Jeśli uwielbiacie bliski kontakt z przyrodą oraz podróżujecie kamperem po Polsce w regionie Polesia. Koniecznie powinniście zajrzeć również do Poleskiego Parku Narodowego. To miejsce gdzie nie tylko odpoczniecie od zgiełku turystycznych miast, ale również będziecie mogli obcować z pięknem natury tak blisko, że bardziej już się chyba nie da.
Poleski Park Narodowy wiele oferuje turystom. Wytyczono tu liczne szlaki - piesze, rowerowe, a nawet konne. Dzięki temu możemy bardzo dobrze poznać walory przyrodnicze tego chronionego obszaru natury. Co więcej przy biurze Parku możemy wypożyczyć rowery, a nawet zarezerwować tu nocleg.
Poleski Park Narodowy charakteryzuje się niskimi, przejściowymi oraz wysokimi torfowiskami. Występują tu również bagna i moczary. Zobaczymy tu wszystkie typowe bagienne ekosystemy i zespoły roślin.
Warto też wiedzieć, że symbolem Poleskiego Parku Narodowego jest piękny ptak - żuraw. Dużą atrakcją tego terenu są żółwie błotne. To najbardziej zagrożony wyginięciem gatunek gadów w naszym kraju.
Na terenie Poleskiego Parku Narodowego najliczniejszą grupę zwierząt stanowią gryzonie oraz bobry. Licznie występują sarny, jelenie, łosie oraz dziki. Natomiast rozlewiska są miejscem życia wielu stad ptactwa wodno-błotnego, w tym wielu gatunków rzadkich i zagrożonych. Zobaczymy tu żurawie, derkacze, dubelty, czaple i wiele innych ptaków.
Park możemy oczywiście zwiedzać licznymi ścieżkami turystycznymi, możemy też skorzystać z wież widokowych znajdujących się przy Durnym Bagnie, Bagnie Bubnów Kulczyn, Bagnie Bubnów Zastawie, Bagnie Staw oraz na ścieżkach przyrodniczych „Perehod-2", „Obóz powstańczy-1", „Mietiułka -1".
Znajdują się tu zadaszone miejsca odpoczynku, ławeczki oraz tablice informacyjne na temat o otaczającej nas przyrodzie.Mamy do wyboru kilka ciekawych tras turystycznych.
Trasa „Dąb Dominik". Nazwa pochodzi od wiekowego dębu o prawie czterometrowym obwodzie pnia, którego nazwano na cześć prof. Dominika Fijałkowskiego, nestora polskich botaników, uhonorowanego członkostwem Nowojorskiej Akademii Nauk i wpisaniem na listę pięciu tysięcy najbardziej zasłużonych obywateli świata.
Trasa rozpoczyna się we wsi Łomnica i ma długość 2,5-3,5 km. Przejścia całej trasy trwa od dwóch do trzech godzin. Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów - grąd niski liściasty z przewagą grabów i dębów, las olchowy, bór bagienny na torfowiskach i glebach murszowych - nad jezioro Moszne zarastające szuwarami i roślinnością nawodną. Kładki przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. Na trasie mamy 17 przystanków z tablicami informacyjnymi.
Trasa „Spławy" wiedzie od Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu. Ma długość 7,5 km, a czas przejścia trwa od 3,5 do 5 godzin.
Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Obóz powstańczy” zaczyna się w miejscowości Lipniak. Ma długość trasy 4 km, czas przejścia wynosi od 2,5 do 3 godzin.
Ścieżka rowerowa „Mietiułka” rozpoczyna się we wsi Łowiszów i ma długość około 21 km. Czas przejazdu rowerami wynosi od 4 do 5 godzin. Cała trasa o kształcie pętli jest dobrze oznakowana kolorem zielonym. Na trasie ustawiono trzy zadaszenia i sześć tablic informacyjnych.
Ścieżka ornitologiczna „Perehod", która wiedzie wokół sztucznych Stawów Pieszowolskich, pozwala na obserwację licznych gatunków ptaków wodnych. Na trasie przygotowano dla chętnych schron obserwacyjny oraz wieżę widokową. Trasa zaczyna się w miejscowości Pieszowola ima długość 5 km. Czas przejścia od 3 do 4 godzin.Ścieżki są udostępnione dla turystów przez cały rok.
Turyści mogą także zarezerwować noclegi w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie. Można tu również wypożyczać rowery.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!