artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
„Dąb Dominik" zaczyna się we wsi Łomnica, ma długość 2,5-3,5 km.
  fot. Wikipedia „Dąb Dominik" zaczyna się we wsi Łomnica, ma długość 2,5-3,5 km.

Poleski Park Narodowy

Czas czytania 4 minuty

Jeśli uwielbiacie bliski kontakt z przyrodą oraz podróżujecie kamperem po Polsce w regionie Polesia. Koniecznie powinniście zajrzeć również do Poleskiego Parku Narodowego. To miejsce gdzie nie tylko odpoczniecie od zgiełku turystycznych miast, ale również będziecie mogli obcować z pięknem natury tak blisko, że bardziej już się chyba nie da.

Poleski Park Narodowy wiele oferuje turystom. Wytyczono tu liczne szlaki - piesze, rowerowe, a nawet konne. Dzięki temu możemy bardzo dobrze poznać walory przyrodnicze tego chronionego obszaru natury. Co więcej przy biurze Parku możemy wypożyczyć rowery, a nawet zarezerwować tu nocleg.

Poleski Park Narodowy charakteryzuje się niskimi, przejściowymi oraz wysokimi torfowiskami. Występują tu również bagna i moczary. Zobaczymy tu wszystkie typowe bagienne ekosystemy i zespoły roślin.

Warto też wiedzieć, że symbolem Poleskiego Parku Narodowego jest piękny ptak - żuraw. Dużą atrakcją tego terenu są żółwie błotne. To najbardziej zagrożony wyginięciem gatunek gadów w naszym kraju.

Na terenie Poleskiego Parku Narodowego najliczniejszą grupę zwierząt stanowią gryzonie oraz bobry. Licznie występują sarny, jelenie, łosie oraz dziki. Natomiast rozlewiska są miejscem życia wielu stad ptactwa wodno-błotnego, w tym wielu gatunków rzadkich i zagrożonych. Zobaczymy tu żurawie, derkacze, dubelty, czaple i wiele innych ptaków.

Park możemy oczywiście zwiedzać licznymi ścieżkami turystycznymi, możemy też skorzystać z wież widokowych znajdujących się przy Durnym Bagnie, Bagnie Bubnów Kulczyn, Bagnie Bubnów Zastawie, Bagnie Staw oraz na ścieżkach przyrodniczych „Perehod-2", „Obóz powstańczy-1", „Mietiułka -1".

ReklamaPoleski Park Narodowy 1
Znajdują się tu zadaszone miejsca odpoczynku, ławeczki oraz tablice informacyjne na temat o otaczającej nas przyrodzie.

Mamy do wyboru kilka ciekawych tras turystycznych.

Trasa „Dąb Dominik". Nazwa pochodzi od wiekowego dębu o prawie czterometrowym obwodzie pnia, którego nazwano na cześć prof. Dominika Fijałkowskiego, nestora polskich botaników, uhonorowanego członkostwem Nowojorskiej Akademii Nauk i wpisaniem na listę pięciu tysięcy najbardziej zasłużonych obywateli świata.

Trasa rozpoczyna się we wsi Łomnica i ma długość 2,5-3,5 km. Przejścia całej trasy trwa od dwóch do trzech godzin. Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów - grąd niski liściasty z przewagą grabów i dębów, las olchowy, bór bagienny na torfowiskach i glebach murszowych - nad jezioro Moszne zarastające szuwarami i roślinnością nawodną. Kładki przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. Na trasie mamy 17 przystanków z tablicami informacyjnymi.

Trasa „Spławy" wiedzie od Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu. Ma długość 7,5 km, a czas przejścia trwa od 3,5 do 5 godzin.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Obóz powstańczy” zaczyna się w miejscowości Lipniak. Ma długość trasy 4 km, czas przejścia wynosi od 2,5 do 3 godzin.

Ścieżka rowerowa „Mietiułka” rozpoczyna się we wsi Łowiszów i ma długość około 21 km. Czas przejazdu rowerami wynosi od 4 do 5 godzin. Cała trasa o kształcie pętli jest dobrze oznakowana kolorem zielonym. Na trasie ustawiono trzy zadaszenia i sześć tablic informacyjnych.

ReklamaPoleski Park Narodowy 2
Ścieżka ornitologiczna „Perehod", która wiedzie wokół sztucznych Stawów Pieszowolskich, pozwala na obserwację licznych gatunków ptaków wodnych. Na trasie przygotowano  dla chętnych schron obserwacyjny oraz wieżę widokową. Trasa zaczyna się w miejscowości Pieszowola ima długość 5 km. Czas przejścia od 3 do 4 godzin.

Ścieżki są udostępnione dla turystów przez cały rok.

Turyści mogą także zarezerwować noclegi w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie. Można tu również wypożyczać rowery.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News