztornym ojców paulinów znajduje się, otoczona czcią, bizantyńska ikona, która nosi miano „cudownej”. To wizerunek Marii z Dzieciątkiem. Stawiennictwo Maryi miało obronić klasztor przed atakiem wojsk szwedzkich podczas Potopu.

Natomiast same zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia.

Warto jednak cofnąć się w czasie o kilka wieków i poznać historię tego miejsca. Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIV wieku. W 1382 r. to piastowski książę Władysław Opolczyk zaprasza z Węgier do Częstochowy zakon paulinów. Do klasztornego kościoła książę przekazał wówczas także niezwykle cenny dar – bizantyjską ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Praktycznie już od XV wieku klasztor staje się celem pielgrzymek wiernych z całego kraju, którzy podróżują tu właśnie do cudownego obrazu. Jednak prawdziwy rozkwit ruchu pielgrzymkowego do Jasnej Góry datuje się dopiero na wiek XVII, czyli już po słynnej obronie klasztoru w czasie szwedzkiego Potopu.

W Częstochowie modlili się papieże, królowie, arystokraci, mężowie stanu oraz przedstawiciele praktycznie wszystkich warstw społecznych w Polsce. Obecnie Jasną Górę odwiedza rocznie nawet 3,5 miliona pielgrzymów.

ReklamaSanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze 1
Warto zdawać sobie sprawę, że sam klasztor to tak naprawdę bardzo dobrze ufortyfikowana warownia. Można tu zwiedzać elementy wyposażenia obronnego, liczne bramy wjazdowe na teren klasztoru i wiele zabytkowych kapliczek. Możemy również zwiedzić sale rycerskie oraz komnaty królewskie.

Oczywiście w całym kompleksie klasztornym najważniejsza jest kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Obiekt znajduje się na północ od bazyliki i poprzedzona jest własnym dziedzińcem. Papież św. Jan Paweł II nazwał ją w czasie pielgrzymki do Polski Ołtarzem Narodu. To tu znajduje się cudowny obraz Maryi z Dzieciątkiem.

Również warte odwiedzenia jest otwarte w 1982 roku Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Postacie o. Augustyna Kordeckiego, Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II uhonorowano na Jasnej Górze okazałymi pomnikami.

Czy Jasną Górę warto odwiedzić? Zdecydowanie tak, nawet jeśli nie jesteście osobami wierzącymi lub nie wyznajecie wiary w obrządku rzymskokatolickim, warto tu dotrzeć ze względu na niezwykłe walory zabytkowe i historyczne tego miejsca.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News