artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach
  fot. Wiki Commons Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach

Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach

Czas czytania 3 minuty

Któż z nas nie marzy, aby usiąść na świeżej trawie, wśród gór i lasów oraz w ciszy nocnej popatrzeć na pełne gwiazd nocne niebo. W pewnym miejscu w Bieszczadach jest to możliwe i możecie być pewni, że widok jest po prostu imponujący. To Park Gwiezdnego Nieba.

Podróżujecie kamperem po Bieszczadach? To świetnie. Ponieważ jest tu pewne miejsce, gdzie praktycznie gołym okiem można wieczorem obserwować niesamowity, przyrodniczy spektakl – niczym w naturalnym planetarium. To miejsce to niesamowity Park Gwiezdnego Nieba.

Nie znajdziecie tu jednak sal wystawowych, krzeseł czy jakiegokolwiek budynku. To duża polana, gdzie można wieczorem przyjść i upajać się widokiem rozgwieżdżonego nieba. Tu bez pomocy lunet czy teleskopów możemy obserwować gwiazdy, które wyglądają tak, jak wówczas, gdy w niebo spoglądali wybitni astronomowie - Kopernik czy Galileusz.

Park Gwiezdnego Nieba - tu gwiazdy widać lepiej

To miejsce niejako odkrył i zainaugurował jego funkcjonowanie w tym właśnie celu mieszkający w Bieszczadach słowacki astronom Pavol Duris. Jego oficjalna nazwa to Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady (Bieszczady Starry-Sky Park). Było to w marcu 2013 r. i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich miłośników kosmosu.

W tym miejscu, w Bieszczadach, możemy zaobserwować, jak Droga Mleczna tworzy pas widoczny na całym horyzoncie. Bez żadnych specjalnych urządzeń optycznych, w pogodną noc, widoczne są tu miliony gwiazd.

ReklamaPark Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach 1
Gdzie oglądać niebo w Bieszczadach?

Jeśli podróżujecie po Bieszczadach kamperem i chcecie się tu znaleźć wieczorem, to możecie skorzystać ze znajdującego się tu bezpłatnego parkingu nadleśnictwa oraz punktów widokowych. Organizatorzy polecają zwłaszcza parking na Przełęczy Wyżnej. Dokładnie tam, gdzie początek bierze szlak w kierunku Chatki Puchatka.

Kolejnym doskonałym miejscem nocnych obserwacji nieba jest punkt widokowy nad Lutowiskami.

Można również skorzystać z bezpłatnego parkingu Nadleśnictwa Stuposiany, pomiędzy miejscowościami Procisne i Stuposiany. Znajdziemy tu również w wiatę, gdzie można urządzić ognisko oraz toalety. Jeśli przyjechaliście tu kamperem, parking będzie dobrym miejscem na nocleg.

Dobrym punktem do obserwacji nocnego nieba w Bieszczadach będzie również Chata Socjologa, która znajduje się na wzniesieniu najwyższego szczytu Bieszczad – Otrytu. Obok obiektu zlokalizowane jest niewielkie obserwatorium astronomiczne z jednym z największych teleskopów w tej części Polski.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News