artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Podziemna Trasa w Będzinie
  fot. Wikipedia Podziemna Trasa w Będzinie

Podziemna Trasa w Będzinie

Czas czytania 3 minuty

Niebywała gratka dla wszelkiej maści miłośników historii, odkrywców, eksploratorów. W miejscowości Będzin będzie mogli penetrować podziemny kompleks dawnych sztolni. Jeśli więc podróżujecie kamperem po Śląsku, koniecznie pojedźcie do tego miasteczka.

Trasa podziemna w Będzinie została oficjalnie otwarta 13 grudnia 2013 roku. Możemy tu spacerować i eksplorować podziemne korytarze nieukończonego schronu przeciwlotniczego. Ten obiekt został wybudowany w czasie II wojny światowej. Powstał w latach 1943–1944 i jego przeznaczeniem była ochrona niemieckiej ludności Będzina przed ewentualnymi nalotami bombowymi.

Schron to efekt niewolniczej, katorżniczej pracy więźniów obozów koncentracyjnych, który wykuli we wnętrzu Góry Zamkowej. Wejście do tego podziemnego kompleksu znajduje się przy Al. Kołłątaja w Będzinie, niedaleko Kościoła Św. Trójcy.

Podziemna trasa w Będzinie liczy prawie 400 metrów i składa się ze sztolni oraz korytarzy tego podziemnego schronu.

Natomiast w lutym 2018 roku otwarto nową aranżację podziemnego kompleksu pod nazwą: „Tropiciele Historii Podziemi Będzińskich”.

Będzińska, podziemna trasa jest otwarta praktycznie przez cały rok. Możemy ją zwiedzać codziennie. Potrzebny jest tylko wcześniejszy kontakt telefoniczny, aby umówić konkretną godzinę zwiedzania. Wędrówka po podziemnej trasie odbywa się zawsze w towarzystwie odpowiednio przeszkolonego przewodnika. Wstęp jest bezpłatny.

Wart zwiedzenia jest również sam Będzin. Miasto to historyczna stolica regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Jest jednym z najstarszych miast w tej części Polski. Zachował się tu historyczny, dawny układ urbanistyczny miasta, wraz ze wzgórzem zamkowym.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Właśnie zamek obronny z XV wieku wart jest zwiedzenia. Według historyków, w tym miejscu wcześniej mieścił się gród obronny plemienia Wiślan. W jego miejsce wybudowano kamienną twierdzę.  

Podobno w 1683 r. twierdzę będzińską odwiedził sam król Jan III Sobieski. Mieszkańcy miasta, aby upamiętnić pobyt władcy, ustawili w Będzinie specjalną kolumnę. Bywali tu również inni polscy królowie Polski – August II Mocny oraz Stanisław Poniatowski.

Obejrzymy tu również piękny, staromiejski rynek wraz z otaczającymi go kamieniczkami oraz zachowane fragmenty murów miejskich. W Będzinie znajdziemy również pozostałości dawnej, żydowskiej społeczności – mamy tu do obejrzenia zabytkową synagogę oraz żydowski cmentarz.

Będzin to miasteczko, które ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych atrakcji. Nie tylko słynną, podziemną trasę, ale również przepiękne zabytki w samym mieście. Jeśli więc będziecie podróżowali kamperem w tej okolicy, koniecznie odwiedźcie to miasto.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy