W połowie drogi pomiędzy Warszawą a Łodzią natkniecie się na niewielką miejscowość Nieborów. Warto tam zajechać podczas podróży kamperem w tym regionie kraju. Znajduje się tam wspaniałe muzeum, gdzie możemy podziwiać pałac znanego rodu Radziwiłłów.
Chociaż ród Radziwiłłów może nie kojarzyć się nam dobrze, chociażby tym, którzy czytali Potop Henryka Sienkiewicza lub oglądali znany film, to magnaci pozostawili po sobie wspaniały pałac w miejscowości Nieborów pod Warszawą.
Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało jeszcze w czasach II wojny światowej, na początku 1945 roku. W jego skład weszły: pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie oraz Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Praktycznie do końca stycznia 1945 pałac w Nieborowie oraz ogród w Arkadii znajdowały wchodziły w skład obszaru dóbr nieborowsko-mysłakowskich. Należały do Janusza księcia Radziwiłła.
Niestety koniec II wojny światowej oznaczał również praktycznie koniec historii tego magnackiego roku w Polsce. Już w lutym 1945 r. rodzina Radziwiłłów została deportowana przez NKWD do Związku Radzieckiego i osadzona w obozie więziennym w Krasnogorsku.
Pozostał jednak po nich okazały pałac wraz z ogrodem w miejscowości Nieborów, gdzie obecnie znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej pochodzącej z XVII-XIX wieku. Co bardzo cenne, wszystkie eksponaty oparte zostały na ocalałym wyposażeniu pałacu oraz jego kolekcjach. Obejrzymy tam niezwykle cenne rzeźby, obrazy, grafiki, meble, brązy, porcelanę i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne. Ekspozycje pałacowe zostały uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Pałac oraz dwa ogrody – w stylu francuskim w Nieborowie oraz angielskim w Arkadii, przeszły renowację oraz uporządkowanie. Po tym zostały udostępnione zwiedzającym i możemy je podziwiać jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne.Muzeum zostało docenione za jego utrzymanie w jak najwyższej jakości. Placówka muzealna w Nieborowie i Arkadii została wyróżniona w 1987 roku za „konserwację i pielęgnację” Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki. Natomiast w 1994 roku muzeum nieborowskie otrzymało Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.
Wraz z uruchomieniem w Nieborowie muzeum wnętrz, już w 1945 roku został utworzony Ośrodek Pracy Twórczej. Znajdował się w użytkowych pokojach na drugim piętrze pałacu oraz w Pawilonie Myśliwskim. Ośrodek przeznaczono dla pracowników nauki i twórców. Obecnie ośrodek w Nieborowie służy również jako miejsce międzynarodowych konferencji i spotkań dyplomatycznych.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!