artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Rezerwat „Przełom Białki”
  fot. wikipedia.org Rezerwat „Przełom Białki”

Rezerwat Przełom Białki

Czas czytania 3 minuty

Rezerwat „Przełom Białki”- jedna z wizytówek regionu przyciąga turystów malowniczym krajobrazem, z wijącym się pomiędzy okazałymi skałami korytem rzeki. Tu można odetchnąć od zgiełku dużych miast oraz poczuć kontakt z dziką przyrodą.

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą (688 m n.p.m., wysokość względna 65 m) na prawym brzegu i Obłazową (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m) na lewym. Prócz tych dwóch większych skał występują jeszcze dwie mniejsze (m.in. Okrągła Skałka).

Okolice rezerwatu są atrakcyjne dla turystów. W pobliżu znajdują się inne jeszcze wapienne skały (Skałki Dursztyńskie, Cisowa Skała).

Białka to jedna z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce, podczas upałów daje ochłodę, a jej kamieniska są wykorzystywane jako plaża. Z wierzchołka Kramnicy i Obłazowej widać całą okolicę od Jeziora Czorsztyńskiego po Tatry.

Ciekawostką jest fakt, że jaskinia Obłazowa była zagospodarowana przez ludzi od okresu paleolitu. Znaleziono w niej dobrze zachowany, mający już  30 tys. lat bumerang z ciosu mamuta. Ma być to ponoć najstarszy bumerang na świecie. Dwa rogowe kliny uznaje się za najstarsze narzędzia górnicze w Polsce. Znaleziono tu także szczątki zwierząt i kilka kości należących do człowieka neandertalskiego. To najstarsze, znalezione w Polsce szczątki ludzkie. Ich wiek szacuje się na ok. 30 tys. lat i przypisuje człowiekowi należącemu do rozwijającej się w tym czasie na Morawach kultury pavlovskiej. Przypuszcza się, że jaskinia służyła celom kultowym. Teraz jest niedostępna do zwiedzania.

ReklamaRezerwat Przełom Białki 1
Skały te są atrakcyjne również dla wspinaczy skałkowych. Jest tu około 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności: od 30 m wysokości w ścianie Kramnicy (ringi, spity, stanowiska z dwóch punktów połączonych łańcuchami ze stalowym karabinkiem zakręcanym) po krótsze i słabiej ubezpieczone w Obłazowej.

Na terenie rezerwatu kręcono niektóre sceny do filmów „Janosik”, „Trzecia granica” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

Przełom Białki i skałki – znajdują się w Nowej Białej koło Nowego Targu na drodze prowadzącej od kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (w centrum wsi) w kierunku Gronia.

Dla turystów zmotoryzowanych przeznaczono tu dwa parkingi oraz miejsca w polach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News