artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 04.01-31.03 Sebastian
Rezerwat „Przełom Białki”
  fot. wikipedia.org Rezerwat „Przełom Białki”

Rezerwat Przełom Białki

Rezerwat „Przełom Białki”- jedna z wizytówek regionu przyciąga turystów malowniczym krajobrazem, z wijącym się pomiędzy okazałymi skałami korytem rzeki. Tu można odetchnąć od zgiełku dużych miast oraz poczuć kontakt z dziką przyrodą.

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą (688 m n.p.m., wysokość względna 65 m) na prawym brzegu i Obłazową (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m) na lewym. Prócz tych dwóch większych skał występują jeszcze dwie mniejsze (m.in. Okrągła Skałka).

Okolice rezerwatu są atrakcyjne dla turystów. W pobliżu znajdują się inne jeszcze wapienne skały (Skałki Dursztyńskie, Cisowa Skała).

Białka to jedna z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce, podczas upałów daje ochłodę, a jej kamieniska są wykorzystywane jako plaża. Z wierzchołka Kramnicy i Obłazowej widać całą okolicę od Jeziora Czorsztyńskiego po Tatry.

Ciekawostką jest fakt, że jaskinia Obłazowa była zagospodarowana przez ludzi od okresu paleolitu. Znaleziono w niej dobrze zachowany, mający już  30 tys. lat bumerang z ciosu mamuta. Ma być to ponoć najstarszy bumerang na świecie. Dwa rogowe kliny uznaje się za najstarsze narzędzia górnicze w Polsce. Znaleziono tu także szczątki zwierząt i kilka kości należących do człowieka neandertalskiego. To najstarsze, znalezione w Polsce szczątki ludzkie. Ich wiek szacuje się na ok. 30 tys. lat i przypisuje człowiekowi należącemu do rozwijającej się w tym czasie na Morawach kultury pavlovskiej. Przypuszcza się, że jaskinia służyła celom kultowym. Teraz jest niedostępna do zwiedzania.

Skały te są atrakcyjne również dla wspinaczy skałkowych. Jest tu około 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności: od 30 m wysokości w ścianie Kramnicy (ringi, spity, stanowiska z dwóch punktów połączonych łańcuchami ze stalowym karabinkiem zakręcanym) po krótsze i słabiej ubezpieczone w Obłazowej.

Na terenie rezerwatu kręcono niektóre sceny do filmów „Janosik”, „Trzecia granica” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

Przełom Białki i skałki – znajdują się w Nowej Białej koło Nowego Targu na drodze prowadzącej od kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (w centrum wsi) w kierunku Gronia.

Dla turystów zmotoryzowanych przeznaczono tu dwa parkingi oraz miejsca w polach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW