artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach
  fot. Wiki Commons Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach

Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach

Któż z nas nie marzy aby usiąść na świeżej trawie, wśród gór i lasów oraz w ciszy nocnej popatrzeć na pełne gwiazd nocne niebo. W pewnym miejscu w Bieszczadach jest to możliwe i możecie być pewni, że widok jest po prostu imponujący. To Park Gwiezdnego Nieba. 

Tu gołym okiem możemy obserwować gwiazdy wyglądające tak, jak wtedy gdy w niebo wpatrywał się Kopernik czy Galileusz.

Tu niebo widać lepiej

Park powstał 8 marca 2013 roku. Jednym z inicjatorów utworzenia tego niezwykłego parku był mieszkający w Bieszczadach słowacki astronom Pavol Duris. Jego oficjalna nazwa to Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady (Bieszczady Starry-Sky Park). Często stosowana jest również nazwa Park Ciemnego Nieba Bieszczady.

W Bieszczadzkim Parku Ciemnego Nieba, Droga Mleczna tworzy pas widoczny od jednej strony horyzontu do drugiej. Gołym, nieuzbrojonym okiem w pogodną noc widoczne są tu tysiące gwiazd. 

Gdzie oglądać niebo w Bieszczadach?

Najlepiej skorzystać z jednego z bezpłatnych parkingów nadleśnictw oraz punktów widokowych. Polecany jest zwłaszcza parking na Przełęczy Wyżnej, tam gdzie zaczyna się szlak w kierunku Chatki Puchatka. Przełęcz położona jest dość wysoko, dzięki czemu rzadko przeszkadzać będą nam mgły. Innym dobrym punktem do nocnych obserwacji jest punkt widokowy nad Lutowiskami.

Można również skorzystać z bezpłatnego parkingu Nadleśnictwa Stuposiany, pomiędzy miejscowościami Procisne i Stuposiany. Parking ten wyposażony jest dodatkowo w wiatę ogniskową oraz toalety. Jeśli przyjechaliście kamperem, parking ten będzie świetnym miejscem na nocleg.

Innym ciekawym punktem obserwacyjnym będzie Chata Socjologa, która znajduje się na wzniesieniu najwyższego szczytu jednego z najdzikszych pasm Bieszczad – Otrytu. Obok niej znajduje się niewielkie obserwatorium astronomiczne z jednym z największych teleskopów w południowo-wschodniej części kraju.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy