artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Rejs statkiem z Rucianego-Nidy do Mikołajek
  fot. mazury24.eu Rejs statkiem z Rucianego-Nidy do Mikołajek

Rejs statkiem z Rucianego-Nidy do Mikołajek

Czas czytania 4 minuty

Mazury to oczywiście przepiękne akweny – mazurskie jeziora nie tylko koniecznie warto zobaczyć, ale również wypuścić się w rejs. Co jeśli nie jesteśmy żeglarzami, podróżujemy kamperem, a jednak mamy wielką ochotę na taki wypad? Do dyspozycji mamy flotę żeglugową. Polecamy rejs statkiem z Rucianego-Nidy do Mikołajek.

Jeśli podróżujecie rodzinnie, kamperem czy samochodem, możecie rodzinę zaokrętować na statek, a kampera przeprowadzić do Mikołajek. Z pewnością dla dzieci taki rejs będzie wielką  i niezapomnianą przygodą.

Warto skorzystać z oferty żeglugowej znanej na Mazurach firmy Faryj. Statki tego armatora pływają po jeziorach: Nidzkim, Guzianka Wielka, Śniardwy, Mikołajki, Bełdany.

Wszystkie rejsy odbywają się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Na wszystkich statkach zapewnione jest dostęp do płynów dezynfekujących oraz zachowanie bezpiecznych odstępów między pasażerami.

Rejs pozwala na obejrzenie panoramy miasta Ruciane-Nida, z jego ciekawą zabytkową zabudową. Wpływamy na jezioro Guzianka Wielka. Przez akwen Guzianka Mała i Śluzę Guzianka łączy się z jeziorem Bełdany. Można również przepływając kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida wpłynąć na jezioro Nidzkie.

Proponowana trasa rejsu: Ruciane-Nida – Mikołajki.

Trasa: Ruciane-Nida - Jezioro Śniardwy - Mikołajki (J. Guzianka Wielka, Śluza Guzianka, J. Bełdany, J. Mikołajskie, Przeczka, J. Śniardwy z widokiem na wyspy Pajęcza i Czarcia).

ReklamaRejs statkiem z Rucianego-Nidy do Mikołajek 1
Opis szlaku rejsu.

Jezioro Guzianka Wielka - to długie i wąskie jezioro polodowcowe łączące się z jeziorem Bełdany. Można również przepływając kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida wpłynąć na jezioro Nidzkie. Większą część linii brzegowej porastają rośliny wodne. Brzegi Guzianki Wielkiej są porośnięte lasem, oprócz części południowo-zachodniej, w której położona jest miejscowość Ruciane-Nida.

Jezioro Bełdany - malowniczo położone wśród lasów Puszczy Piskiej. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Linia brzegowa w południowej części jeziora posiada bardziej rozwiniętą linię brzegową. Północna część jest mniej urozmaicona. Na zalesionym półwyspie między zatoką i Bełdanami położona jest rekonstrukcyjna osada historyczna - Galindia. Turystów czekają tu niezwykłe atrakcje: kolacje w pieczarach, wyprawy łodziami, opowieści o historii Galindów.

Na południu ten akwen, poprzez wodną śluzę komorową Guzianka, łączy się z jeziorem Guzianka Mała i dalej z jeziorem Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim.

Jezioro Mikołajskie łączy się z dwoma innymi akwenami – z jeziorem Śniardwy oraz z jeziorem Bełdany. Jezioro Mikołajskie jest połączone z jeziorem Tałty, a nad łącznikiem tych dwóch zbiorników znajduje się most. Na zachodnim brzegu akwenu rozciąga się malowniczo Puszcza Piska. Znajdują się tu trzy małe wyspy.

W pobliżu jeziora Mikołajskiego odkryto bogate i doskonale zachowaną osadę z pierwszych wieków naszej ery. Odkopano ponad 1200 eksponatów, między innymi całe pracownie metalurgiczne, liczne zapinki, szpile i brosze.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jezioro Śniardwy to największy akwen wodny w Polsce, nazywany „mazurskim morzem”. Na jeziorze znajduje się 8 wysp, a największe z nich to: Pajęcza, Kaczor, Szeroki Ostrów i Czarci Ostrów. Na tej ostatniej odnajdziemy pozostałości twierdzy z XVIII wieku. W czasach prehistorycznych było to miejsce pogańskiego kultu. Śniardwy obfituje też w zatoki, z czego dwie południowe - Warnołty i Seksty stanowią jakby oddzielne jeziora.

Docieramy w końcu do miasta Mikołajki.

Głównym zabytkiem Mikołajek jest XIX-wieczny kościół ewangelicki. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznej wysokiej wieży. Przy kościele, w XIX wiecznym budynku znajduje się jedyne w Mikołajkach muzeum – Muzeum Reformacji Polskiej, w którym zgromadzono m.in. stare mazurskie starodruki, w tym Biblię Polską wydaną w Magdeburgu w 1726 r. Warto też zarezerwować chwilę i przyjrzeć się (przynajmniej niektórym) kamieniczkom przy wspomnianym już Placu Wolności. Najbardziej okazałym budynkiem jest tu dawny ratusz z 1888 r. (obecnie hotel Mazur). Sam Plac Wolności w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Współcześnie latem ten plac to jeden wielki kram.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy