artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - polboat 08.07-21.07 Sebastian
Pałac i Muzeum Czartoryskich w Puławach
  fot. flickr.com Pałac i Muzeum Czartoryskich w Puławach

Pałac i Muzeum Czartoryskich w Puławach

Czas czytania 3 minuty

Puławy na Mazowszu zachwycają wspaniałymi zabytkami. Jeśli będziecie podróżowali kamperem w tym regionie Polski, koniecznie zajedźcie do tego wspaniałego, romantycznego miasta. Przynajmniej po to by obejrzeć imponujący pałac ważnego w dziejach naszego kraju rodu Czartoryskich.

Przepiękny obiekt pałacowy został wybudowany w latach 1671-76 według projektu Tylmana z Gameren. Pałac w latach późniejszych był wielokrotnie przebudowywany. Klasycystyczny kształt, który ma obecnie nadał mu Chrystian Piotr Aigner. Odbyło się to podczas przebudowy na przełomie XVIII i XIX wieku.

W pałacu warto zwiedzić pomieszczenia reprezentacyjne do których zaliczymy: salę kamienną, która przetrwała od czasów Czartoryskich, salę gotycką, salę rycerską (dawna kaplica) oraz zabytkową klatkę schodową z drugiej połowy XIX w. Natomiast wokół pałacu rozciąga się wspaniały park, pierwotnie w stylu francuskim, jednak przebudowany zgodnie z zamysłem Izabeli księżnej Czartoryskiej na widokowy ogród w stylu angielskim.

Pałacowy budynek pięknie odbija się w pobliskiej sadzawce z fontanną. Przed nią znajduje się kamienna kolumna zwieńczona wazą, która pochodzi z XVII w.

Ten akwen stanowił nie tylko ozdobę. Podobnie jak wieża ciśnień, stanowił element systemu zaopatrującego pałac Czartoryskich w wodę. Wśród porastających dziedziniec drzew i krzewów, znajdziemy m.in. choinę kanadyjską, głóg szkarłatny, lipę srebrzystą, jałowiec sabiński. Atrakcją dla odwiedzających, są od niedawna przechadzające się po dziedzińcu pawie oraz kojec z królewskimi bażantami.

ReklamaPałac i Muzeum Czartoryskich w Puławach 1
Warto wiedzieć, że historia puławskiego pałacu i mieszkających tu osób, często związana była z historią polskiej nauki i kultury. O tym wszystkim możemy dowiedzieć się z informacji zamieszczonych na kamiennych tablicach pamiątkowych, wmurowanych w ściany oficyn, zamykających dziedziniec z dwóch stron. Oficyna po prawej miała charakter gospodarczy i niegdyś nie była ona połączona z głównym gmachem pałacu. Znajdowała się tu kuchnia.

Warto również zajrzeć do oficyny gościnnej, w której mieszkali goście, chociażby nadworny poeta Czartoryskich - Franciszek Dionizy Kniaźnin. Zwróćmy również uwagę na tablicę po prawej stronie oficyny. Powstała na pamiątkę pobytu w Puławach 12-15 sierpnia 1920 r. Józefa Piłsudskiego. To właśnie w Puławach, w tym pałacu Marszałek wraz z grupą oficerów opracowywał plany Bitwy Warszawskiej.

Pałac o powierzchni prawie 10 tys. m2 stanowi obecnie siedzibę Muzeum Czartoryskich. Placówka gromadzi dzieła malarstwa europejskiego XIII–XVIII w., zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego od średniowiecza do XIX w., grafiki, sztuki starożytnej oraz militaria.

Najcenniejszym dziełem w muzeum jest obraz Dama z gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News