artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Pałac Zielińskiego w Kielcach
  fot. wikipedia.org Pałac Zielińskiego w Kielcach

Pałac Zielińskiego w Kielcach

Czas czytania 2 minuty

To zabytkowy obiekt w centrum Kielc położony tuż obok Pałacu Biskupów Krakowskich przy ulicy Zamkowej. W skład wnętrza pałacyku wchodzi kilkanaście pomieszczeń, m.in.: Sala Koncertowa, Sala Klubowa, Sala Portretowa, kawiarnia, biblioteka, dwie baszty, oranżeria.

Pałac to jeden z najcenniejszych zabytków architektury Kielc. Znajduje się w centrum miasta przy ulicy Zamkowej, granicząc z innymi zabytkami: Parkiem Miejskim i byłym więzieniem kieleckim.

Wokół zabytkowego obiektu znajduje się ogród. Tam zlokalizowana jest studnia z daszkiem, słup pamiątkowy, a w okresie letnim mieści się tu kawiarenka pod parasolami.

Całość jest otoczona różnej wysokości murem z otworami strzelniczymi. Na murze znajduje się mała baszta zwana „Plotkarką”.

Pałacyk swą nazwę zawdzięcza Tomaszowi Zielińskiemu, który w latach 1847–1858 dzierżawił ten obiekt od rządu i przekształcił go w kompleks pałacowo-ogrodowy.

W trakcie swojego pobytu urządził w pałacyku muzeum oraz ośrodek mecenatu artystów, w którym gościł znanych malarzy: Józefa Szermentowskiego, Januarego Suchodolskiego, Wojciecha Gersona i Franciszka Kostrzewskiego.

Rezydencja Tomasza Zielińskiego była pierwszym muzeum na terenie Kielecczyzny. Przekazanie jej na rzecz środowisk twórczych w Kielcach jest przedłużeniem historycznej funkcji zabytku. W skład zabytkowego zespołu pałacyku wchodzą:

  • oficyna wybudowana w latach 1848–1856,
  • oranżeria z lat 1851–1856,
  • ogrodzenie, mur z bramą i basztą „Plotkarką” z lat 1850–1856,
  • ReklamaPałac Zielińskiego w Kielcach 1
  • ogród z XVIII w., przebudowany w 1854 r.

Od 1985 r. mieści się tutaj Dom Środowisk Twórczych. To tu przy ulicy Zamkowej spotykają się malarze, rzeźbiarze, muzycy, plastycy, aktorzy, literaci, naukowcy i inni.

W Pałacyku są urządzane wystawy, nie tylko plastyczne, organizowane są przedstawienia teatralne i recitale, koncerty jazzowe, kameralne spotkania autorskie i promocje książek, sesje naukowe (inicjowane przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe), spotkania otwarte z ciekawymi ludźmi z Kielc, regionu i całej Polski, aukcje antykwaryczne.

Obiekt jest opisywany jako ciekawostka turystyczna, a najbardziej malownicze, neogotyckie jego partie były i są uwieczniane przez artystów na obrazach, fotografiach, afiszach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News