Podróżując kamperem po Polsce, warto odwiedzić również niewielkie Puławy na Mazowszu. Choć to małe miasteczko, to jednak historycznie ważne oraz pełne wspaniałych zabytków. Można tu spokojnie odpocząć oraz zwiedzić ciekawe, piękne zabytki.
Położone we wschodniej części Polski nad Wisłą, 50-tysięczne Puławy są jednym z tych miejsc, które mimo swojej niewielkiej popularności mają dużo do zaoferowania. Malownicze tereny w połączeniu z cennymi dziełami architektury tworzą miejsce, które każdy chociaż raz powinien odwiedzić.
Puławy nie zawsze były miastem, niegdyś była to rybacka wioska. Jednak niemal każdy wie, że znajduje się tu piękny Park Czartoryskich, z którym kojarzone są Puławy. Niestety zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich można dziś oglądać w Krakowie.
Zwiedzając Puławy warto wstąpić do zespołu pałacowo-parkowego Książąt Czartoryskich. Muzeum jest czynne od 9:00 do 17:00 w sezonie letnim (od początku kwietnia do końca października) oraz od 9:00 do 16:00 w sezonie zimowy (od początku października od końca marca). Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu, ponieważ do zobaczenia jest naprawdę sporo.
Zespół pałacowo-parkowy Książąt Czartoryskich powstał na przełomie XVIII i XIX wieku według koncepcji żony księcia – Izabeli Czartoryskiej. Zbudowano go w stylu angielskim.
Dziś pałac to przede wszystkim idealnie zachowane wnętrza i wiekowe eksponaty, które warto zobaczyć w Puławach. Na terenie kompleksu znajduje się też urokliwy Domek Gotycki, który powstał na fundamentach pawilonu ogrodowego z XIX wieku. Obecnie w tym budynku mieści się Muzeum Regionalne PTTK.
Ciekawa jest również Świątynia Sybili, która powstała na życzenie Izabeli Czartoryskiej, a jej przeznaczeniem było gromadzenie słynnych dzieł sztuki i pamiątek narodowych. Na terenie kompleksu znajduje się również dawna kaplica pałacowa, powstała na wzór rzymskiego Panteonu. Dziś jest ona nazywana Kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny.Odwiedzając pałac w Puławach koniecznie obejrzyjcie również piękny Domek Grecki, w którym ogromne wrażenie robi dorycki czterokolumnowy portyk. Wartymi uwagi są także Pałac Marynki oraz Altana Chińska. Zajrzyjcie również do Domku Żółtego, zbudowanego w stylu klasycystycznym w 1829 roku.
Muzeum Książąt Czartoryskich posiada w swoich zasobach wiele niezwykle ciekawych eksponatów. W Sali Gotyckiej można obejrzeć militarne eksponaty. Wśród prawdziwych „perełek” są tu prezentowane oryginalne laski marszałkowskie oraz kordelas z pochwą należący niegdyś do słynnego angielskiego podróżnika i odkrywcy Jamesa Cooka.
W Muzeum Książąt Czartoryskich w Puławach trzeba zobaczyć również pałacowy park. Od dwóch stuleci ogród w stylu angielskim zachwyca swoim romantycznym klimatem. W parku znajduje się mnóstwo ciekawych budowli i mimo że wiele z dawnych zabytków dziś już nie ma zamku to wciąż jest co zwiedzać. Ciekawostką jest fakt, że po parku spacerują piękne, kolorowe pawie. Park można zwiedzać spacerując wytyczonymi ścieżkami, na których można spotkać tablice z najważniejszymi informacjami o znajdujących się w parku zabytkach.
Spacerując pałacowym ogrodem warto odwiedzić Dom Gotycki. Budynek powstał w 1809 roku, gdy zorientowano się, że świątynia Sybilli jest zbyt mała, aby pomieścić wszystkie eksponaty. Pałacyk wybudowano w neogotyckim stylu. Budowla, podobnie jak świątynia, ma dwa piętra. Co ciekawe, eksponaty muzeum znajdują się nie tylko wewnątrz budynku, ale również na jego zewnętrznych ścianach. Każda ze ścian ma inny motyw przewodni.Przy Muzeum Czartoryskich warto również zwiedzić Domek Żółty, zwany również Domkiem Aleksandryjskim. Budynek powstał w 1805 roku dla cara Aleksandra I, który na pewien czas zamieszkał w nim podczas wizyty w Puławach. Dziś znajduje się tu Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta.
W Muzeum Czartoryskich nie sposób nie zwrócić uwagi na jeden z najstarszych budynków, czyli Altanę Chińską. Zbudowano ją w XVIII wieku jako miejsce służące mieszkańcom do relaksu z filiżanką herbaty. Niedaleko znajduje się także Pałac Marynki, który powstał na koniec XVIII wieku jako ślubny prezent dla córki księcia Adama oraz księżnej Izabeli – Marii z Czartoryskich.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!