artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Rotunda w Cieszynie
  fot. Wikipedia Rotunda w Cieszynie

Rotunda w Cieszynie

Czas czytania 4 minuty

Rotunda w Cieszynie to jeden z najstarszych zabytków na Śląsku Cieszyńskim. Jest to romańska budowla z XI wieku, która pierwotnie pełniła funkcję kościoła. Obecnie obiekt jest częścią Muzeum Śląska Cieszyńskiego i służy jako sala wystawowa.

Rotunda w Cieszynie to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Została zbudowana w XI wieku jako część kompleksu pałacowego książąt cieszyńskich. Była to prawdopodobnie pierwsza świątynia chrześcijańska na tym terenie, a jej fundatorem był książę Mieszko I lub jego syn Bolesław I Chrobry.

Obiekt ma kształt okrągły, z niewielką apsydą od wschodu i wieżyczką od zachodu. Jej średnica wynosi około 8 metrów, a wysokość 10 metrów. Ściany zewnętrzne są wykonane z kamienia, a wewnątrz znajdują się cenne freski z XII i XIII wieku, przedstawiające sceny z życia Chrystusa i świętych. Freski te są jednymi z najstarszych zachowanych malowideł ściennych w Polsce.

Rotunda była używana jako miejsce kultu do XV wieku, kiedy to została przebudowana na kaplicę zamkową. W XVI wieku, podczas reformacji, została przejęta przez protestantów i służyła im do nabożeństw do XVIII wieku. W 1654 roku rotunda została częściowo zniszczona przez pożar, a w 1709 roku przez zarazę. W XIX wieku była wykorzystywana jako magazyn i stajnia.

W 1894 roku rotunda została odkryta przez historyka sztuki Ludwika Mroczka, który rozpoczął jej badania i konserwację. W 1925 roku została wpisana do rejestru zabytków i przekazana pod opiekę Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. W latach 1930-1931 przeprowadzono prace restauracyjne pod kierunkiem prof. Adolfa Szyszko-Bohusza, który odsłonił i skonsolidował freski. W 1956 roku rotunda została ponownie poświęcona i oddana do użytku jako kościół rzymskokatolicki.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Zabytek w Cieszynie jest świadectwem bogatej historii tego regionu i jego związków z kulturą europejską. Jest to także unikatowy przykład architektury romańskiej w Polsce, który zachował się w niemal niezmienionej formie od ponad tysiąca lat. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania i stanowi atrakcję turystyczną.

Co warto zobaczyć w Rotundzie w Cieszynie?

  • Freski z XIII wieku, przedstawiające sceny z życia Chrystusa i świętych. Są to jedne z najstarszych zachowanych malowideł ściennych w Polsce, o wysokiej wartości artystycznej i historycznej.
  • Grobowce książąt cieszyńskich, znajdujące się pod posadzką Rotundy. Można tam zobaczyć m.in. sarkofag Kazimierza II, ostatniego księcia cieszyńskiego z dynastii Piastów, oraz epitafia jego żony Elżbiety Luksemburskiej i córki Anny.
  • Witraże z XX wieku, zaprojektowane przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przedstawiają one symbole Śląska Cieszyńskiego, takie jak herb Cieszyna, orzeł piastowski, góry Beskidy i rzeka Olza.
  • Architektura Rotundy, będąca przykładem romańskiej sztuki budowlanej. Można podziwiać jej harmonijną bryłę, okrągły plan, półkolisty portal i sklepienie kolebkowe.
  • Muzeum Rotundy, mieszczące się w sąsiednim budynku dawnego pałacu książęcego. Znajdują się tam eksponaty związane z historią i kulturą Śląska Cieszyńskiego, takie jak monety, dokumenty, sztuka sakralna i ludowa.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News