artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze
  fot. Wikipedia Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze to najważniejsze polskie sanktuarium. W zespole klasztornym ojców paulinów znajduje się, otoczona czcią, bizantyńska ikona - wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który do Częstochowy został przywieziony w XV wieku. Same zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia.

Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy książę Władysław Opolczyk sprowadził z Węgier, w 1382 roku, do Częstochowy paulinów. Do klasztornego kościoła książę przekazał ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od XV wieku Jasna Góra stała się popularnym miejscem pielgrzymkowym, jednak prawdziwy rozkwit pobożności maryjnej nastąpił w wieku XVII.

W Częstochowie modlili się papieże, królowie, arystokraci, mężowie stanu oraz przedstawiciele wszystkich warstw społecznych.

Jasna Góra była świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, jak np. słynnej obrony przed Szwedami w XVII wieku czy Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego w roku 1956.

Obecnie Jasną Górę odwiedza rocznie nawet 3,5 miliona pielgrzymów.

Warte odwiedzenia jest otwarte w 1982 roku Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Postacie o. Augustyna Kordeckiego, Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II uhonorowano na Jasnej Górze okazałymi pomnikami.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy