Jesteście w podróży po Śląsku? A chcielibyście obejrzeć...żubry? Tak, to nie pomyłka. W bliskiej odległości od Pszczyny znajdziemy Pokazową Zagrodę Żubrów, otwartą dla turystów. Placówka mieści się na terenie Parku Pszczyńskiego.
Jeśli podróżujecie kamperem po Śląsku, i macie na pokładzie dzieciaki, a wszyscy uwielbiacie kontakt z naturą, zwierzętami i ciągnie Was do wszelkiego rodzaju ogrody zoologiczne, to jest właśnie idealna propozycja dla Was.
Nie dość, że zrobicie sobie miłą przerwę w podróży, to jeszcze zapewnicie dzieciom wspaniałą atrakcję oraz będziecie mogli zobaczyć wspaniałe zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Na terenie Parku Pszczyńskiego, niedaleko śląskiego miasta Pszczyny znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów. To właśnie tu możecie obejrzeć "króla puszczy" w jego naturalnym środowisku. Żubry oraz inne, rozmaite zwierzęta żyją tu w pokazowej zagrodzie, w naturalnym środowisku.
W Pokazowej Zagrodzie Żubrów możemy również zapoznać się z ekspozycją prezentującą świat przyrodniczy regionu Pszczyny na Śląsku.
Oprócz wspaniałych żubrów, zobaczymy tu również jelenie, sarny, daniele, muflony, a także kaczki krzyżówki, kazarki rdzawe, łabędzie, bernikle, gęsi łabędzionose oraz dumnie przechadzające się pawie.
To jednak nie wszystko, możemy także na miejscu skorzystać z atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej.
Komu jeszcze mało wiedzy o okolicznej przyrodzie i zwyczajach tych wspaniałych zwierząt, można tu obejrzeć trójwymiarowy film przyrodniczy. Sala kinowa posiada 42 miejsca i jest wyposażona w najnowszy sprzęt multimedialny – z pewnością będzie to ciekawa i pouczająca możliwość poznania zwyczajów zwierząt zamieszkujących ten region Polski.
Kto zaś zgłodnieje, może skorzystać z oferty pysznych, regionalnych dań w lokalnej restauracji.Skąd się jednak wzięły żubry w regionie Pszczyny na Śląsku?
Te wspaniałe, majestatyczne zwierzęta nie od zawsze mieszkały na ziemi pszczyńskiej. Pojawiły się tu dopiero w roku 1865. Wtedy właśnie książę Pszczyny Jan Henryk XI Hochberg zrobił „niezły interes”. Za 20 jeleni, które przekazał rosyjskiemu carowi Aleksandrowi II, otrzymał od niego 4 żubry.
Może trudno w to uwierzyć, ale śląska populacja żubrów tak się rozmnożyła, że po I wojnie światowej, kiedy w mateczniku żubrów w Polsce, czyli w Puszczy Białowieskiej praktycznie stado tych zwierząt zostało wytępione, właśnie dzięki żubrom pszczyńskim zdołano je odbudować.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!