artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Pieniężno - w miejscu staropruskiej osady
  fot. wikipedia.org Pieniężno - w miejscu staropruskiej osady

Pieniężno - w miejscu staropruskiej osady

Miasto leżące na Warmii powstało na miejscu staropruskiej osady. Pierwsze zapiski w kronikach zakonu krzyżackiego podają datę 1282 r., kiedy to biskup warmiński przekazał posiadłości kapitule z poleceniem założenia parafii i wzniesienia kościoła. Krzyżacy nazywali miasto Mehlsack. Obecnie znane głównie ze słynnego muzeum księży werbistów.

Nie jest dokładnie znana data nadania praw miejskich, niektóre źródła podają 1295 r., jednak w dokumentach po raz pierwszy nazwy civitas (łac. – miasto) użyto w 1312 r., gdy kapituła warmińska wystawiła przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim, potwierdzone zostały w 1326. W pierwszych latach XIV w. kapituła warmińska wybudowała tu zamek i otoczyła miasto murami obronnymi z dwiema bramami: Braniewską i Ornecką.

W sierpniu 1944 część samolotów uczestniczących w nalocie dywanowym na Królewiec zrzuciła bomby na Pieniężno, w całym mieście nienaruszonych zostało siedem domów i jeden z kościołów (cegła ze zrujnowanych domów posłużyła następnie do odbudowy Warszawy). W walkach o miasto i okolice zginęło 166 żołnierzy radzieckich i 32 oficerów.

Ze względu na zniszczenie miasta w ponad 90% zimą 1945 r. administracja polska nie zaliczyła miejscowości do miast, ponieważ liczba mieszkańców wynosiła 640 osób. Pieniężno w 1959 uzyskało prawa osiedla miejskiego, a prawa miejskie odzyskało dopiero w 1973 r.

Co w Pieniężnie warto zobaczyć?

 • Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV wieku, na którym w 1518 i 1519 zamieszkiwał Mikołaj Kopernik.
 • Ratusz z XIV–XV wieku. Obecnie ratusz znajduje się w odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej, w czasie której miasto zostało zniszczone w 80%. Był to budynek usytuowany pośrodku kwadratowego rynku.
 • Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XIV wieku: Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła o pięciu nawach wybudowano w 1897 roku. W tym miejscu stała kiedyś stara świątynia, której wyposażenie trafiło do nowego kościoła: barokowe figury patronów przy ołtarzu, gotycka chrzcielnica i polichromowana ambona z XVII wieku.
 • Wieża kościoła poewangelickiego z lat 1844–1851.
 • Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów. Muzeum Misyjno-Etnograficzne mieści się w budynku klasztoru i Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie. Oferuje najbogatszą i najlepiej opracowaną kościelną kolekcję misyjno-etnograficzną w Polsce.
 • Każdego roku w tym niewielkim mieście na Warmii ponad 10 tys. zwiedzających odbywa z przewodnikiem szczególną podróż dookoła świata. Nie zajmuje im to więcej niż jedną godzinę, ale wystarczająco, by poszerzyć swoje horyzonty, spróbować dotknąć życia w innych warunkach i docenić zaangażowanie misjonarzy.
 • Most kolejowy o wysokości 30 metrów i długości 160 m z 1885 roku, , składający się z 3 jednakowych przęseł kratowych o dźwigarach parabolicznych o rozpiętości 42,4 m każde. Rozstaw dźwigarów 3,1 m, rozstaw podłużnic 1,8 m, wysokość filarów 28 m. Zniszczony w czasie działań wojennych w 1945, odbudowany w 1950 roku.
 • Wieża ciśnień z 1905 roku.
 • Klasztor Księży Werbistów.
 • Cerkiew greckokatolicka św. Michała z lat 1621–1623, dawna kaplica szpitalna.
 • Dawny młyn i magazyn.
 • Dawna plebania przy kościele ś. Piotra i Pawła.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy