artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy
Pałac Ossolińskich w Rejowcu
  fot. Wikipedia Pałac Ossolińskich w Rejowcu

Rejowiec – wieś Mikołaja Reja

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Polsce, warto zajechać do tego niezwykłego miejsca. To miejscowość Rejowiec niedaleko Lublina oraz praktycznie tuż przy granicy z Ukrainą. Tam znajduje się dworek rodzinny słynnego polskiego poety Mikołaja Reja.

W 1542 r. wybitny poeta renesansowy Mikołaj Rej z Nagłowic założył na gruntach swojej wsi Kobyle nową osadę - Sawczyn. W 1547 r. później uzyskał dla niej od króla Zygmunta I Starego przywilej lokacyjny jako nowego miasta, nazwanego Rejowcem.

Już w 1547 r. Rej sprowadził do miasteczka Żydów. W 1561 r. w tej miejscowości powstał zbór kalwiński. Rejowiec pozostał do końca XVII stulecia ważnym ośrodkiem protestanckim. Zbór zlikwidowano dopiero w 1700 r.

W 1648 r. Rejowiec został zniszczony przez wojska Bohdana Chmielnickiego, a w 1657 r. miasteczko nawiedziła epidemia dżumy.

Odrodzenie miasteczka nastąpiło pod koniec XVII wieku. Było to możliwe dzięki dogodnemu zlokalizowaniu Rejowca przy trakcie dużym handlowym. Na początku XVIII w. miasteczko dostało się w ręce rodu magnackiego rodu Rzewuskich.

W 1781 r. miasteczko wziął w posagu Józef Kajetan Ossoliński. W 1805 r. Rejowiec stał się natomiast własnością rodu Łubieńskich.

Kolejnym negatywny wydarzeniem dla miasta była utrata praw miejskich. Stało się to w 1867 r.

W 1894 r. kolejnym właścicielem dóbr rejowieckich został Józefat Budny, który wprowadził nowoczesną gospodarkę rolną i zmechanizował rolnictwo. Powstała cukrownia, gorzelnia, młyny oraz tartak. W rękach jego spadkobierców majątek pozostał do 1944 roku.

ReklamaRejowiec – wieś Mikołaja Reja 1
Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli w osadzie getto dla ponad 3 tysięcy Żydów, zgładzonych w Sobiborze i na Majdanku.

Rejowiec jest pięknie położonym miasteczkiem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii i literatury polskiej – wszak to miasteczko Mikołaja Reja.

W Rejowcu warto zwiedzić Pałac Ossolińskich, który powstał w I połowie XIX wieku, w stylu klasycystyczno-eklektycznym.

Warto również odwiedzić cmentarz żydowski. Niedaleko znajduje się również klasycystyczna cerkiew unicka, która obecnie jest kościołem św. Michała Archanioła z dzwonnicą, wybudowana z końca XVIII wieku. Wart uwagi jest również neogotycki kościół pw. św. Jozafata pochodzący z lat 1906–1907.

Koniecznie zobaczcie również zespół pałacowo-parkowy w Rejowcu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News