artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Rynek w Nowym Targu – oddech przeszłości
  fot. wikipedia.org Rynek w Nowym Targu – oddech przeszłości

Rynek w Nowym Targu – oddech przeszłości

Czas czytania 2 minuty

Rynek to najbardziej charakterystyczne miejsce stolicy Podhala. Tu bije Serce Nowego Targu. Miejsce związane z handlem już od czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Kazimierz Wielki pozwolił miastu na organizowanie corocznego jarmarku na 25 listopada (św. Katarzyny), który trwał osiem dni. W 1487 roku Kazimierz Jagiellończyk ustanowił drugi jarmark 25 lipca (św. Jakuba) oraz nadał przywilej organizowania czwartkowego targu, który odbywa się do dzisiaj.

Do końca XVIII wieku kamieniczki wokół Rynku były drewniane. Dopiero po pożarze w 1784 postawiono na murowaną zabudowę. Dzisiejsze zabytkowe kamieniczki wzniesione zostały w połowie XIX stulecia i zlokalizowane są w większości po północnej stronie Rynku. Przeważają budynki dwukondygnacyjne, z trój osiową elewacją.

Na uwagę zasługuje również ratusz zwieńczony wieżą z zegarem. Pochodzi z połowy XIX wieku i stoi na miejscu starszego, który był zbudowany z drewna. W budynku ratusza swą siedzibę ma Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego.

Rewitalizacja płyty Rynku zakończyła się w 2012 roku. Nowotarski Rynek to idealne miejsce do spacerów całą rodziną. W okresie letnim w niedzielne popołudnia szturmują go tłumy mieszkańców i turystów, którzy mają okazję spróbować Nowotarskich Lodów Tradycyjnych, odpocząć na ławeczkach, a dzieci czerpać radość i orzeźwienie z zabawy przy fontannie.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News