artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI przedsprzedaż 2025
Ruciane Nida - czar mazurskiej przyrody
  fot. mazury24.eu Ruciane Nida - czar mazurskiej przyrody

Ruciane Nida - czar mazurskiej przyrody

Czas czytania 4 minuty

Malowniczo położona miejscowość nad jeziorem Nidzkim, w samym sercu Puszczy Piskiej. To idealne miejsce na spokojny, daleki od zgiełku wypoczynek na łonie nieskażonej natury. Co ciekawe miejscowość oferuje swoje atrakcję zarówno latem, jak i zimą. Podczas podróży kamperem po Mazurach warto tu zajechać.

Jak sama nazwa wskazuje, miejscowość powstała z połączenia dwóch osad. Ruciane-Nidą powinni zainteresować się przede wszystkim żeglarze i kajakarze. Leży bowiem na styku dwóch dużych jezior: Nidzkiego i Guzianka Wielka.

W sercu tego mazurskiego miasteczka zlokalizowane są niewielkie jeziora: Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Kilkanaście kilometrów od centrum znajduje się największe jezioro w Polsce – Śniardwy. To powoduje, że Ruciane-Nida jest świetn bazą wypadową dla osób żeglujących po największym polskim akwenie. Żeglarze informują, że trasa wiodąca przez jeziora Nidzkie i Bełdany należy do najpiękniejszych szlaków wodnych na Mazurach. Wjedzie przez sam środek malowniczej puszczy. Kajakarze mogą skorzystać ze spływu pięknymi rzekami Kurtynią i Nidką.

Ruciane-Nida zachęca również do odwiedzin Mazur zimą. Możemu tu uprawiać narciarstwo biegowe atrakcyjnie zlokalizowanymi trasami. 6 km od centrum Rucianego-Nidy znajduje się leśniczówka Pranie. Tam wolne chwile spędzał znany poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie mieści się w tym budynku muzeum jego twórczości, a w każdy letni weekend odbywają się wieczorki z poezją i muzyką poważną.

ReklamaRuciane Nida - czar mazurskiej przyrody 1
Kiedy tylko robi się w miarę ciepło, zaczynają funkcjonować przystanie statków pasażerskich. Z tego miasta wypływają rejsowe statki do Leśniczówki Pranie, Mikołajek i Giżycka. W miejscowości warto obejrzeć kompleks fortyfikacji obronnych datowany na przełom XIX i XX wieku. Wchodził w skład węzła obronnego Ruciane.

Nad jeziorem Bełdany, w miejscowości Bartlewo, miłośnicy historii koniecznie powinni odwiedzić zrekonstruowaną pruską Osadę „Galindia – Mazurski Eden”. Te okolice, już od V w. p.n.e zamieszkiwało pruskie plemię Galindów. Niegdyś przebiegał tędy bursztynowy szlak, a o pruskich plemionach informowali rzymscy kronikarze. Znajdziemy tu skansen, w którym można obejrzeć zabytki po Galindach, pieczary, termy i tzw. Bursztynową Komnatę. W Kadzidłowie obejrzymy osadę kulturową, która została wpisana na listę zabytków. Można tam zwiedzić drewniane domy mazurskie przeniesione z wielu innych lokalizacji. Warto również w Kadzidłowie odwiedzić Park Dzikich Zwierząt.

W Rucianem-Nidzie koniecznie trzeba również obejrzeć śluzę Guzianka, która została wybudowana w 1879 r. Stanowi jedną z największych atrakcji Mazur. Znajduje się pomiędzy jeziorem Bałdany, a jeziorem Guzianka Mała. Zabytkowa śluza stanowi ważny węzeł komunikacyjny, który wiedzie z Rucianego-Nidy do Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Pokonuje się w niej różnicę poziomów wody o wysokości 2 metrów. Rocznie śluzuje się tu ok. 20 tysięcy jachtów i statków pasażerskich. Obok zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy, który oprócz noclegów i wyżywienia oferuje m.in. wypożyczanie sprzętu wodnego, kręgielnię, bilard. Śluza Guzianka przechodzi obecnie gruntowny remont.

ReklamaRuciane Nida - czar mazurskiej przyrody 2
Baza turystyczna jest wyjątkowo rozbudowana – od hoteli i pensjonatów do kwater prywatnych. Działają tu również liczne wypożyczalnie sprzętu żeglarskiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News