artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Rowerem po Jurze. Trasa Orlich Gniazd
  fot. Wikipedia Rowerem po Jurze. Trasa Orlich Gniazd

Rowerem po Jurze. Trasa Orlich Gniazd

Czas czytania 4 minuty

Jura Krakowsko-Częstochowska kusi wszystkich miłośników ciekawych wypraw rowerowych. Jeśli przyjechaliście kamperem i macie ze sobą rowery, warto ruszyć jednym ze szlaków, odkrywając imponujące zamki na szlaku Orlich Gniazd.

To niebywała gratka dla wszystkich miłośników długich wypraw rowerowych. Jeśli tylko czekacie, aby zaparkować swojego kampera na parkingu i wyciągnąć rowery, by ruszyć na długą wyprawę po interesującej okolicy, to mamy dla Was świetną propozycję.

To Jurajski Szlak Rowerowy "Orlich Gniazd". Trasa ciągnie się od Częstochowy praktycznie do Krakowa. Cały szlak rowerowy można pokonać w obu kierunkach. Czyli mamy do czynienia z dystansem ponad 180 kilometrów. Trzeba więc dysponować odpowiednią kondycją, lubić jazdę rowerem oraz być może zaplanować sobie nocleg na trasie.

Dobra informacja jest taka, że na całym dystansie znajdziemy szeroką ofertę noclegową, od hoteli po kwatery prywatne w tym agroturystykę oraz oczywiście gastronomiczną.

Jeśli zaplanowaliście start w Częstochowie (kamper można zostawić na parkingu strzeżonym w tym mieście), to przygotujcie się na trasę zarówno drogami asfaltowymi, jak i polnymi czy nawet leśnymi. Po tym, jak miniecie rezerwat Zielona Góra i pasma Gór Towarnych, dotrzecie do śląskiego Olsztyna (nie mylić ze stolicą Warmii i Mazur). Właśnie tu warto zatrzymać się na krótki postój i przy okazji zwiedzić gotycki zamek Olsztyn.

Następną miejscowością na trasie będą Zrębice. Tu można zaplanować kolejną przerwę w naszej wyprawie i przy okazji odwiedzić drewniany kościół pw. św. Idziego. Później będziemy mijali majestatyczny zamek Ostrężnik i w końcu dotrzemy do Żarek.

ReklamaRowerem po Jurze. Trasa Orlich Gniazd 1
W Żarkach zróbcie sobie kolejny postój, aby odpocząć i przy okazji zwiedzić interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł "Stary Młyn". Możecie również zwiedzić rynek dawnej synagogi, kirkut oraz zespół zabytkowych stodół.

W Mirowie i Bobolicach natkniecie się na kolejne dwa wspaniałe zamki „Orlich Gniazd” – warto je zwiedzić. Jadąc w kierunku na Zawiercie, zaplanujcie postój w Podlesicach. Tam będziecie mieli możliwość zwiedzić Jaskinię Głęboką oraz zdobyć szczyt Góry Zborów.

Obierając kierunek na Skarżyce dojedziemy do ruiny zamku Bąkowiec w Zawierciu-Skarżycach. Przez Żerkowice i Karlin dotrzemy w końcu do Podzamcza. Tu czas na kolejną przerwę. Można zwiedzić miejscowy zamek oraz wspiąć się na Górę Birów. Na jej szczycie natkniemy się na rekonstrukcję historycznego grodziska z XIII w. Oprócz tego ze szczytu będziemy mogli podziwiać panoramę kilku zamków ze szlaku „Orlich Gniazd”.

Jadąc dalej miniemy ruiny strażnicy w Ryczowie i kierujemy się na Złożeniec. Docierając do Pilicy natkniemy się na kolejną twierdzę o nazwie Pilcza w Smoleniu. Po minięciu zamku wjeżdżamy do Doliny Wodącej, kierując się drogą polną wzdłuż Zegarowych Skał.

Za miejscowością Krzywopłoty miniemy już ruiny zamku Bydlin i kierujemy się na miejscowość Cieślin. W Golszowicach natomiast wjedziemy w leśną drogę prowadzącą przez Stołową Górę do Jaroszowca. Wkrótce miniemy ruiny zamku Rabsztyn i dotrzemy do Olkusza. Po przejeździe przez to miasto wjedziemy w Dolinę Eliaszówki, przy okazji mijając klasztor O.O. Karmelitów. Przejeżdżamy przez Krzeszowice. W Tenczynku obejrzymy zabytkową Bramę Zwierzyniecką.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Na skraju Rudna, w pobliżu ruin zamku Tenczyn, trasa skręca w stronę wschodnią i cały czas prowadzi drogą asfaltową przez las. Dalej polnymi drogami dojeżdżamy do Kleszczowa. W Szczyglicach przecinamy drogę nr 774 i jedziemy w pobliżu stawów hodowlanych w Mydlnikach, a dalej polną drogą wzdłuż Młynówki. Wyprawa rowerowa kończy się w Krakowie-Bronowicach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News