artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Rowerem po Jurze. Trasa Orlich Gniazd
  fot. Wikipedia Rowerem po Jurze. Trasa Orlich Gniazd

Rowerem po Jurze. Trasa Orlich Gniazd

Jura Krakowsko-Częstochowska kusi wszystkich miłośników ciekawych wypraw rowerowych. Jeśli przyjechaliście kamperem i macie ze sobą rowery, warto ruszyć jednym ze szlaków, odkrywając imponujące zamki na szlaku Orlich Gniazd.

Jurajski Szlak Rowerowy "Orlich Gniazd" rozciąga się od Częstochowy aż po Kraków, a jego długość wynosi ponad 180 km.

Szlak można pokonać w obu kierunkach. Na trasie znajdziemy na bogatą ofertę noclegową (od hoteli po kwatery prywatne w tym agroturystykę), i gastronomiczną.

Start warto zaplanować w Częstochowie. Trasa prowadzi zarówno drogami asfaltowymi, jak i polnymi i leśnymi. Po minięciu rezerwatu Zielona Góra i pasma Gór Towarnych, dojedziemy do Olsztyna i tam należy zatrzymać się na krótki postój, aby zwiedzić zamek Olsztyn.

Następną miejscowością są Zrębice, warto w nich na chwilę odpocząć i odwiedzić drewniany kościół pw. św. Idziego. Mijając zamek Ostrężnik oraz rezerwat o tej samej nazwie, dotrzemy do Żarek. 

W centrum Żarek warte obejrzenia jest interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł "Stary Młyn", rynek dawnej synagogi, kirkut oraz zespół zabytkowych stodół.

W Mirowie i Bobolicach warte odwiedzenia są dwa zamki. Kierując się na Zawiercie, warto zrobić postój w Podlesicach i spenetrować Jaskinię Głęboką oraz zdobyć szczyt Góry Zborów. 

Obierając kierunek na Skarżyce dotrzemy do pasma Skał Morskich, na którym mijamy ruiny zamku Bąkowiec w Zawierciu-Skarżycach. Przez Żerkowice i Karlin dojedziemy do Podzamcza. Warto tu wspiąć się na Górę Birów, na której znajduje się rekonstrukcja grodziska z XIII w.

Z Góry Birów rozciąga się panorama, widać z niej zarówno Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu jak i zamek Pilcza w Smoleniu.

W Podzamczu warto zwiedzić zamek. Ruszając dalej miniemy ruiny strażnicy w Ryczowie i nadal podróżujemy drogą asfaltową przez Złożeniec. W pobliżu Pilicy warto zajrzeć do zamku Pilcza w Smoleniu, którego ruiny górują nad okolicą. Po minięciu zamku wjeżdżamy do Doliny Wodącej, kierując się drogą polną wzdłuż Zegarowych Skał. Po przejechaniu pasma, przekraczamy granicę województwa śląskiego i małopolskiego.

Za miejscowością Krzywopłoty mijamy ruiny zamku Bydlin. Jedziemy dalej przez Cieślin. W Golszowicach, wjeżdżamy w leśną drogę prowadzącą przez Stołową Górę do Jaroszowca. Na 117,3 kilometrze trasy mijamy ruiny zamku Rabsztyn. Dojeżdżamy do zabudowań Olkusza, przejeżdżamy przez Zimnodół. 

Na 141,4 wjeżdżamy w Dolinę Eliaszówki, zjeżdżając nią miniemy klasztor O.O. Karmelitów. Przejeżdżamy przez Krzeszowice  W Tenczynku obejrzymy zabytkową Bramę Zwierzyniecką. Na skraju Rudna, w pobliżu ruin zamku Tenczyn, trasa skręca w stronę wschodnią i cały czas prowadzi drogą asfaltową przez las. Dalej polnymi drogami dojeżdżamy do Kleszczowa. W Szczyglicach przecinamy drogę nr 774 i jedziemy w pobliżu stawów hodowlanych w Mydlnikach, a dalej polną drogą wzdłuż Młynówki. Wyprawa rowerowa kończy się w Krakowie-Bronowicach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy